Stranka SMC je šla, potem ko je Počivalšek poniglavo odrinil njenega ustanovitelja in predsednika Mira Cerarja, skupaj s stranko DeSUS v koalicijo s SDS, kljub nasprotnim predvolilnim obljubam. Kaj nam je to prineslo, dobro vemo. Takrat so iz teh dveh strank izstopili trije poslanci, veliko prepozno, da bi kaj spremenili. Če so si s tem povrnili vsaj trohico ugleda, ne vem, gotovo pa je tako dejanje bilo v sozvočju z glasovanjem na volitvah.
Kaj pa poslanski izstopi v tem mandatu? Situacija ni prav nič primerljiva. V preteklem so izdale stranke volilce, tokrat pa poslanci, ki so izstopili iz strank. Do in ob volitvah so zasledovali njihove vrednote, njihove načrte in cilje in, kar je zelo pomembno, izvoljeni so bili na njihovih listah. To, kar se dogaja, kar dopuščamo, da se dogaja, je zame sporno iz več razlogov. V prvi vrsti kaže na strankokracijo in na našo nemoč, na zveriženost samih postopkov v DZ, ki se ne uredijo, in na izkoriščanje poslancev za zadovoljitev lastnih interesov.
Parola, zapisana v ustavi – oblast ima ljudstvo – in puhlice, da lahko državljani vsaka štiri leta povemo svoje, se zdijo kot slaba tolažba. Vlada nam strankokracija, že leta se gnetejo ob koritu »nenadomestljivi« (če ne gre drugače, zamenjajo barvo), ki edini obvladajo »umetnost vladanja« (to je deljenje plena zase in za svoje). Držijo nas v šahu in še ubogega preferenčnega glasu nam ne omogočijo, čeprav v visokem procentu izglasovanega na referendumu. Toliko smo mar NSi in SDS-u. Sama bi jih gotovo na volitvah bojkotirala, ker si drugačnega odnosa ne zaslužijo.
Že zdavnaj bi morali uvesti »odpoklic poslanca, poslancev«, če nas med mandatom razočarajo, v to gotovo spada (tudi) prestop v drugo stranko. Ali smo jih za to izvolili? So Tineta Novaka izvolili na listi Svobode ali ga niso? Bi mu dali glasove, če bi vedeli, da bo skočil z leve sredine kar med mandatom na desno? Bi izvolili nekoga, ki sploh nima izdelanih vrednot? Nihče me ne bo prepričal, da gre pri tem za narodov blagor, kakor tudi ne gre poslancem SDS: Logarju, Kalohu in Irgl. Nihče me ne bo prepričal, da jim ne gre v prvi vrsti za lastne interese. No, ali tudi (ali zlasti) za Janševe. Kaj bo Tine Novak dobil ali pridobil za svoj prestop, bomo kljub leporečenju manipulatorja Logarja gotovo še videli. Opozicija to seveda »razume« kot beg s potapljajoče se ladje, še enkrat več to izrablja za Golobovo kritiko; nekateri drugi Novaka branijo in iščejo razloge v tem, da vlada premalo upošteva potrebe Prekmurcev – mar Janša jih, ko jih prodaja Orbanu? Morda imajo prav, a do zdaj nismo slišali za Novakove pritožbe. So jih njegovi strankarski kolegi? So poznali njegove morebitne aktivnosti za njegovo regijo in posledično razočaranje? Ne vem, je pa pomenljivo to, da se mu sploh ni zdelo potrebno, da bi jim sporočil svojo namero. In to ga (zame) ravno ne prikaže v dobri luči.
Prestopi med mandatom so res že stara praksa, ki je očitno nočejo spremeniti. Sama menim, da bi moral poslancu s prestopom v drugo stranko prenehati mandat in se ga nadomestiti z naslednjim s strankarske liste. Že zato, da se ne bi menjalo razmerje moči. Ta zverižena praksa že vodi v absurd, ko se naj bi v parlamentu kot »deus ex machina« pojavila nova poslanska skupina Demokratov, stranke, ki nima še niti dobro izdelanega programa, in to kar mimo volitev. Še dobro, da je predsednica parlamenta vsaj malo stopila na zavoro. Da ne omenjam še drugih zame nedopustnih ravnanj, kot so širjenje laži in sovraštva, zapuščanje ter obstrukcija sej, namesto glasovanja, odsotnost in sprehajanje po Sloveniji zaradi nabiranja podpornikov, članov in finančne podpore za novo stranko, namesto potrebnega dela v parlamentu (kajne Logar ?), in kar lahko zadnje čase spet preberemo, »čudna« delitev denarja »nam in našim«, poleg Hanovega ministrstva tudi v Lotričevem državnem svetu.
Ko je prijateljica zgornje vrstice prebrala, mi dejala: »Kaj se razburjaš? Misliš, da se bo kaj spremenilo? Politika je kurba.« Pa sem samo skomignila sem z rameni, nepoboljšljiva optimistka.
Polona Jamnik, Bled