Vlada Velike Britanije razmišlja o prenovi zakona o avtorskih pravicah, ki bi razvijalcem umetne inteligence omogočil uporabo vsebin na internetu kot pomoč pri razvoju modelov umetne inteligence. Mnogi, predvsem glasbeniki, se s tem ne strinjajo. Med njimi je tudi Sir Paul McCartney, član legendarnih The Beatles, ki je v nedavnem intervjuju za BBC dejal, da bi taka zakonodaja lahko pomenila, da bi mnogi umetniki, tudi glasbeniki, lahko ostali brez vira za preživljanje. »Tak predlog bi lahko odpravil spodbude za pisatelje in glasbenika, kar bi lahko celo povzročilo precejšen upad ustvarjalnih vsebin,« je dejal.

Dodal je še, da razume, da želi vlada zagotoviti pravno varnost z novim režimom avtorskih pravic, a morajo imeti pri tem ustvarjalci zagotovljen nadzor in pregled nad uporabo njihovega avtorskega dela.

»Obstaja tveganje, da bi umetna inteligenca lahko ustvarila divji zahod, na katerem avtorske pravice umetnikov ne bi bile več zaščitene,« je še opozoril.

Zadnja pesem Johna Lennona

Sicer slavni glasbenik ne nasprotuje umetni inteligenci. Prav nasprotno. Skupaj z Ringom Starom sta s pomočjo umetne inteligence dokončala nedokončan demo posnetek, ki ga je zapustil John Lennon. Iz posnetka sta izluščila vokale za produkcijo nove pesmi Now and Then, ki še danes velja za zadnjo pesem Beatlov.

»Mislim, da umetna inteligenca lahko pomaga narediti veliko odličnih stvari,« je dejal Sir Paul McCartney.

Priporočamo