»How much time do we have left together? We never know.« Refren skladbe Klemna Slakonje, ki je na letošnji Emi v soboto zvečer prepričal glasovalce, da so jo in so ga poslali na Evrovizijo v Basel, kjer bo zastopal slovenske barve. »Koliko skupnega časa nama je še ostalo? Tega nikdar ne vemo,« se vse skupaj glasi v prevodu. In četudi v povsem drugačnem kontekstu, si takšnega vprašanja zagotovo niso postavljali ne Luka Dončić ne navijači Dallasa, celo velika večina zaposlenih v klubu, s trenerjem Jasonom Kiddom na čelu, ne.
Prepričani o tem, da je skupnega časa, v katerem bodo vsako sezono napadali naslov prvaka v ligi NBA, ki so se mu lani že močno približali, še veliko, desetletje in še kakšno leto več, niti slutili niso, da se v ozadju pripravlja ena najbolj senzacionalnih menjav igralcev v zgodovini najmočnejše košarkarske lige na svetu. Da se je skupni čas iztekel, so izvedeli nekaj ur kasneje, novica, da se slovenski košarkarski as seli iz Dallasa k LA Lakers, v nasprotno smer pa odhaja Anthony Davis, pa je že nekaj dni najodmevnejša v športnem svetu in nič ne kaže, da se bo prah kaj kmalu polegel. Šok je bil za vse prevelik.
Govorice ne pojenjajo
Da je bilo vse skupaj za današnje čase, ko v javnost tako ali drugače pricurljajo govorice o dogovorih za prestope celo povsem »nepomembnih« košarkarjev, resnično izjemno dobro zakopana skrivnost, pove tudi dejstvo, da za menjavo prav tako do trenutka, ko je bila potrjena s podpisi za to odgovornih, ni vedel niti nihče pri LA Lakers.
To, da se mu čas pri tem klubu izteka, torej niso slutili ne Anthony Davis ne njegovi soigralci na čelu z LeBronom Jamesom, ki ima sicer pri kadrovanju LA Lakers menda pomembno vlogo. Novica ga je menda ujela med družinskim kosilom, kako so vse skupaj izpeljali v popolni tajnosti, pa je razkril glavni arhitekt zamenjave, generalni direktor Dallasa Nico Harrison.
»Moram se zahvaliti Robu Pelinki (direktor LA Lakers, op. p.). Ko sva se pred časom, en mesec bo tega, usedla na kavo, sva se pogovarjala o vsem mogočem in beseda je nanesla tudi na to na videz nemogočo menjavo. Mislil je, da se šalim, a v naslednjih tednih je ideja zorela in naposled smo jo uresničili. Poudariti moram, da je bila odločitev izključno moja, čas pa bo pokazal, ali je bila prava. Zanjo ni vedel niti trener Jason Kidd, s katerim pa je vse skupaj vendarle usklajeno na način, da se veliko pogovarjava o tem, kaj ekipa potrebuje, da bi bila uspešnejša, in v tem pogledu smo potegnili to potezo. Prepričan sem, da naslove prinaša igra v obrambi, in zdaj imamo prave igralce, da smo lahko uspešni v sedanjosti in prihodnosti,« je potezo, ki je ni razumel skorajda nihče, skušal razložiti Harrison in torej precej neposredno razkril razlog, zaradi katerega so se odločili odsloviti vrsto let prvi obraz moštva in enega največjih zvezdnikov lige.
Kateri so še razlogi, kaj je tisti glavni, pravi, pa morda ne bomo izvedeli nikoli. Da bi bilo to zgolj morebitno pomanjkanje zagrizenosti Dončića pri igri v obrambi, namreč ne verjame nihče. Govoric seveda ne zmanjka. Nekatere pravijo, da so se pri Dallasu naveličali domnevne Dončićeve nediscipline pri vzdrževanju primerne fizične pripravljenosti, za kar naj bi bile krive prehranjevalne navade, presežek kilogramov naj bi bil tudi vzrok za poškodbe, katerih število se je v zadnjem času stopnjevalo. Druge so deloma povezane s prvimi – Dončić bi bil letos poleti namreč upravičen do podpisa najvišje možne pogodbe, ki bi bila hkrati najvišja v zgodovini lige NBA. Nova petletna z Dallasom bi mu namreč navrgla vrtoglavih 346 milijonov dolarjev, v Teksasu pa so se menda bali podpisati tako visoko pogodbo s košarkarjem, ki je po njihovem mnenju, glede na videno, vedno bolj nagnjen k poškodbam. Samo za občutek: če enako pogodbo Dončić zdaj sklene z LA Lakers, bo ta »težka« 117 milijonov manj – 229 milijonov dolarjev. Seveda pa obstajajo načini, od drugačne dolžine do nekaterih drugih, s katerimi bi se lahko omenjeni rekordni vsoti bolj približal.
