Obiskovanje Kamniško-Savinjskih Alp bo letos še enostavnejše in prijaznejše do okolja. Turistična proga skoči gor, skoči dol, ki že šesto leto povezuje najbolj priljubljene kraje tega alpskega območja, v novo sezono vstopa z dvema pomembnima novostma. Električni kombi bo za vse uporabnike brezplačen, mreži sodelujočih destinacij pa se pridružuje tudi občina Gornji Grad.

Storitev, ki spodbuja trajnostno mobilnost in zmanjšuje prometne obremenitve v občutljivem gorskem okolju, bo od 20. junija do 13. septembra delovala vsak dan. Potnikom bo na voljo krožna povezava med Kamnikom, Komendo, Cerkljami na Gorenjskem, Preddvorom, Jezerskim, Solčavo, Lučami in novim partnerjem projekta – Gornjim Gradom.

Po predhodnem dogovoru bodo v kombiju dobrodošli hišni ljubljenčki, na voljo bo prostor za kolesa in večjo prtljago, potniki pa bodo lahko vstopali in izstopali tudi na vmesnih točkah vzdolž trase.

Anton Špeh, župan Občine Gornji Grad

Električni kombi z osmimi potniškimi sedeži bo vozil dvakrat na dan. Dopoldanska vožnja bo potekala v eni smeri, popoldanska pa v nasprotni, kar obiskovalcem omogoča prilagodljivo načrtovanje izletov, pohodov in raziskovanja posameznih krajev brez uporabe lastnega avtomobila. Posebna prednost sistema je, da ga v celoti financirajo sodelujoče občine, zato je uporaba za obiskovalce brezplačna. Zaradi omejenega števila sedežev pa ostaja obvezna predhodna rezervacija prek spletne strani projekta.

Več prilagodljivosti za obiskovalce

f Katarina Poiškruh

Turistična linija skoči gor, skoči dol obiskovalcem ponuja priložnost, da lepote enega najlepših slovenskih alpskih območij odkrivajo na bolj trajnosten, udoben in brezskrben način. Foto: Katarina Poiškruh

Organizatorji letos uvajajo tudi več možnosti za prilagajanje potrebam potnikov. Po predhodnem dogovoru bodo v kombiju dobrodošli hišni ljubljenčki, na voljo bo prostor za kolesa in večjo prtljago, potniki pa bodo lahko vstopali in izstopali tudi na vmesnih točkah vzdolž trase.

Takšna prilagodljivost je še posebno pomembna za pohodnike, kolesarje in druge aktivne obiskovalce, ki želijo raziskovati območje brez skrbi zaradi vrnitve do izhodišča. Sistem tako omogoča kombiniranje različnih oblik trajnostnega preživljanja prostega časa, od pohodništva do kolesarjenja in obiskovanja lokalnih znamenitosti.

Nova sezona prevozov je bila uradno predstavljena v Centru Rinka v Solčavi v okviru strokovnega dogodka o trajnostni mobilnosti. Predstavniki sodelujočih občin so poudarili, da so prav prometni izzivi med največjimi izzivi gorskih destinacij, zato je sodelovanje med občinami ključnega pomena za uspešno upravljanje turizma.

Gore nas učijo potrpežljivosti, ampak prometni tokovi ne čakajo, zato je pomembno, da delujemo modro in predvsem skupaj.

Županja Občine Solčava Katarina Prelesnik je ob tem poudarila pomen povezovanja znanja in dobrih praks za usklajen razvoj turizma, varovanje narave in kakovost življenja domačinov. Predstavniki občin so se strinjali, da trajnostna mobilnost ni več zgolj razvojna priložnost, temveč nujnost za ohranjanje občutljivega alpskega prostora. Anton Špeh, predsednik LAS Zgornje Savinjske in Šaleške doline ter župan Občine Gornji Grad, ki se letos kot nova destinacija pridružuje projektu, je povedal: »Gore nas učijo potrpežljivosti, ampak prometni tokovi ne čakajo, zato je pomembno, da delujemo modro in predvsem skupaj.«

Na strokovnem srečanju je sodeloval tudi geograf dr. Matej Ogrin, ki je poudaril pomen dolgoročnega načrtovanja prometnih rešitev v gorskih pokrajinah. Udeleženci okrogle mize pa so razpravljali o izkušnjah malih gorskih skupnosti pri usmerjanju prometnih tokov in iskanju ravnovesja med razvojem turizma in kakovostjo življenja prebivalcev.

Projekt skoči gor, skoči dol je v zadnjih letih postal primer dobre prakse povezovanja trajnostne mobilnosti in turizma. Njegov namen ni zgolj prevoz obiskovalcev, temveč zmanjševanje prometnih obremenitev v najbolj občutljivih delih Kamniško-Savinjskih Alp ter spodbujanje odgovornega odnosa do narave. Z letošnjo brezplačno uporabo električnega kombija in vključitvijo nove občine destinacija tako nadaljuje prizadevanja za razvoj turizma, ki temelji na spoštovanju naravnega okolja. Obiskovalcem pa ponujajo priložnost, da lepote enega najlepših slovenskih alpskih območij odkrivajo na bolj trajnosten, udoben in brezskrben način. 

Priporočamo