Gospod Lorenčič, čestitam vam, da ste te ljudi opazili, saj se redko kdo razpiše o njih. Očitno povedati resnico danes ni več moderno. Tem ljudem bi bilo toplo pri srcu, če bi imeli možnost prebrati vašo kolumno. A žal je resnica ta, da nimajo denarja za naročilo časopisa. Hvaležni bi bili, da ste jih opazili, čeprav gmotno ne bi imeli prav nič od tega. Razmišljajo, ali bodo imeli dovolj denarja za položnice, hrano, bognedaj da crkne pralni stroj, ker nimajo za popravilo.
V vsaki državi je prav, da ima premožne državljane, če so prišli do neslutenega premoženja na pošten način. Ali so res vsi prišli do premoženja na pošten način? Poštenje je lepa čednost, smo včasih rekli. Ali to velja še danes?
Veliko zgodb, takšnih in drugačnih bi vam znali povedati prostovoljci Rdečega križa in Karitas. K njim namreč hodijo po osnovna živila upokojenci z nizkimi pokojninami, še bolj žalostno pa je, da k njim hodijo zaposleni, ki meseca ne morejo povezati z drugim mesecem, ker so na minimalni plači. Lani jih je bilo pa kar veliko pod minimalno plačo. Res je tudi, da se pokojnina izračunava na podlagi vloženega denarja v pokojninski sistem.
Res pa je tudi, da so se odločevalci, konkretno minister za socialne zadeve, odločili, da bodo minimalno plačo povišali za 27 evrov, torej na 930 evrov neto. Kar naj bi bil zgodovinski dogodek. A je znesek 930 evrov zadovoljiv za preživljanje? Delavci, ki so na delovnih mestih, ki jih v nobenem sistemu ne moremo pogrešiti, kjerkoli v delovnem procesu dela, so bili izdani, saj so se odločevalci strinjali z delodajalci, torej kapitalom – se ve, zakaj. Sindikat se ni strinjal s predlogom ministra, žal pa ni bil uslišan.
In kaj bodo ti ljudje s 27 evri pridobili, če sledi zvišanje zdravstvenega zavarovanja, plačevanje davka 1 % od bruto plače za dolgotrajno oskrbo, zvišanje omrežnine za električno energijo, v Ljubljani zvišanje odvoza komunalnih odpadkov, zvišanje cene pitne vode in verjetno bo sledilo še marsikaj.
Res je, da ti ljudje lahko obleko nabavijo iz druge roke, moke, kruha, mleka in osnovnih živil pa žal ne, čeprav kupujejo najcenejša živila. Najbolj na udaru so enočlanska gospodinjstva ter samohranilke in samohranilci.
Predsednik Borut Pahor je, ko je bil še na svoji funkciji, govoril »Slovenci bomo na francosko-nemškem vlaku«. Ta vlak je, žal, že zdavnaj iztiril.
Ivica Potisek, Ljubljana