V družbi, kjer vse parlamentarne politične stranke podpirajo jedrske programe, pri čemer se njihove pozicije razlikujejo zgolj v niansah, kjer mediji prejemajo državna sredstva za jedrsko promocijo, in kjer so razumniki, ki pozivajo k uravnoteženi razpravi o jedrski energiji, cenzurirani in napadeni, je zagovarjanje jedrske energije postalo priljubljen trend. To je tudi pragmatično, saj si zagovorniki obetajo finančne koristi, ki jih prinaša jedrsko obložena miza. Jedrski denar jim, kot radi poudarjajo, »ne seva«.

Pred načrtovanim referendumom o gradnji JEK 2 je začela javnomnenjska podpora projektu kopneti. V strahu, da bi bil izid referenduma neugoden, so ga predlagatelji umaknili. Kljub umiku referenduma so se jedrske dejavnosti nadaljevale, a večinoma stran od oči javnosti.

Po odpovedi referenduma so se v prizadevanja za pridobivanje javne podpore vključili različni vplivneži, ki z neresničnimi informacijami širijo razdor med volivci. Eden najglasnejših, čeprav ne edini, je pirat Jasmin Feratović, ki nastopa kot predsednik Piratske stranke, sodelavec digitalne platforme za podporo jedrski energiji in kot občan. Njegove objave so v skladu s piratsko mentaliteto pogosto žaljive, neresnične in nesramne. Zanj je očitno pomembno le, da postane prepoznaven kot zagovornik jedrskih naložb.

Jasmin Feratović je na Komisijo za preprečevanje korupcije (KPK) podal prijavo proti ministru za okolje, podnebje in energijo Bojanu Kumru. Nekaj dni kasneje je proti njemu vložil tudi kazensko ovadbo, oboje zaradi domnevne zlorabe položaja in prikrivanja ključnih informacij v času pred odpovedanim jedrskim referendumom. V ovadbi trdi tudi, da je direktor Elesa Aleksander Mervar ponarejal uradne dokumente.

Feratović je iskal pozornost tudi z javnim kritiziranjem knjige dr. Dušana Pluta Jedrska energija – ne, hvala!. Na portalu jedrska.si je objavil pamflet z naslovom Protijedrske laži? Ne, hvala!, ki ga imenuje »knjiga«. Brez argumentov je Plutovo delo označil za laž, mediji z obeh političnih polov pa so nekritično širili njegove nesramnosti.

Z manipulacijami in dezinformacijami, ki jih Feratović imenuje protijedrske laži, jedrski zagovorniki ne prispevajo k tehtni razpravi o tej pomembni temi. Predstavitev knjige dr. Pluta v Mestni knjižnici Ljubljana je bila celo pospremljena z dopisom, da gre za protijedrsko propagando brez ustrezne strokovne podlage.

Jasno je, da Feratović išče prepoznavnost, kar najhitreje dosega z izzivalnim nastopanjem v javnosti, ekscesi, lažmi, podtikanji in blatenjem. V Zvezi ekoloških gibanj Slovenije (ZEG), ki ima status društva v javnem interesu po zakonu o varstvu okolja, smo se z njim srečevali predvsem v povezavi z načrtovano gradnjo JEK 2. Dobro poznamo njegova stališča in se od njih odločno distanciramo.

Jedrska energija je preresna tema, da bi jo zlorabljali za polarizacijo družbe. Javni diskurz, v katerem posamezniki brez ustreznih argumentov vsiljujejo svoje parcialne interese, ne obeta nič dobrega.

Karel Lipič, predsednik Zveze ekoloških gibanj Slovenije - ZEG

Priporočamo