Dvajset mesecev po potrditvi Nove Gorice in sosednje Gorico za evropsko prestolnico kulture leta 2025 je v zraku še veliko nedorečenega. Denimo to, kako na čezmejnem ozemlju graditi kulturno infrastrukturo, kdo vse jo bo financiral in kakšno infrastrukturo je v dveh letih še mogoče zgraditi. Pozitivno se je sicer razrešil del finančnih težav, saj je Ministrstvo za kulturo naposled potrdilo nakazilo desetih milijonov evrov za delovanje Zavoda GO!25, ki vodi priprave in ki je še brez direktorja s polnimi pooblastili. Dobil naj bi ga v četrtek.

Spogledovanje z
evropskim denarjem

Novogoriški župan Klemen Miklavič in njegov goriški kolega Rodolfo Ziberna sta včeraj slovenskemu ministru za razvoj in evropsko kohezijsko politiko Aleksandru Jevšku in odbornici za finance Dežele Furlanije Julijske krajine Barbari Zilli z dvorišča samostana na Kostanjevici kazala, kaj vse želijo v prihodnjih dveh letih pred začetkom prve čezmejne kulturne prestolnice uresničiti. Ker ne gre za majhne načrte, se nadejata, da bi lahko obe mesti združeni kandidirali za evropska sredstva, ki so skozi mehanizem celostnih teritorialnih naložb (CTN) namenjena mestnim občinam. »Želimo doseči skupno območje za skupne CTN naložbe. Smo eno urbano območje, zato tudi izzive naslavljamo enotno. Danes smo dosegli dogovor, da je to smiseln korak,« je pojasnil Miklavič in dodal, da že tečejo postopki, da se to tudi dejansko uresniči. Gre za prvi poizkus združitve dveh mest in držav na področju črpanja evropskega denarja iz omenjenega mehanizma.

Minister Jevšek je prepričan, da ni še nič zamujenega. »Zaključujemo program, konec meseca prihaja v Slovenijo komisarka za kohezijo Elisa Ferreira, ekipa, ki sem jo prevzel, deluje izjemno hitro, dogovorili smo se za manj birokracije, za hitrejše postopke in prihodnje leto že lahko pričakujemo prve razpise,« zagotavlja Jevšek.

Prvotne zamisli o EPICentru neuresničljive

Čezmejni dogodki so že danes vse pogostejši uvod v praznično leto 2025, medtem pa na infrastrukturnem področju postaja jasno, da na Trgu Evrope in pod njim velikih premikov ne bo, čeprav je bila prenova območja trga ena osrednjih točk kandidature. Na mednarodnem natečaju izbran predlog za gradnjo EPICentra, prvega objekta v Evropi, ki bi hkrati stal v dveh državah, je namreč tako finančno kot gradbeno neuresničljiv. Zadnja različica ureditve se nagiba k temu, da na trg obeh Goric umestijo osrednji paviljon za dogodke, del prireditvenega prostora z razstavnim delom preselijo v bližnja skladišča, ki so v lasti Slovenskih železnic, v vili tik ob meji pa uredijo umetniško rezidenco in prostor za domače ponudnike.

Slovenska stran ima trenutno za program in naložbe zagotovljenih 20 milijonov evrov. Ministrstvo za kulturo jih bo zagotovilo deset milijonov, mestna občina Nova Gorica pet, iz proračuna drugih občin je zagotovljenih 1,5 milijona evrov, prav toliko zagotavlja tudi Evropska unija, dva milijona evrov pa se bo v projekt steklo iz zasebnih in tržnih virov, predvidevajo vodilni snovalci Evropske prestolnice kulture 2025.

Kadrovska podhranjenost

Potem ko je prejšnja direktorica Zavoda GO!25 Kaja Širok po le nekaj mesecih vodenja zavoda odšla v službo k predsedniku vlade Robertu Golobu, so v zadnjih dveh mesecih iskali novega direktorja. Mandatna komisija je med štirimi kandidati izbrala violinista in inženirja gradbeništva​ Gorazda Božiča. Zadnja dva meseca je zavod vodil kot vršilec dolžnosti, prej pa vodil kabinet novogoriškega župana. Glede na napovedi opozicije, da imenovanju direktorja ne bo nasprotovala, ga bodo z veliko verjetnostjo mestni svetniki v četrtek tudi potrdili. Njegovo delo ne bo lahko. Dobri dve leti pred začetkom velikih dogodkov bo moral še dodobra popolniti zdaj maloštevilno ekipo, izbrati umetniškega vodjo in dokazati, da je čas še vedno na njihovi strani. 

Priporočamo