Praznični dnevi so čudoviti, a imajo žal tudi temno plat, povezano predvsem s pokanjem petard, svetlobnih raket in drugih pirotehničnih izdelkov, katerih glavni učinek je pok. Ne le da petarde in drugi predmeti, zlasti kupljeni na spletu, predstavljajo nevarnost za ljudi, velik stres med pokanjem doživljajo tudi domače živali.

V začetku letošnjega januarja je v javnosti odmeval tragični dogodek na območju Lukovice, povezan z uporabo pirotehničnega sredstva. Takrat je umrla 56-letna ženska. Kot so ugotovili policisti, je svojec pokojne na dvorišču domače hiše izstrelil raketo, ki pa je v zraku spremenila smer in zadela nesrečno žensko, ki je stala v bližini. Njene poškodbe so bile tako hude, da je kljub hitri pomoči umrla na kraju dogodka. Samo decembra lani in v letošnjem januarju so policisti, poleg omenjenega, obravnavali še pet dogodkov, v katerih so se ljudje zaradi uporabe pirotehničnih sredstev huje ali lažje poškodovali.

Oče založil sedmošolca s pirotehniko

»Policisti si vsako leto prizadevamo za to, da bi bili praznični dnevi varni, a se žal vsako leto znova srečujemo s poškodbami in kršitvami na področju rabe pirotehničnih izdelkov. Kar polovico kršitev, povezanih z uporabo pirotehničnih sredstev, smo zaznali med mladoletnimi,« pravijo na Policijski upravi (PU) Maribor, kjer so letos obravnavali mladoletno osebo, ki so ji zasegli kar 98 pirotehničnih izdelkov. »Beležimo tudi telesno poškodbo 18-letne osebe, v bližini katere je neznanec odvrgel pirotehnični izdelek in jo lažje poškodoval,« razkrivajo na PU Maribor. Nič manj dela niso imeli celjski policisti, ki so v zgolj zadnjih dneh zasegli 79 prepovedanih kosov pirotehnike različnih kategorij. In to izključno v osnovnih šolah, od koder so o tem obvestili policiste. »V enem primeru smo ugotovili, da je pirotehnične izdelke, ki jih je v šolo prinesel sedmošolec, prek spleta naročil njegov oče, zato smo zoper očeta podali predlog o prekršku,« je razkril Boštjan Kavc, inšpektor sektorja uniformirane policije na PU Celje, kjer so lani zasegli 1088 kosov pirotehničnih izdelkov, v 15 primerih pa uvedli postopke o prekršku zoper mladoletnike.

O svoji boleči izkušnji z doma predelano petardo, zaradi katere je ostal brez desne roke, brez zadržkov govori 20-letni Ranko Lazarevič iz Koroške. »Ko zdaj slišim, da kje poči kakšna petarda, me zmrazi,« pripoveduje danes.

Tudi zato policisti pozivajo starše, naj otroke ozaveščajo o nevarnosti uporabe teh izdelkov in naj jim bodo za zgled. Prodaja ognjemetnih izdelkov kategorije F1, katerih glavni učinek je pok, je fizičnim osebam sicer dovoljena od 19. do 31. decembra, uporaba pa le od 26. decembra do vključno 1. januarja. »Ni pa dovoljeno uporabljati pirotehničnih izdelkov kategorije F1, katerih glavni učinek je pok, v mestih in strnjenih naseljih, zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih ali na javnih prireditvah,« še opozarjajo policisti.

Mlada fanta brez rok ozaveščata mlade

Neustrezna uporaba pirotehničnih izdelkov je povezana s poškodbami posameznikov, ki se nevarnosti niti ne zavedajo. »Zaradi nepazljivosti ali predrznosti se poškoduje kar 85 odstotkov uporabnikov. Najpogosteje zato, ker oseba neeksplodirane petarde ne spusti pravočasno iz rok in jo poskuša večkrat prižgati znova. Zato neaktivirano pirotehniko obvezno zavrzite,« svetujejo policisti.

