Ne le, da je taka možnost bila – bila je predsednici tudi konkretno predlagana in sicer v pismu 22. oktobra lani, s katerim ji je Društvo izbrisanih prebivalcev Slovenije (DIPS) pojasnilo, zakaj tistega predloga predsedniku vlade ne bo podpisalo. V njem je pisalo takole:
»1. Ta predlog zakona je odličen, mnogo boljši od sedanjega zakona in ga seveda podpiramo – toda predložiti tak predlog vladni koaliciji, ki rešitve nerešenih problemov izbrisanih sploh nima niti v svojem dolgoročnem načrtu, bi bilo smiselno kvečjemu kot pobuda, da se tega problema lotijo in ga skupaj z nami temeljito preučijo. Tako pobudo bi seveda tudi naše društvo z veseljem podpisalo. Zdaj pripravljeno pismo predsedniku vlade je bistveno drugačno in ga zato ne moremo podpisati.
2. Ponujati politikom v takojšen sprejem rešitve, bistveno drugačne tudi od dosedanjih odločitev ustavnega sodišča, je nerazumno in dejansko vodi ravno v nasprotno smer od zaželenega. Njihovo sprejetje bi zahtevalo tudi zagotovitev velikih finančnih sredstev v proračunu – zahtevati nekaj takega v trenutku, ko zaradi odpravljanja posledic katastrofalnih poplav niti za najnujnejše trenutne potrebe ni dovolj denarja, pa je sploh povsem nerazumno in za podporo izbrisanim v javnosti zelo škodljivo.
3. Namesto tega bi bilo treba vladni koaliciji predlagati, naj pa iz zakona takoj samo črta rok, ki je izbrisanim dovoljeval vlaganje zahtev za povrnitev njihovih pravic samo do julija 2013. To pa ne zahteva ne dolgotrajnih pravnih priprav ne velikih finančnih sredstev – za izbrisane, ki so ta rok zamudili, pa je to zadnja možnost, da bi se jim, čeprav z desetletno zamudo, povrnile vsaj tiste pravice, ki jih je izbrisanim priznavala dosedanja, gotovo pomanjkljiva zakonodaja.
Izvršni odbor DIPS – na seji 22. oktobra 2023.«
Odgovora ni bilo, predsednica je ravnala drugače – in rezultati so zdaj tu.
Matevž Krivic, Spodnje Pirniče