Že sedmo leto po vrsti v dnevnih sobah, kuhinjah, kleteh, atrijih ter drugih zasebnih prostorih, ki jih njihovi lastniki začasno odstopijo obiskovalcem in nastopajočim, gostuje Kavč festival. Mednarodni festival intimnih sobnih dogodkov se je začel pred dnevi v Mariboru, danes se širi še v Ljubljano ter nekatere druge kraje po Sloveniji, do sobote pa se bo na njem zvrstilo skupno več kot 140 koncertov in predstav v izvedbi približno stotih umetnikov oziroma skupin iz Slovenije in tujine.

Festival, ki ga pripravlja KD Matita v sodelovanju z društvom ZIZ in društvom Plavajoči grad, tudi letos obsega žanrsko sila raznovrstno ponudbo, od baročne glasbe do etna in jazza ter od lutkovnih uprizoritev do performansov. Kot pojasnjujejo organizatorji, želijo prek festivala umetnost pripeljati z odrov neposredno med ljudi, s tem pa odpreti kulturno krajino, povezati različne družbene sfere in spodbuditi oblikovanje skupnosti med ustvarjalci ter obiskovalci.

Odhod v neznano

Obisk festivala je preprost: obiskovalec na spletni strani izbere dogodek in si rezervira brezplačno vstopnico, zatem pa dobi podrobnejšo informacijo o lokaciji; lahko gre za stanovanje ali pa za kakšen drug zasebni prostor, denimo studio ali galerijo, včasih pa tudi za skedenj ali celo hlev, kjer se nato ob določenem času (praviloma ob 17.30 ali 19.30) zgodi koncert, predstava ali pač kaj tretjega.

»Nekoliko nas je skrbelo, da bodo gostitelji po dveh letih epidemije morda bolj zadržani, toda odziv je bil izvrsten, ravno tako nam je uspelo sestaviti res zanimiv program s številnimi znanimi imeni,« ugotavlja programski koordinator festivala Matija Solce, ki dodaja še, da izvedba festivala zahteva kar nekaj napora. »Veliko dela je predvsem z usklajevanjem gostiteljev in nastopajočih, tako glede urnikov kot tudi iskanja najustreznejših prostorov za določene vsebine. Pogosto je treba predstavo ali koncert na prizorišču samem tako ali drugače prilagoditi v skladu z možnostmi, ampak ravno v tem premagovanju različnih izzivov je poseben čar – tudi zaradi tega je vsak dogodek enkraten in neponovljiv.«

Pestra glasbena ponudba

Približno dve tretjini programa tudi letos predstavlja glasba različnih zvrsti. Precej je kantavtorjev, med njimi so Jani Kovačič, Martin Ramoveš in duo Zajtrk, veliko je zasedb, ki se tako ali drugače naslanjajo na ljudsko glasbo (Los Hostes, Cirkus Mezzoforte & Ingver in Gverilke, Getonka) ter na tej podlagi razvijajo lastno avtorsko poetiko, ne manjka niti jazza (Almost Quintet, Rok Zalokar in še nekaj zanimivih izvajalcev), eksperimentalne glasbe (Tomaž Grom, Tolkalskitar) ter ambientalne elektronike (Bowrain), večkrat – in v različnih kombinacijah – bo nastopil tudi virtuoz Jure Tori.

Uprizoritveni del programa je precej eksperimentalno usmerjen: Leja Jurišić bo izvedla svoj zadnji projekt Koncert, Samo Kutin in Darinka Pilari performans Brodnica, Mirjana Medojević pa bo na precej nevsakdanjem prizorišču ponudila svoj projekt Pri meni doma; za angažirano noto bo s predstavo Half Boy poskrbel znani palestinski lutkar Husam Abed, medtem ko bo Matija Solce odigral Pasje življenje. Osem produkcij je namenjenih tudi otrokom, sicer pa je celoten program festivala (kakor tudi vse morebitne spremembe) objavljen na spletni strani kavcfestival.si. 

Priporočamo