Še posebej je to vprašanje umestno po vseh spremenjenih globalnih razmerah v svetu, odstopih ZDA iz nekaterih struktur OZN, predvsem zaradi financiranja, pa ob ameriški podpori izraelskemu genocidu in glede na ameriško napadalno vlogo svetovnega policaja. Razlogi za nujne spremembe so tudi na primer vloga Kitajske in Bricsa, pa ruska »vojaška operacija«, agresivna vojaška zveza Nato in tudi druge zveze po svetu, kjer dominantno vlogo igrajo ZDA itd.
Morda je priložnost, da se sedanja OZN preoblikuje tako, da se »samorazpusti« in takoj organizira na novo. Z novo sestavo vseh držav sveta, prostovoljno in z novo obliko delovanja ter financiranja, ter z vsem spoštovanjem mednarodnega prava in potrditvijo vseh dosedanjih oblik organiziranosti glede mednarodnih sodišč in organizacij pomoči oziroma z vsemi pozitivnimi organizacijskimi strukturami, ki delujejo že sedaj. Skratka, gre za obliko organizacijskega »resetiranja« OZN.
Da bi se varnostni svet sam reorganiziral, je nerealno pričakovati. Prav tako ima seveda tudi generalna skupščina omejene pristojnosti glede reorganizacije. Tako se pravzaprav vrtimo v krogu nemoči sprememb in njihove nujnosti. In seveda nasilja najmočnejših ter nedotakljivih.
Morda bi bil trezen razmislek o takšnem »resetiranju« OZN ob vseh današnjih »priložnostih« in pritiskih velikih ter močnih, a tudi pokvarjenih, pravzaprav pozitiven. Torej, na kratko, izstop in takoj novo organiziranje, ob spoštovanju drugačne strukture in vsebin »nove« OZN. Lahko bi se tudi imenovala drugače. Seveda se postavlja vprašanje resnosti in realnosti predloga, ki mu vedno lahko kdorkoli nasprotuje. A veljata tako pogum kot tudi pripravljenost za spremembe. Vendar pa se zdi, da se ob preurejanju odnosov v svetu pojavlja nuja tudi o svetu brez jedrskega orožja, njegovem učinkovitem omejevanju in kontroli, dokler ne pride do popolne prepovedi, o svetu sodelovanja in ne konfrontacij, o svetu spoštljivejšega odnosa do narave ter skratka o bolj človeškem svetu.
In če bi se v okviru celotne razprave pokazala potreba, da se še enkrat razmisli o obstoju nekaterih genocidnih držav, kot je Izrael, ali pa vsaj razdelitev ter kontrola nad to državo, potem ne vidim v tem nič slabega. Pravice, zapisane v ustanovni listini OZN, pač niso od danes do jutri. Je pa potreben resen razmislek o organiziranosti, ki jih ne zagotavlja. Razmere so se pač od leta 1945 vsaj »malo« spremenile.
Zadnja novica, ki ne preseneča, je ta, da je predsednik ZDA Donald Trump odredil sankcije zoper vse, ki sodelujejo pri postopkih zoper ZDA in zaveznike v okviru Mednarodnega kazenskega sodišča, ki preiskuje genocid, zločine in podporo tem kaznivim dejanjem. Ja, Donald Trump, Benjamin Netanjahu in še kdo se upravičeno bojijo. Res je že skrajni čas, da se miselno, idejno in v ravnanjih oddaljimo od svojih pokvarjenih vzornikov. Ne samo v Sloveniji, ki je trenutno v varnostnem svetu OZN, tudi v okviru Evrope in ostalega sveta. Verjetno takšne priložnosti za reorganizacijo svetovne organizacije, kot je danes, za utrditev mednarodnega prava in sobivanja, tudi z naravo, in človekovih pravic na novih osnovah, ne bomo imeli še lep čas.
Miloš Šonc, Grosuplje