Cilj: osvojiti prvenstvo
Da Luka Dončić vsega skupaj niti slučajno ni pričakoval, priča tudi dejstvo, ki ga je na eni od televizijskih postaj razkril nekdanji Dallasov košarkar Chandler Parsons. Po njegovih besedah naj bi Luka teden dni pred nepričakovano menjavo v Dallasu kupil hišo, vredno 15 milijonov dolarjev. Ko je izvedel za novico, naj bi ga oblile solze.
Po začetnem šoku je na instagramu objavil ganljiv zapis. »V Dallas sem prišel kot najstnik zasledovat svoje sanje o igranju košarke na najvišji ravni. Mislil sem, da bom vso svojo kariero preživel tukaj, in zelo sem si želel, da bi vam prinesel naslov prvaka,« je namreč zapisal med drugim. No, da se v poklicnem športu stvari odvijajo s svetlobno hitrostjo, se je pokazalo nekaj ur kasneje, ko je Dončić že pristal na letališču v Los Angelesu in sporočil: »Hvaležen sem za to čudovito priložnost. Košarka mi pomeni vse v življenju in ne glede na to, kje jo bom igral, bom to počel z enakim veseljem, s strastjo in ciljem – osvojiti prvenstvo.«
Tega bo zdaj torej napadal v tandemu s še enim velezvezdnikom in domala edinim, ki se ob Michaelu Jordanu znajde v debatah o najboljšem košarkarju vseh časov, LeBronom Jamesom. Vsaj tako kaže do trenutka oddaje tega članka v tiskarno. Že dlje časa se namreč pojavljajo govorice, da bi James utegnil še zadnjič zamenjati klub in oditi v Golden State k svojemu dobremu prijatelju Stephu Curryju. A po drugi strani si menda kljub za vrhunskega športnika častitljivi starosti 40 let srčno želi še en, peti prstan za naslov prvaka, za kar bi imel z Dončićem precej lepe možnosti. A sama ne bosta dovolj in zato se bodo morali LA Lakers okrepiti predvsem na položajih visokih košarkarjev, sploh zdaj, ko so izgubili Anthonyja Davisa.
Klubska zamenjava igralca takšnega kalibra, kot je Luka Dončić, tako ali drugače vpliva na usodo marsičesa in marsikoga drugega kot le njega samega. Na primer: v Dallas je za enega izmed pomočnikov trenerja prišel Marko Milić in vprašanje je, kako bo zdaj z njim. Z Dallasom je imela dobre odnose Košarkarska zveza Slovenije, zaradi česar denimo nikoli ni bilo dvoma o tem, ali bo Luka lahko igral za slovensko reprezentanco. S Teksašani je odlično sodelovala tudi Slovenska turistična organizacija (STO), ki je vse leto v sodelovanju s klubom oglaševala na tekmah in izvajala več promocijskih dejavnosti ...
No, iz slednje so medtem že sporočili, da »partnerstvo STO z Luko Dončićem ni vezano na klub, v katerem igra. To sodelovanje zato s ponosom nadaljujemo – Luka ostaja ambasador slovenskega turizma.« Ob tem so napovedali, da bodo stopili tudi v stik z LA Lakers in preučili možnosti za sodelovanje. Kaj lahko se torej zgodi, da se bo na koncu prestop izkazal kot nekaj izjemno pozitivnega: za Dončića zato, ker je postal del ene najbolj prepoznavnih svetovnih športnih franšiz, bistveno bolj slavne, kot je Dallas Mavericks, za Slovenijo pa zato, ker sta Los Angeles in Kalifornija v marsičem privlačnejša od Dallasa in Teksasa. Ne nazadnje bodo tam leta 2028 tudi olimpijske igre, v mestu angelov pa je prava športna ikona še en slovenski zvezdnik, hokejist Anže Kopitar.