Letošnja poletna sezona v planinskih kočah je bila znova ena boljših, končni vtis pa je pokvarilo razmeroma slabo vreme in posledično slabši obisk v septembru in oktobru. »Koče v visokogorju so, z izjemami, zaprte, preostale pa imajo zimski urnik obratovanja, kar v večini primerov pomeni odprtost ob koncu tedna in med prazniki, nekatere pa vseeno ostajajo odprte stalno. Ažurne informacije o odprtosti preverite na spletni strani Planinske zveze Slovenije pzs.si/koce,« pojasnjuje strokovni sodelavec Planinske zveze Slovenije (PZS) Dušan Prašnikar.
Preverite odprtost planinskih poti
Sredogorske in nižje ležeče planinske koče med prvonovembrskimi prazniki odprtih vrat pričakujejo obiskovalce. Planinska zveza Slovenije še priporoča, da se pred načrtovanim prenočevanjem oziroma obiskom z večjo skupino predhodno najavite. Oskrbniki bodo tako lahko pravočasno poskrbeli za ogrevane sobe in zadostno količino hrane. Zbrane informacije o odprtosti planinskih koč so objavljene na spletni strani PZS v novici z naslovom Visokogorske planinske koče so zaprte!
Ob zaprtosti planinskih koč je treba toliko večjo pozornost nameniti načrtovanju ture ter poiskati zanesljive in preverjene informacije. Jesen prinese tudi večjo možnost megle, niti nas ne sme presenetiti nenadno burno poslabšanje vremena, ki v gorskem svetu zaradi nizkih temperatur pomeni snežne padavine. Seveda jesen postreže tudi z barvami, ki nas vedno znova navdušujejo in vabijo k doživljanju narave. »Macesni si nadenejo zlato opravo. Doline se zavijejo v meglico. Živali nabirajo jesenske plodove za dolgo zimo. Bodimo opazovalci narave. Otrokom pokažimo trenutek brez zaslonov in jih naučimo skrbi za neokrnjen planinski svet. Naučimo jih branja planinskega zemljevida in iskanja gorskih značilnosti, kot so vrh, greben, melišče ... Pametni telefon naj bo varno pospravljen v nahrbtniku in naj ne bo prva stvar, ki bo pristala v rokah ob počitku,« pred jesenskimi počitnicami poudarja strokovni sodelavec PZS in gorski reševalec Matjaž Šerkezi.
Gora vedno počaka
Če se v hribe odpravljamo s starejšimi družinskimi člani, poskrbimo, da izlet ne bo fizično prezahteven. Šerkezi svetuje: »Poučimo se o njihovi morebitni kronični bolezni in kako jim pomagati v primeru težav. Preverimo tudi, ali imajo s sabo osnovna zdravila. In ker je pomoč v gorah lahko oddaljena več ur, izberimo izlet, kamor je mogoč dostop z avtomobilom in je v bližini planinska koča ali urbano okolje. Pomoč s helikopterjem namreč ni vedno mogoča.«
Tako kot velja pred odhodom na izlet preveriti odprtost planinske koče, s pomočjo spletne aplikacije maPZS preverimo tudi, ali je na naši planinski poti kakšno opozorilo o zaprtosti zaradi morebitnega podrtega drevja ali podora. »Če se srečamo z neprehodno potjo ali nevarnostjo na poti, javimo to prek maPZS. Sami pa raje obrnimo. Gora nas bo počakala. Navodila in priporočila upoštevajmo, saj gre za našo varnost. Dnevi so vsak dan krajši, zato se v gore odpravimo dovolj zgodaj in imejmo s sabo naglavno svetilko. Prvo pomoč, ki je naš stalni spremljevalec na planinskih izletih in pri drugih aktivnostih v gorah, dopolnimo s tremi trikotnimi rutami, saj lahko z njihovo pomočjo oskrbimo večino poškodb, in z dvema tabletkama proti alergiji, ki so na voljo brez recepta v lekarni,« priporoča Šerkezi in svetuje, da se držimo priporočil za varnejši obisk gora jeseni.