Zgodbe iz sveta gora, narave, moči človeške volje in neustavljivega raziskovalnega duha niso le zgodbe neustrašnih alpinistov in plezalcev, temveč vse bolj tudi širšega občinstva. Ves prihodnji teden, od 17. do 22. februarja, bodo v Cankarjevem domu v Ljubljani, v Mestnem kinu Domžale in Linhartovi dvorani v Radovljici na velikem platnu zgodbe o alpinizmu, plezanju, avanturah ter gorski naravi in kulturi. Obenem bo potekal tudi bogat spremljevalni program s predavanji in tematskimi pogovori z nekaterimi največjimi imeni domačega in svetovnega alpinizma.
V tednu dni se bo na vseh treh prizoriščih zavrtelo kar 32 filmov z vseh koncev sveta. Sedem bo alpinističnih, devet plezalnih, sedem na tematiko gora, športa in avanture ter devet v kategoriji gorska narava in kultura. Filme bo ocenjevala mednarodna festivalska žirija: bolgarska novinarka in plezalka Tanya Ivanova, slovenska publicistka in filmska ustvarjalka Mojca Volkar Trobevšek ter švicarski režiser in alpinist Fulvio Mariani. Celoten program letošnjega festivala po dnevnih in lokacijah je mogoče najti na spletni strani www.gorniski.si.
»Če bi stehtal letošnji festival, pokaže 30 ur programa, od tega tretjino zavzamejo vsebine, povezane z gorniško kulturo v besedi, knjigi in sliki. Preostalo pa filmske zgodbe, ki nas popeljejo v svet ljubezni do gora, čarobnosti narave, moči človeške volje in neustavljivega raziskovalnega duha. V zadovoljstvo mi je izreden filmski odziv na letošnji festival, prejeli smo kar 85 filmov. To je jasen dokaz, da je produkcija gorniškega filma po covidni suši oživela. Če 19. Festival gorniškega filma pretvorim v alpinistični jezik, ugotovim, da smo z 19. raztežajem že visoko v steni – in da poti nazaj ni,« je pred začetkov Festivala gorniškega filma povedal njegov direktor in ustanovitelj Silvo Karo.
Predavanja in knjige
Kot vsako leto se bo tudi letos v spremljevalnem programu zvrstilo več alpinističnih in potopisnih predavanj, predstavitev knjig in pogovorov. Ameriški alpinist Jackson Marvell bo predstavil z zlatim cepinom nagrajeni vzpon v mogočni severni steni Jannuja, vrhunska slovaška plezalka Miška Izakovičová pa svoje izjemne podvige v velikih stenah. Slovenske alpinistke Anja Petek, Patricija Verdev, Ana Baumgartner in Urša Kešar, za katerimi je lani uspešna himalajska odprava na Lalung I, se bodo predstavile tudi na gorniškem festivalu, Matjaž Jeran pa bo podoživel družinski treking po Pakistanu.
Tudi za enega najbolj znanih alpinističnih parov na svetu, Marijo in Andrejem Štremfljem, je celovit treking, Velika himalajska pot, ki sta jo opisala v svoji novi knjigi Moč noči je v svetlobi zvezd. To pa ne bo edina knjiga, ki bo doživela podrobnejšo predstavitev na festivalu. Alenka Klinar bo spregovorila o svojih izkušnjah v knjigi Po vrvi do zvezd, Iztok Tomazin in Tomo Virk pa o knjigi Naveza, Rožle Bregar in Rok Rozman bosta predstavila veslaški vodnik Soča od izvira do morja, Vladimir Habjan pa plezalske legende Klavdija Mlekuža, Janka Ažmana, Janeza Brojana in Janeza Dovžana, ki so ga navdihnili za knjigo Mojstranške veverice.
Na ogled bo tudi film Češka koča in češko-slovensko planinsko sodelovanje Ladislava Jiráska, s katerim smo se pogovarjali tudi za Nedeljski dnevnik in obudili nekatere dele naše zgodovine, ki pričajo o izjemnem zavezništvu dveh narodov, ki ga ni bilo v vsej naši planinski zgodovini enakega.