Aïgo boulido ali provansalska česnova juha je preprosta juha, in čeprav ni tako slavna kot njena sorodnica čebulna juha, jo poznajo po vsej Franciji.
23. 11. 2024., 10.00
Iztok Klemenčič
Aïgo boulido v provansalskem narečju pomeni kuhana voda in je klasičen primer jedi bogatega okusa, ki temelji na lokalnih sestavinah in pooseblja kuhinjo revnih. Kot pravi legenda, so juho začeli kuhati pohodniki, ki so se potikali po poteh in stranpoteh Provanse in nabirali zelišča, kot so timijan, žajbelj, lovor in druga, po katerih je znana ta pokrajina, ki leži na jugovzhodu Francije ob Sredozemskem morju, ter jih prekuhavali v izvirski vodi. Kasneje so tej zeliščni juhi oziroma še bolj čaju pridali česen, tako da ni nič nenavadnega, da je prvotno zaslovela kot sila zdravilen obrok, ki so ga posvojila številna gospodinjstva najprej v Provansi, nato pa še po vsej Franciji.
Aïgo Boulido / Foto: DZS
Aïgo boulido
Sestavine
1 l vode
2 glavici česna (približno 14 strokov)
7 listov svežega žajblja
5 vejic timijana
2 žlici ekstra deviškega oljčnega olja
1 žlička soli
1/2 žličke sveže zmletega črnega popra
4 rezine kruha
Priprava:
1 Česen olupimo in v loncu zavremo en liter vode. V vrelo vodo denemo cele stroke česna, žajbelj, timijan in lovorjev list, zmanjšamo ogenj in posodo pokrijemo s pokrovko. Juho kuhamo približno 15 minut, da se česen zmehča.
2 S penovko ali žlico iz juhe odstranimo stroke česna in liste žajblja ter vejice timijana. Zelišča zavržemo, česen pa damo v skledo in ga pretlačimo z vilicami, da dobimo nekakšen pire, ki ga zmešamo z oljčnim oljem.
3 Česen vrnemo v juho, s tem da ga prej še enkrat pretlačimo skozi gosto cedilo, in jo kuhamo še približno deset minut.
4 Česnovo juho postrežemo v skodelicah s sveže opečeno rezino kruha in okrasimo s svežim timijanom ali listom peteršilja.
Speli so ji celo ljudski rek, ki je aktualen še danes in pravi: »Aïgo boulido sauvo la vido,« kar naj bi pomenilo prekuhana voda ti reši življenje. Pa še eno vražo povezujejo s to provansalsko česnovo juho. Po ljudskem verovanju je moral popotnik, če juhe ob odhodu na pot ni popil do konca, preostanek zliti za seboj, da bi ustavil hudobnega vraga, ki je stal za njim, se trikrat pokrižati ali pa trikrat obrniti nazaj in med tem omeniti Sveto trojico: Očeta, Sina in Svetega duha.
Svinjska pečenka / Foto: DZS
Pretaknjena pečenka s kislim zeljem
Sestavine:
700 g svinjskega stegna
150 g pečene slanine
1 kg kislega zelja
3 stroki česna
1/2 čebule
1 žlička mlete sladke paprike
1 žlička mlete kumine
1 list lovorja
30 ml olja
sol in poper
Priprava:
Svinjsko stegno natremo s soljo in kumino. Slanino narežemo na trakove in jih zataknemo v svinjsko stegno, v katero smo z nožem zarezali žepke. Kislemu zelju dodamo sesekljan česen, na drobno narezano čebulo, sladko papriko, lovorov list, solimo in popramo in vse skupaj dobro premešamo. V ognjevarno posodo damo pripravljeno zelje in nanj položimo pečenko ter vse skupaj prelijemo z oljem. Pekač pokrijemo z aluminijasto folijo in ga postavimo v pečico, ogreto na 150 stopinj Celzija. Pečenko z zeljem pečemo približno uro in pol. Za prilogo ponudimo pire krompir.
V Provansi pa tudi drugih regijah so jo celo pripravljali na božični večer, tako da so z vodo, v kateri so se kuhala zelišča, prelili rezine starega kruha, ki so bile nastrgane s svežim česnom in pokapane z oljčnim oljem. Še danes to aromatično juho, ki je močno zasidrana v francoski kmečki tradiciji, v pariških restavracijah je bolj redko prisotna, pogosto uživajo pri premagovanju jesenskih in zimskih prehladov, za krepitev imunskega sistema in izboljšanje prebave ter za razstrupljanje telesa po večdnevnih pojedinah, še posebej pa velja kot odrešilno zdravilo za preganjanje alkoholnega mačka. Seveda obstaja več različic te znamenite juhe, na katero so Provansalci izredno ponosni in jo primerjajo z bolj slavno čebulno juho.
Homemade Organic Apple Pie Dessert Ready to Eat / Foto: iStock
Jabolčna pita
Sestavine:
Za testo:
28 dag masla
35 dag moke
4 žlice belega vina
2 rumenjaka
sol
Za nadev:
1 kg jabolk
sladkor in cimet po okusu
Priprava:
Iz moke, masla, rumenjakov, vina in ščepca soli zgnetemo krhko testo. Zavijemo ga v folijo in damo za pol ure počivat na hladno. Nato testo razvaljamo in ga razdelimo na dva dela. En del položimo na pekač, ga potresemo z na kocke narezanimi jabolki in sladkorjem ter vse prekrijemo z drugim delom testa. Pito pečemo v pečici, ogreti na 200 stopinj, približno pol ure oziroma dokler ni testo lepo rjavo zapečeno. Pečeno pito narežemo na rezine in na koncu potresemo s cimetom ter po želji še s sladkorjem v prahu.
Osnovna, lahka različica je narejena iz nekaj strokov česna, lovorovih listov, svežega timijana in žajblja ter z malček oljčnega olja. V drugi inačici v juho dodajo stepena jajca, da nastanejo drobne krpice, ali pa zgolj beljake ali rumenjake, juhi pa pridajo še kos popečenega kruha s sirom ali brez njega. Pri tretjem načinu na juho, preden jo postrežejo, položijo poširano jajce, kar sicer zahteva dodatno kuhanje jajca v vreli vodi in kisu. Pa še ena posebnost je. Načeloma Francozi ob tej juhi nikdar ne pijejo vina.