Rubrika Vseveda Neda že več let informira in zabava bralce Nedeljskega. Tokrat na spletu objavljamo eno njenih najnovejših »modrovanj«. V resnici gre običajno za preklemansko pomembna vprašanja, odgovore pa Vseveda Neda (prave identitete ne razkrivamo) poišče tudi pri strokovnjakih, v literaturi in drugod. Dovoljena so vsa mogoča vprašanja, tudi komentarji ali mnenja. Pošljete jih lahko na neda@nedeljski.si.
V januarski številki naše rubrike je bralka spraševala o načinu izplačila pogrebnine in posmrtnine, nakar se je oglasilo kar nekaj bralk in bralcev z vprašanji o cenah pogrebnih storitev. Za odgovor sem se obrnila na podjetje Pogrebne storitve Babajić iz Velenja, kjer so ceno pogreba tudi natančno razčlenili. Povprečna cena žarnega pogreba, ki je pri nas najpogostejši, je 1550 evrov, seveda pa je končni strošek odvisen tudi od posebnih želja svojcev.
Kremacijska krsta (komplet) stane 250 evrov, prevzem pokojnika in delo z njim 60 evrov, prevoz na upepelitev 100 evrov (iz okoliških krajev), upepelitev 330 evrov, žarni venec okvirno 150 evrov, priprava groba in pogrebne slovesnosti, najem vežice ter pogrebci približno 350 evrov (odvisno od posameznega mesta). Potem sta tu še fotografija in žalna knjiga, ki staneta 40 evrov, urejanje dokumentacije za kremacijo, prijava smrti, priprava in objava osmrtnice stanejo 60 evrov, okrasna žara 90 evrov, govor 50 evrov. Če želimo, da na pogrebu igra trobentač, to stane približno 70 evrov. Na končno ceno pogreba vpliva to, koliko dodatkov naročijo svojci. Torej količina in vrsta cvetja, pevci, ki stanejo okoli 350 evrov, cena pa je odvisna tudi od izvajalca pogreba in njegovih cen. Klasičen pogreb s krsto pri prej navedenem podjetju stane približno 1570 evrov.
Bralka Milena je spraševala tudi o tem, koliko stane prekop pokojnika – torej prenos z enega pokopališča (ali groba) na drugega. Cena tako imenovane ekshumacije ali izkopa pokojnika je spet odvisna od kraja, kjer se izvaja. V Ljubljani stroški za izkop pokojnika znašajo okoli 1300 evrov, v Velenju in na Jesenicah pa 400 evrov.
Bralca Maksa zanima, kako je s posmrtnino, ki jo društvu upokojencev plačuje že od leta 1996. Na leto plača 12 evrov in zanima ga, koliko bo žena dobila po njegovi smrti. Ne zdi se mu pravično, če nekdo, ki plačuje eno leto, dobi toliko kot nekdo, ki plačuje 30 let.
Odgovor sem poiskala pri Zvezi društev upokojencev Slovenije (ZDUS), kjer pravijo, da gre za vzajemni posmrtninski sklad (VPS), ki je prostovoljna solidarna skupnost članov, ustanovljena z namenom, da se ob smrti izplača posmrtnina. Deluje kot sklad in jo ureja poseben pravilnik. Letni prispevek in višino posmrtnine vsako leto določi upravni odbor ZDUS. Letni prispevek in članarina za leto 2025 znašata 12 evrov, višina izplačila za posameznika (umrlega člana VPS) je 180 evrov in je za vse enaka, ne glede na to, koliko let je kdo plačeval prispevek oziroma članarino. Izrecno pa je določeno, da posamezni član pravico do izplačila posmrtnine pridobi po tem, ko je v sklad vplačeval najmanj pet let.
*
Se strinjate? Imate drugačno mnenje? Vprašanje? Pošljite ga na: neda@nedeljski.si