Kraška ohcet je največji etnografski praznik slovenske manjšine v Italiji. A tudi ta je v zadnjih letih doživljal krizo, kar tri leta zapored se ni prijavil noben par. Letos pa bodo v Repnu končno spet odmevali vzkliki Živjo, ohcet!. Na 28. Kraški ohceti se bosta konec avgusta po starih običajih poročila 39-letna Tina Forčič in 46-letni Thomas Velikonja iz Šempolaja.

Kraška ohcet je večdnevna prireditev, ki traja od srede do nedelje. Začne se s fantovščino in dekliščino, sledi podoknica, ko ženin po lestvi smukne v kambrco svoje neveste. Naslednji dan v sprevodu peljejo balo, nevestino doto, v ženinovo hišo. V nedeljo je najprej glavni poročni obred v cerkvi na Taboru, zatem pa predaja neveste in slavje v Repnu na Placu.

Ekološke poroke

Ne le etnografskih, tudi tradicionalnih porok z likofi, šrangami, postavljanjem mlajev je vse manj, prav tako velikih porok z množico svatov. »Drži, poroke so manjše, a to seveda ni modni trend, ampak je za to kriva vsesplošna draginja,« pravi izkušena organizatorka porok Karin Čemažar. Cene poroke so zelo različne, za povprečno poroko s 50 svati na Bledu je treba pripraviti od 20.000 do 25.000 evrov. »Če pa govorimo o trendih, opažam, da končno prihajajo drznejše barve tako v dekoracijah kot pri oblekah. Že nekaj časa so moderne bolj trajnostne in ekološke poroke,« našteva Karin Čemažar, podjetnica za organizacijo dogodkov s sedežem v občini Bled. To pomeni lončnice namesto rezanega cvetja, vintage in rabljena oblačila, digitalna vabila namesto papirja ...

Karin Čemažar, organizatorka porok: »Drži, poroke so manjše, a to seveda ni modni trend, ampak je za to kriva vsesplošna draginja.«

Slovenija je vabljiva poročna destinacija za pare iz tujine. Kot pravi Karin Čemažar, tujce daleč najbolj privlačita fotogenična Bled in Piran. Tisti, ki želijo posebno poroko, imajo pri nas obilo možnosti. »Imeli smo že par, ki se je poročil v letalu nad Triglavom,« se spominja organizatorka porok.

Med manj običajnimi lokacijami za poročni obred so kraške jame, priljubljene tako med slovenskimi kot med tujimi pari. V Postojnski jami omogočajo tako uradni obred kot tudi samo simbolično izmenjavo poročnih zaobljub v jami. »Konec koncev jama simbolizira večnost; to pa je tudi simbolika poročnega obreda, kajne?« pravi Mateja Rosa iz službe za marketing in odnose z javnostmi Postojnske jame. Še bolj kot za poroke pa je podzemni svet navdih za zaroke, bodisi spontane ali skrbno načrtovane. Tako je Američan Ahmed pred časom s pomočjo osebja Postojnske jame presenetil svojo Alexandro, ko je pokleknil s prstanom med stalagmiti in stalaktiti. V ponudbi Postojnske jame imajo za najpomembnejši »da« v življenju poleg jame še Predjamski grad, v toplejših mesecih pa tudi park ob reki Pivki, slavja pa v Jamskem dvorcu ali hotelu Jama. Za poroko na gradu je po Sloveniji ob toliko gradovih res veliko možnosti. Tudi po arboretumih in drugih vrtovih, v oljčnikih in vinogradih je v toplejših mesecih veliko povpraševanja. Največ porok v Sloveniji je septembra, maja in junija.

Na morju ali pod vodo

Ljubitelji morja radi izberejo poročni obred na barki sredi Piranskega zaliva. Ko smo že pri porokah na morju, si je mogoče omisliti poročni obred tudi na ladjah za križarjenje, le pravočasno jo je treba napovedati, običajno vsaj mesec dni pred vkrcanjem na križarjenje. Izmenjava zaobljub ob glasbi in kozarcu penine vas bo stala od 900 do 1800 evrov, odvisno od velikosti ceremonije.

Nekateri pari si izmenjajo prstana kar pod vodo. Fotografija je simbolična. / Foto: Getty Images

Nekateri pari si izmenjajo prstana kar pod vodo. Fotografija je simbolična. / Foto: Getty Images

Pari, ki si delijo potapljaško strast, si lahko v Piranu prstana izmenjajo tudi pod vodo v spremstvu matičarja Pozejdona. No, po navadi to ponovijo še pred pravim matičarjem na kopnem. Poročni obred pod vodo traja 15 minut, hkrati so lahko pod vodo prisotni tudi potapljaški svatje, drugi pa si lahko podvodni poročni obred ogledajo z barke s prozornim dnom ali počakajo na obali. Pravzaprav niti ni treba, da sta ženin in nevesta potapljača, saj pred potopom opravita osnovni nekajurni potapljaški tečaj.

Toplozračni baloni niso za vsakogar; pari, ki se želijo poročiti v košari visoko nad tlemi, lahko pri nas najdejo tudi tovrstno ponudbo, seveda če na avanturo pristanejo matičar in priči. Konec koncev pa lahko med izvirne štejemo tudi pare, ki pokličejo prijatelja in skupaj na hitro zavijejo na upravno enoto pred matičarja. 

Priporočamo