V Nemčiji je napeto. Zvezne volitve so napovedane za 23. februar, vse več pozornosti pa je usmerjeno v Alternativno za Nemčijo (AfD). Ta precej skrajno desna stranka bo najbrž prejela največ glasov doslej. Nedavne javnomnenjske raziskave namreč kažejo, da bi do petina volivcev lahko obkrožila to stranko. Pri nemškem inštitutu Forsa pa so za nemško televizijo RTL podrobneje preučili, kdo so pravzaprav ti volivci – in rezultate primerjali z nekaterimi predstavami o njih. Izsledki so mnoge presenetili.
Velja namreč prepričanje, da je tipični volivec te stranke iz vzhodnega dela države in je moškega spola. Toda ...
Po podatkih omenjene raziskave večina privržencev AfD živi na zahodu Nemčije, zunaj velikih mestnih središč, so moškega spola in brez verske pripadnosti. Skoraj vsi so izrazili zaskrbljenost glede gospodarskega razvoja v državi, vendar nobeni stranki ne pripisujejo izrazite gospodarske usposobljenosti. Zanimivo je še, da se le malo več kot polovica simpatizerjev AfD opredeljuje za »desne volivce«. Kar 43 odstotkov se jih namreč označuje za politično sredino.
Pogled na vprašanje, kdo bi si želel Alice Weidel, ki je vodilna kandidatka AfD, na čelu nemške vlade, pa razkriva, da bi jo po anketah podprlo samo 15 odstotkov vprašanih, pri čemer moški izraziteje kažejo podporo kot ženske. Največji delež tistih, ki jo vidijo na kanclerskem mestu, prihaja iz vzhoda Nemčije (četrtina anketiranih), precej večji delež pa jih sodi v starostno skupino od 30 do 44 let.
AfD je sicer razmeroma mlada stranka. Ustanovljena je bila leta 2013 in je sprva veljala za evroskeptično, kasneje pa se je profilirala predvsem skozi protimigracijske in populistične teme. V zadnjih letih se je v določenih delih stranke pojavilo več izrazito desnih stališč in politik, kar je pritegnilo tako kritike kot privržence. AfD trenutno napovedujejo od 15 do 20 odstotkov podpore na zveznih volitvah.
Kot so te dni komentirali mnogi tamkajšnji politični analitiki, ponekod po Nemčiji – še posebej v vzhodnem delu – obstajajo zgodovinski, socialni in gospodarski razlogi za nekaj močnejšo prisotnost skrajnejših stališč. V zahodni Nemčiji je podpora AfD bolj razpršena in ni omejena le na mestna območja. Hkrati del volivcev te stranke ne deluje skladno s tradicionalnimi političnimi delitvami levice in desnice, ampak se očitno v veliki meri odzivajo na občutek negotovosti in nezaupanja do obstoječega političnega vodstva, še ugotavljajo analitiki.