Po aktualni županovi navedbi sicer že obstaja (javnosti dozdaj še neznani) sklep (domnevno mestne občine), da se bo to območje Ljubljanice ustrezno preuredilo. Ustrezno pogodbo za izvedbo projekta v predvideni višini 55 milijonov € so namreč župan in trije (neznani) sopodpisniki že podpisali, saj je pričetek čiščenja naplavljenega mulja predviden že za letos. V preteklih letih pa so, kljub strokovnim opozorilom arhitektov Kerševana in Kovača, uničili za to predvideno izgradnjo odprtega kopališča nerazumljivo »moteče« arheološke ostanke najstarejšega mostiščarskega kolišča.

Vsa vzvodno od Špice nahajajoča se komunalna in industrijska kanalizacijska omrežja se razbremenjujejo ter izlivajo v Ljubljanico. Iz kvocientov dejanskih letnih količin na pripadajočih čistilnih napravah pridelanega biološkega blata ter letnih količin na podlagi možnega števila na ta omrežja priključenih populacijskih enot lahko ugotovimo, da ta kanalizacijska omrežja zaradi nepravilnih strokovnih zasnov, neupoštevanja strokovnih predpisov, norm ter smernic EU in RS, njihovih hidravličnih preobremenjenosti, napačne izbire materialov in proizvodov, nepravilnih vgradenj kanalov ter objektov, nezadostnega vzdrževanja itd, lahko na naše čistilne naprave praviloma dovedejo in tam odstranijo zgolj okoli 40 % celotne letne onesnaženosti komunalnih in industrijskih odpadnih vod. Torej se iz zahodnega dela Ljubljanske kotline prelije v Ljubljanico ter mora skozi obe odtočni smeri mimo Špice odtekati teh preostalih ekvivalentnih okoli 60 % neočiščenih onesnažitev. Torej bo v dveh letih nujno potrebno tudi modernizirati ter zvišati zmogljivosti teh vseh preobremenjenih vzvodnih kanalizacijskih omrežij, sanirati in dograditi vse pomanjkljive razbremenilne kakor tudi čistilne naprave ter ustrezno dograditi, sanirati, opremiti in zadostno očistiti vse vzvodne izpuste industrijskih naprav ter deponij.

Torej nas ljubljanski župan ne bo osrečil zgolj s pitjem s strupenimi kemikalijami in z mikrobiologijo onesnažene ljubljanske pitne vode zaradi nesmiselne, nepotrebne ter skrajno neodgovorne izgradnje kanala C0, s prisilnim inhaliranjem zastrupljenih izpušnih plinov iz bodoče ogromne sežigalnice odpadkov, z intenzivnim hrupom in drugimi posledicami skozi mestno središče vozečega znatno povečanega tovornega in potniškega prometa, z uničevanjem ljubljanskih arheoloških, srednjeveških, umetniških in arhitektonskih kulturnih spomenikov itd., temveč bomo že čez dve leti še dodatno lahko torej na Špici tudi plavali in uživali v umazani, s komunalnimi ter industrijskimi odplakami »obogateni« Ljubljanici.

Franc Maleiner, univ. dipl. inž. kom., Ljubljana

Priporočamo