Rubrika Vseveda Neda že več let informira in zabava bralce Nedeljskega. Tokrat na spletu objavljamo eno njenih najnovejših »modrovanj«. V resnici gre običajno za preklemansko pomembna vprašanja, odgovore pa Vseveda Neda (prave identitete ne razkrivamo) poišče tudi pri strokovnjakih, v literaturi in drugod. Dovoljena so vsa mogoča vprašanja, tudi komentarji ali mnenja. Pošljete jih lahko na neda@nedeljski.si. Poglejmo si torej, o čem je bilo govora v aktualni številki Nedeljca, prihodnjič pa morda sledi kakšno vaše spletno vprašanje.

 

Našo zvesto bralko Jasno zanima, kdo je upravičen do pogrebnine in posmrtnine, koliko znašata in od česa je odvisen znesek? Sama ima pokojnino okoli 700 evrov, mož pa 900 evrov. Zanima jo, ali bi možu v primeru njene smrti pripadala pogrebnina in posmrtnina.

Za odgovor sem se obrnila kar na pristojno ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, kjer pojasnjujejo, da je pogrebnina posebna oblika izredne denarne socialne pomoči, ki se lahko dodeli kot pomoč pri kritju stroškov pogreba družinskemu članu umrlega, ki je poskrbel za pogreb v RS. Pogrebnina se lahko dodeli v višini dvakratnika osnovnega zneska minimalnega dohodka, vendar ne več, kot znašajo stroški pogreba.

Pogrebnina znaša 969,76 evra, 484,88 evra pa znaša posmrtnina.

Posmrtnina kot posebna oblika izredne denarne socialne pomoči po smrti družinskega člana se vam lahko dodeli, če ste bili na dan smrti umrlega upravičeni do socialnovarstvenih pravic. Tistim, ki ne morejo kriti stroškov pogreba in izpolnjujejo posebne pogoje za uveljavljanje pogrebnine in posmrtnine, svetujejo, da vložijo vlogo na centru za socialno delo. Pogrebnina znaša 969,76 evra, 484,88 evra pa znaša posmrtnina.

Pogrebnina in posmrtnina se tako kot drugi socialni transferji usklajuje enkrat na leto z rastjo cen življenjskih stroškov. Posmrtnina se dodeli in izplača vlagatelju kot pomoč za vse družinske člane umrlega. To pomeni, da je do posmrtnine po isti pokojni osebi lahko upravičen samo en družinski član pokojne osebe. Za uveljavljanje pogrebnine pa pravico uveljavlja vlagatelj, ki je družinski član pokojne osebe, tisti, ki je poskrbel za pogreb v Republiki Sloveniji (račun se mora glasiti na strankino ime) in je bil na dan smrti pokojnika upravičena do denarne socialne pomoči ali do varstvenega dodatka, oziroma v primeru, da dohodek vlagatelja ali skupni lastni dohodek družinskih članov (premoženja se ne ugotavlja) ne presega višine 617 evrov za samsko osebo oziroma 925 evrov za družino.

Za konkretni primer naše bralke Jasne na ministrstvu odgovarjajo, da cenzus za posmrtnino za vlagatelja, ki je samska oseba, znaša 712,77 evra. Iz vaših podatkov izhaja, da ima gospod 900 evrov pokojnine, kar pomeni, da ne bi bil upravičen do posmrtnine, niti ne bi bil upravičen do pogrebnine. 

*

Po objavi sem prejela več vprašanj naših bralcev, ki so med drugim spraševali, ali enako velja za brezposelno osebo brez denarne socialne pomoči, varstvenega dodatka in lastnega dohodka. Iz ministrstva so mi odgovorili: da, velja enako.

Prav tako ste nekateri spraševali, kako je v vašem primeru, pri čemer ste navajali zneske vaših pokojnin. Torej, cenzus je natančno določen. Vsak lahko tako hitro vidi, ali je upravičen ali ne. Če je pokojnina višja od določenih zneskov, (trenutno) niste upravičeni. Zneski se, kot sem zapisala, vsako leto spreminjajo in usklajujejo, zato bodite pozorni.

 

Dopolnjeno (14. januarja 2025, 10:07): Dodani pojasnili na koncu besedila.

Priporočamo