Prav tako lahko ljudi poškodujejo izstreljeni in padajoči delci predmetov, ki so zagoreli. »Zelo veliko nevarnost predstavljajo pirotehnični izdelki, odvrženi v koš za smeti, nabiralnik ali steklenico, saj se pri vžigu pirotehnike sprosti velika energija, ki deformira predmet, katerega delci lahko resno poškodujejo naključne mimoidoče,« opozarjajo policisti. Odsvetujejo nakup pirotehničnih izdelkov prek spleta ali družbenih omrežij, od preprodajalcev na tržnicah, bolšjih sejmih ali kjer koli na ulici. Uporaba takih izdelkov je zelo nevarna, ker običajno niso testirani, vprašljivi so tudi materiali, iz katerih so izdelani.

V čem je smisel pokanja? / Foto: Istock

V čem je smisel pokanja? / Foto: Istock

»Pri uporabi pirotehnike nikar ne pozabite, da močni poki izredno stisko povzročajo otrokom, odraslim z motnjami avtističnega spektra, ker imajo izredno hipersenzitiven sluh, še posebej pa je pokanje stresno za naše hišne ljubljenčke,« še opozarja inšpektor Boštjan Kavc.

Ko poči, ga zmrazi

O svoji boleči izkušnji z doma predelano petardo, zaradi katere je ostal brez desne roke, brez zadržkov govori 20-letni Ranko Lazarevič iz Koroške. »Ko zdaj slišim, da kje poči kakšna petarda, me zmrazi,« pravi Lazarevič, ki mu je petarda eksplodirala v roki. »Zgodilo se je v dveh sekundah. Odpeljali so me v bolnišnico, menda sem do tja izgubil ogromno krvi, šele po operaciji pa sem izvedel, da roke nimam več. Seveda je bil to šok za vse, zame, domače in prijatelje. Sledila je dolga rehabilitacija v URI Soča, kjer mi ravno zdaj izdelujejo protezo, mere so že vzeli. Dejansko je ta nesreča moje življenje obrnila na glavo. Pred tem sem se ukvarjal s športom, nogometom in borilnimi veščinami, in vse to sem moral opustiti. Ker sem desničar, sem se moral tudi pisanja, hranjenja, oblačenja in drugih opravil naučiti z levo roko. Bolečine pa čutim še danes,« pripoveduje Lazarevič, ki je velik borec in optimist, danes pa svojo izkušnjo brez težav deli z mladimi.

V javnosti je spregovoril, da bi mlade odvrnil od uporabe petard in bi denar porabili za kaj koristnega. »Nedavno sem v bližini osnovne šole videl skupino fantov s petardami. Pristopil sem do njih in jim povedal, kaj se je zgodilo meni. Najprej so mislili, da se šalim, ko sem jim pokazal, da nimam desne roke, so bili šokirani,« pove Lazarevič. Upa, da je s tem fante odvrnil od uporabe petard. A ni edini, mlade o nevarnostih in posledicah neodgovornega ravnanja s pirotehniko ozavešča tudi 22-letni Martin Bučar iz šentjurske občine, ki je pred osmimi leti, ko je štel komaj 14 let, v domači sobi prižgal petardo, ki je bila skoraj bomba, saj je vsebovala 75 gramov smodnika. Ostal je brez obeh rok, danes uporablja bionične roke. 

Zasegi na osnovnih šolah

V letu 2023 je bilo na območju Slovenije skupno zaseženih 14.100 različnih pirotehničnih sredstev, največ, in sicer 4624 kosov, na območju Policijske uprave (PU) Murska Sobota, 3144 na območju PU Ljubljana in 2467 na območju PU Nova Gorica. Sledita PU Novo mesto s 1267 zasegi in PU Celje s 1088. V letošnjem letu je policija do 15. decembra zasegla 602 kosa pirotehničnih izdelkov. »Veliko zasegov je dejansko na osnovnih šolah ali v njihovi okolici. Predvsem velja opozoriti, da je med zaseženimi nedovoljenimi pirotehničnimi izdelki ponovno zaznati porast tistih najnevarnejših, ki so v kategorijah F2, F3 in F4,« je povedala Maja Ciperle Adlešič, predstavnica policije za odnose z javnostmi.

Priporočamo