Art Stays se v četrtek odpira v dvorani dominikanskega samostana z multimedijsko projekcijo Précipitées francoske umetnice Béatrice Lartigue ter s sodobno plesno predstavo domače plesne skupnosti GEA. Sledila bo otvoritev velike mednarodne razstave Ecosofismi, v večernih urah pa na festivalskem odru na Slovenskem trgu načrtujejo koncert argentinske zasedbe La Fanfarria del Capitan. Otvoritveni vikend s številnimi dogodki bo trajal do nedelje; med drugim bodo odprli razstave na desetih različnih prizoriščih po mestu, napovedani so koncerti, delavnice, performansi, pogovori. Takšnih zaokroženih vikendov bo do zaključka razstave 8. septembra še nekaj.

Potovanje skozi prostor

Art Stays sodi med najpomembnejše manifestacije sodobne, predvsem likovne umetnosti v Sloveniji in v tem delu Evrope, postal je referenčni dogodek za številne galerije, muzeje, fundacije in umetnike. Umetniki so vsakič znova povabljeni k dialogu o določeni aktualni tematiki. »Letošnja edicija Prostor (The Space) se sprašuje, kaj je prostor, o kakšnem prostoru govorimo in ali je tisto okoli nas res vse, kar obstaja,« pravi kustos, galerist in umetniški vodja festivala Jernej Forbici.

Na temo prostora sta s kreativno direktorico festivala Mariko Vicari v Galeriji mesta Ptuj zasnovala tudi osrednjo razstavo. Kustosa pravita, da razstava nagovarja prostor kot živ, nenehno se spreminjajoč organizem, v katerem človek še danes išče svoje mesto. Povabljeni mednarodni umetniki se predstavljajo v odprtem okolju, kjer mobilnost (Vinko Tušek), metaracionalnost (Beppe Bonetti), vizualna fikcija (Hans Op de Beeck), dimenzije (Natalija R. Črnčec, Nina Šulin, JUNEsHELEN), procesi širjenja (Béatrice Lartigue) in ravnotežje (Shaun Gladwell) ponujajo razmišljanja o naravi prostora, spremembi in refleksiji človeka.

»Razstava je potovanje, na katerem se dela v medsebojnem stiku na novo definirajo. Zbirajo se, odbijajo in nenehno pozivajo k novemu opazovanju prostora s strani gledalca,« meni kustos.

Neskončne možnosti prostora

Razstava Ecofismi v dominikanskem samostanu s kustosom Mateom Galbiattijem predstavlja zgodbe o naravnih spravah in združuje šest umetnikov različnih generacij (Cesare Galluzzo, Asako Hišiki, Christiane Löhr, Wilhelm Mundt, Mauro Staccioli, Willy Verginer), katerih delo je vedno zaznamovala tesna povezanost med človekom in naravo.

Razstavo Tranzitni prostori za mobilne identitete je na Ptujskem gradu postavila kustosinja Livia Savorelli. Razstava išče dialog s prostorom, ki je zasnovan kot križišče prehodov – ljudi, kultur, artefaktov – in kot prostor ohranjanja sedimentiranih spominov kot zakladov. Razstavljajo Navid Azimi Sajadi, Alessandra Calò, Davide Maria Coltro, Nicola Evangelisti, Armida Gandini, Carla Iacono, Saba Masoumian in Mona Lisa Tina.

Razstava Tiha omejitev v razstavišču Knjižnice Ivana Potrča Ptuj vidi prostor kot neskončno rast možnih točk. Možnost obstoja vsake točke je odvisna od tega, da je znotraj prostora toliko prostora, da izgubi značaj abstraktne splošnosti. Razstavljata Franco Marrocco in Giancarlo Dell'Antonia, kustos pa je Italo Bergantini.

Najožja galerija v Sloveniji

Na razstavi Kamuflaža – ponovni razmislek o prostoru slovenske umetnice Duše Jesih v Miheličevi galeriji se bodo obiskovalci lahko potopili v svet umetnice, kjer se meje med realnim in iluzornim zabrišejo. Z razstavo Industrijski prostori nedavno preminulega ptujskega fotografa Srdana Mohoriča se odpira tudi nova galerijska pridobitev mesta. Dobili smo verjetno najožjo galerijo v Sloveniji, ki se skriva za nedavno prenovljenim hramom kulture Stara steklarska.

Kustos Paolo Mozzo je zasnoval razstavo Prostor etike v Galeriji Magistrat, ki predstavlja delo dveh umetnikov, zavezanih manifestu etične umetnosti. Gre za urbano arheologijo Gianfranca Gentileja ter mapiranje novega sveta in prostora Luigija Dellatoreja. Lokacijsko specifični projekt Vstopni modul v prostor svetlobe v vzhodnem stolpu ptujskega gradu umetnika Dušana Fišerja opozarja, da svetloba determinira in definira prostor. Razstava Iskanje doma v razstavišču Kreativnega centra Breg v Majšperku s kustosinjo Dorotejo Kotnik pa postavlja na ogled delo treh slovenskih vizualnih umetnikov. To so Gašper Capuder, Nina Čelhar in Tjaša Rener, ki raziskujejo sodobno kulturo bivanja in podajo različne interpretacije interierjev bivalnih prostorov.

Razstava Družinski prostori v Galeriji FO.VI v Strnišču pri Kidričevem povzema zadnje kiparske raziskave mladega slovenskega umetnika Renata Arnejčiča, razstava na prostem Odprti prostor pa na ogled postavlja dela različnih umetnikov iz prejšnjih edicij festivala. 

Priporočamo