Francoski fotograf slovenskih korenin Klavdij Sluban skozi svoje delo razvija rigorozen in celovit fotografski opus, ki ga napaja literatura, nikoli pa hipni, senzacionalni dogodki. Njegov pogled na sodobni svet je temačen, a poetičen. Te dni so v ljubljanski Galeriji Jakopič odprli razstavo njegovih fotografij pod naslovom Nekje drugje Tukaj, ki bo na ogled do 25. avgusta.
Izbor 150 fotografij
Razstavljalci tokratne razstave v Galeriji Rihard Jakopič pravijo: »Pot od Nekje drugje do Tukaj ne bi mogla obstajati brez Slubanovih ključnih, najobsežnejših in najekstremnejših potovanj, saj prav ta pomenijo zanesljivo pot v izrazito individualni avtorski jezik, ki njegovo fotografijo dela izčiščeno in prepoznavno. Med temi potovanji se številna časovno in geografsko stikajo, vsako pa pomeni povsem novo izkušnjo – denimo njegova dolga potovanja s transsibirsko, transmongolsko in tibetansko železnico, ki jih je v preteklosti predstavil v ciklih Vzhodno od vzhoda in Transsiberiade, ter bivanja v ekstremnih pogojih in odročnih, osamelih krajih, denimo na Kerguelenovem otočju.« Izbor 150 fotografij iz Slubanovih obstoječih ciklov sta v poglobljenem dialogu skupaj opravila kustosinja razstave dr. Marija Skočir in fotograf.
Slubanovi projekti so dolgoročni in raziskujejo kraje, kjer sta čas in prostor strnjena – države z zgodovinskimi ranami, otoke ali zapore. Od leta 1995 dalje fotografira najstnike v zaporih po vsem svetu. Njegova fotografija je črno-bela, vendar ni klasična, je potovalna, pa ni ilustrativna, je dokumentarna, pa spet ni reportažna. Na fotografijah se družita brezhibna estetika in brezupno vzdušje; oboje se zliva v umetniško dognane celote, ki jih po eni strani zaznamujeta »surovost«, neposrednost pri odslikavi tematike, po drugi strani pa njihovo povzdignjenje na pretanjeno metafizično raven, pravijo poznavalci njegovega opusa.
Fluidno prehajanje Jaza
Kustosinja razstave dr. Marija Skočir fotografa opisuje takole: »Klavdij Sluban se identificira z Rimbaudevim konceptom 'Je est un autre', torej 'Jaz je nekdo drug'. Če je Jaz nekdo drug, je vedno lahko nekje drugje. Jaz tako ni oprijemljiva, enotna entiteta, temveč fluidna in mnogoplastna konstrukcija, ki lahko prosto prehaja znotraj prostorske, časovne in duhovne dimenzije, kar Slubanu v skladu z njegovim načinom ustvarjanja posebej ustreza.«
Največjo srednjekarierno retrospektivo mojstra črno-bele analogne fotografije Klavdija Slubana v Galeriji Jakopič spremlja obsežna slovensko-angleška fotomonografija Klavdij Sluban: Nekje drugje Tukaj / Elsewhere Here. V njej je izbor fotografij, ki predstavljajo vrhunce več kot treh desetletij Slubanovega ustvarjanja. Monografija bo na voljo od odprtja razstave, tudi v omejeni zbirateljski izdaji s podpisano analogno fotografijo avtorja. Med besedilo kustosinje, ki je tudi urednica fotomonografije, in Slubanove fotografije je umeščen pesniški cikel Borisa A. Novaka z naslovom Fotografija je umetnost, ki včeraj ohrani za zmeraj.
Sluban je za svoja dela prejel številne mednarodne nagrade, med drugim prestižno European Publishers Award for Photography (EPAP, 2009), torej nagrado evropskih založnikov za fotografijo, najpomembnejšo francosko nagrado za fotografijo Niépce (2000), Prix de Photographie de l'Académie des Beaux-Arts leta 2015 in nagrado Leica leta 2004.