Letošnji Festival Borštnikovo srečanje (FBS), ki bo tako kot lani pozno spomladi, bo med 30. majem in 12. junijem v tekmovalnem programu ponudil kar 16 predstav, torej več kot običajno, ko je to število omejeno na dvanajst. Razlog je ravno v premiku festivala na pomlad, kar je v povezavi s prekinitvami gledališke produkcije zaradi epidemije botrovalo daljšemu obdobju selekcije, je včeraj pojasnil umetniški direktor FBS Aleš Novak. »Novi termin narekuje tudi drugačno obdobje izbora, odslej bo to koledarsko leto in ne več gledališka sezona.«

Selektorica tekmovalnega programa Nika Leskovšek je izbirala med 210 gledališkimi dogodki, ki so bili izvedeni med 1. julijem 2020 in 31. decembrom lani. »Izbrane predstave pričajo o moči slovenskega gledališča in nujnosti obstoja sodobne gledališke produkcije v tem kritičnem civilizacijskem trenutku,« je poudarila. »Na splošno so v porastu komorne oblike uprizoritev, precej je bilo monodram, solističnih izvedb in avtobiografskih performansov,« ugotavlja. »Obravnavano obdobje izstopa tudi po kakovosti igralskih stvaritev – zaradi dolgotrajnih prekinitev se je namreč čas študijev podaljšal, s tem pa tudi čas za naselitev v vlogo in celostno izgradnjo detajlov.«

Obširen in pester izbor

Med izbranimi predstavami so štiri iz ljubljanske Drame, to so Požigi v režiji Nine Rajić Kranjac, Cement v režiji Sebastijana Horvata, Emigranta v režiji Nine Ramšak Marković in Učinek v režiji Nine Eve Lampič, Drama SNG Maribor bo zastopana z uprizoritvami Proslava (režija Jan Krmelj), Romeo in Julija (režija Aleksandar Popovski) in mednarodno koprodukcijo To noč sem jo videl režiserja Janeza Pipana, Mestno gledališče ljubljansko s predstavo Avgust v okrožju Osage v režiji Janusza Kice, SNG Nova Gorica pa z uprizoritvijo Čriček in temačni občutek v režiji Ivane Djilas in »veseloigro« jerebika, štrudelj, ples pa še kaj v režiji Jureta Novaka. Ta je nastala v koprodukciji s Slovenskim mladinskim gledališčem, ki bo na festival poslalo še avtorska projekta Vročina (režija Žiga Divjak, koprodukcija z Masko in Steirischer Herbst) in Slaba družba Vita Weisa (koprodukcija z Masko in KUD Moment). Za nagrade se bodo potegovale tudi predstave Črna koža, bele maske v zasnovi in režiji Maše Kagao Knez in sorežiji Ivane Djilas (Anton Podbevšek teater, Plesni teater Ljubljana), Škofjeloški pasijon (režija Jernej Lorenci, koprodukcija Prešernovo gledališče Kranj in Mestno gledališče Ptuj), Vsi ptice v režiji Ivice Buljana (Mini teater Ljubljana, Mestno gledališče Ptuj in Festival Ljubljana) ter spletna predstava Najraje bi se udrla v zemljo (zasnova Varja Hrvatin, produkcija zavod Melara). gb

Priporočamo