Rubrika Vseveda Neda že več let informira in zabava bralce Nedeljskega. Objavljamo modrovanja in odgovore Nede (prave identitete ne razkrivamo), ki jih poišče tudi pri strokovnjakih, v literaturi in drugod. Dovoljena so vsa mogoča vprašanja, tudi komentarji ali mnenja. Pošljete jih lahko na neda@nedeljski.si.

***

»Zanima me, koliko Slovenci v povprečju odštejemo za zdravstvo. Ko sama seštevam, vidim, da vse več. Najprej obvezno zdravstveno zavarovanje, potem obvezni prispevek in nato še dopolnilno zavarovanje pri zavarovalnici, če sploh želim v doglednem času priti do zdravnika. Potem pa plačujem še posebno zavarovanje za zobozdravstvo, saj me je prav strah, da bo potreben kakšen večji protetični poseg. Nekateri za te storitve plačajo toliko, kot za nov avtomobil. Zdi se mi, da plačujemo več kot v drugih državah, vprašanje pa je, če imamo tudi bolj kakovostno zdravstvo,« piše bralka Andreja.

Res je, za zdravstvo pri nas mesečno odštejemo  kar veliko denarja in še zdaleč ne gre za zanemarljiv strošek. Po podatkih Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je povprečni mesečni znesek plačanih prispevkov za obvezno zdravstveno zavarovanje delovno aktivnih v letu 2024 znašal 386 evrov. Gre za skupni prispevek delojemalca (v višini 216 evrov) in delodajalca (170 evrov). Delovno aktivnih zavarovancev je sicer 841.817. Samostojni podjetniki, ki jih je 83.666, plačujejo v povprečju 189 evrov mesečno, kmetje pa 75 evrov. ZPIZ za upokojence nameni za obvezno zdravstveno zavarovanje 87 evrov, za brezposelne pa država 114 evrov mesečno.

Zaposleni v povprečju za obvezno zavarovanje plačamo 386 evrov. Če dodamo še 37,17 evrov obveznega zdravstvenega prispevka, smo na 423,17 evrih.

Če torej aktivno zaposleni v povprečju za obvezno zavarovanje plačamo 386 evrov in k temu od 1. marca dalje prištejemo še 37,17 evrov (prej 35 evrov) obveznega zdravstvenega prispevka, ki je iz neobveznega prešel kar v obvezno, smo že na 423,17 evrih.

Če si plačujete še dodatno zavarovanje pri kakšni izmed zasebnih zavarovalnic, kar je postalo že kar predpogoj, da sploh pridemo do specialista v normalnem času, potem to pomeni še dodaten mesečni strošek v okvirni višini 15 evrov. Zavarovanje zob pa vas bo stalo okoli 20 evrov mesečno. Tako hitro presežete znesek 458 evrov mesečno, kar seveda še zdaleč ni malo, sploh če pomislimo na to, kako slabo dostopne so nam zdravstvene storitve.

Primerjava s tujino

Vseveda Neda / Foto: Jože Trobec

Vseveda Neda / Foto: Jože Trobec

Pogled čez mejo razkrije, da so naši stroški kar visoki. Avstrija ima prav tako obvezno zdravstveno zavarovanje za vse državljane, ki so zaposleni ali samozaposleni. Zdravstveni prispevki se obračunavajo na bruto plačo. Prispevek delavca znaša približno 3,87 odstotka bruto plače, prispevek delodajalca pa približno 6,63 odstotka bruto plače. V Nemčiji skupni prispevek delavca in delodajalca znaša približno 14,6 odstotka mesečne bruto plače, vendar se lahko to nekoliko razlikuje glede na zavarovalnico.

V Sloveniji to pomeni 13,45 odstotka bruto plače za obvezno zdravstveno zavarovanje, če k temu prištejemo še obvezni prispevek v znesku 37,17 evrov in vse dodatne prispevke, ki nam omogočijo, da pridemo do specialista v doglednem času, pa vidimo, da krepko prekašamo naše sosede. Vsakodnevno nas zavarovalnice spodbujajo k sklenitvi še novih in novih zavarovanj, v primeru na primer, da zbolite za rakom ali kaj podobnega. Tako lahko povprečni državljan samo za zdravstvo odšteje lep zalogaj svoje plače, ko bo potreboval zdravnika, pa mu bodo marsikje povedali, da ga ne more dobiti, ker jih enostavno ni. Takšni primeri so na primer v Tolminu.

Vse, kar si lahko ob tem zaželimo, je le, da bi nam zdravje dobro služilo in bi poti do zdravnikov iskali čim redkeje.

Priporočamo