Moderna galerija je plačilo računa dr. Nike Autor z dne 31. 1. 2022, na podlagi katerega je dr. Autor po pooblaščenem odvetniku zoper Moderno galerijo sprožila tudi izvršilni postopek, zavrnila zato, ker se nanaša na izdelavo filmskega in fotografskega gradiva (Rdeči gozdovi, Tukaj imam sliko in Preko vode do svobode), ki je predmet razstave dr. Autor (organizirane v sodelovanju z Obzorniško fronto), potekajoče v Muzeju sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM. Ne gre torej za razstavo avtorskih del, ki bi jih Moderna galerija naročila in bi jih dr. Autor izdelala zanjo. Omenjena razstava pomeni predstavitev lastne tekoče produkcije dr. Autor oziroma njenih lastnih projektov, kar potrjuje tudi njena spletna stran in dejstvo, da je dr. Autor ta dela predstavila na Festivalu evropske inovativne avtorske kinematografije – Crossing Europe v Linzu,1 brez predhodnega soglasja Moderne galerije. Tudi če »pogledamo zakon«, ta razlikuje med avtorskim delom, t. j. sliko, filmom, na eni strani in njegovo razstavo (razstavitvijo) na drugi strani ter med honorarjema za eno in drugo – ne gre za eno in isto, temveč za nekaj povsem drugega. Da Moderna galerija pri dr. Autor ni naročila izdelave del in projektov, ki so predmet omenjene razstave, je razvidno tudi iz finančne specifikacije te razstave, pripravljene v času prejšnjega vodstva Moderne galerije, iz katere izhaja, da predvideni honorar dr. Autor (»razstavnina«) znaša 500 evrov, skupni stroški razstave pa (zgolj) 10.000 evrov – novo vodstvo Moderne galerije je financiranje razstave dr. Autor naknadno povečalo za četrtino (na 12.500 evrov).

Ne drži, da vodstvo Moderne galerije z dr. Niko Autor po zavrnitvi računa ni več komuniciralo, kar je sicer zanikano že v nadaljevanju sámega prispevka z izključujočo navedbo: »Prejšnji teden pa je vodstvo muzeja izrazilo celo željo …«. Dr. Vaupotič je bil na sestanku z dr. Autor, kjer so skušali najti ustrezno rešitev. Predlagal je podaljšanje njene razstave in naknadni izredni odkup njenih avtorskih del, vendar je dr. Autor to zavrnila, ker Moderna galerija ni mogla dovolj hitro (do septembra 2022) zagotoviti dodatnih (prej nenačrtovanih) sredstev za odkup. Moderna galerija ne pogojuje odkupa s podaljšanjem razstave, gre za strokovno utemeljeno odločitev za odkup teh del. Zato pa velja posebej opozoriti, da mora Moderna galerija kot javni zavod za takšen odkup, kot je bil predlagan dr. Autor, predhodno vključiti njena umetniška dela v program Moderne galerije za leto 2022 ali 2023 ob standardnem pogoju – ki je v rabi tudi pri ostalih slovenskih muzejih – da Moderna galerija pridobi soglasje s strani Ministrstva za kulturo, ki je pristojno za odobritev programa.

Prav tako je neresnična navedba, da je dodatno 20-odstotno zaposlitev dr. Vaupotiča na Univerzi v Novi Gorici odobril minister. Odobril jo je svet zavoda. Dr. Aleš Vaupotič je sicer 100-odstotno zaposlen na mestu direktorja Moderne galerije od aprila 2021, pred tem pa je opravljal delo izrednega profesorja na Univerzi v Novi Gorici in njegova trenutna zaposlitev tam, v obsegu 20 odstotkov, predstavlja delo v raziskovalni dejavnosti in je formalni predpogoj za izvedbo raziskovalnih projektov v Moderni galeriji, s čimer je Moderna galerija postala upravičena do dodatnih projektnih sredstev.

Neresnična je nadalje navedba, da Moderno galerijo zastopa »četa odvetnikov«. Enako kot dr. Autor, tudi Moderno galerijo zastopa en sam odvetnik.

Tudi Moderna galerija obžaluje, da je prisiljena svoja že tako omejena sredstva namenjati za plačilo odvetniških storitev, vendar drugače ob obilici neurejenih pravnih razmerij iz časa njenega prejšnjega vodstva (»okostnjakov, ki padajo iz omar«) žal ne gre. Pripomniti velja, da je v večini sodnih postopkov stranka, ki ne uspe, dolžna nasprotni stranki povrniti njene stroške postopka, vključno z odvetniškimi.

Dr. Aleš Vaupotič, direktor Moderne galerije

Priporočamo