Pravočasna in celostna fizioterapevtska obravnava je za bolnike, ki se zdravijo na hematoonkoloških oddelkih, eno od ključnih področij zagotavljanja uspešnega zdravljenja in rehabilitacije. Bistveno pripomore tudi h kakovosti življenja bolnikov tako med zdravljenjem kot po njem. Za izvajanje pravočasne, kakovostne in posameznemu bolniku prilagojene fizioterapevtske obravnave pa so potrebni posebne naprave in različni pripomočki, s katerimi fizično šibek in pogosto tudi nepokreten bolnik lahko pridobiva mišično maso, moč in gibljivost.
UKC Ljubljana in UKC Maribor na hematoonkoloških oddelkih tovrstnih naprav in pripomočkov še nimata na voljo. Nekatere si občasno lahko izposodita, a žal niso na voljo vedno, ko bi jih bolniki nujno potrebovali. Zato so se v Združenju bolnikov z limfomom in levkemijo (L&L) na pobudo bolnikov in v sodelovanju s strokovnjaki obeh oddelkov odločili izvesti vseslovensko akcijo zbiranja doniranih sredstev za nakup nujno potrebne opreme, da bi bolnikom zagotovili ustrezno obravnavo takrat, ko jo ti nujno potrebujejo. S tem bi marsikateremu nepokretnemu bolniku omogočili, da bi že v času hospitalizacije z redno in kakovostno fizioterapevtsko vadbo spet postal pokreten.
Agresivno zdravljenje
V akciji zbiranja sredstev, ki je že več kot mesec dni v teku, želijo zbrati sredstva za nakup naslednjih naprav: specializirano posteljno kolo za nepokretne bolnike, tri hidravlične hodulje, več rolatorjev in navadnih hodulj, napravo za magnetno stimulacijo mišic, ravnotežne blazine, vzmetne krepilce, uteži, krepilne žogice in druge pripomočke. Skupno vrednost vseh naprav ocenjujejo na 51.000 evrov. Doslej so zbrali že 15.000 evrov, zato se s prošnjo obračajo na javnost, da bi podprla njihova prizadevanja in pomagala omogočiti nakup opreme.
Zdravljenje bolnikov s krvnim rakom je zaradi narave bolezni največkrat izrazito agresivno, pogosto na meji človeških zmogljivosti. Kar pomeni, da lahko sicer fizično močan in gibalno neoviran bolnik zaradi zdravljenja s kemoterapijo ali presaditvijo krvotvornih matičnih celic in povezanih zapletov začasno postane celo nepokreten. Bolnišnična zdravljenja krvnega raka so dolgotrajna, bolniki so pogosto hospitalizirani tudi po mesec dni in več.
Prof. dr. Irena Preložnik Zupan s hematološkega oddelka UKC Ljubljana je pojasnila, da v Sloveniji za rakavimi obolenji vsako leto zboli okrog 16.000 bolnikov, od teh je krvnega raka približno devet do deset odstotkov. Najpogostejše vrste krvnega raka so limfom, levkemija in diseminirani plazmocitom. »Če pogledamo samo akutno levkemijo: bolnik zaradi intenzivnega zdravljenja leži na našem oddelku zaradi intenzivne kemoterapije večkrat po en mesec, temu pa pogosto sledi še presaditev krvotvornih matičnih celic, ki ravno tako zahteva večmesečno bolnišnično zdravljenje in rehabilitacijo ter nato sledenje zaradi intenzivne kemoterapije vsaj še nekaj let. Vsako mesečno zdravljenje v majhni sobi, kjer je na razpolago predvsem postelja, bolniku ne ponuja dovolj prostora, da bi ohranjal mišično maso, zato smo si že pred leti začeli prizadevati za uveljavitev celostne obravnave, ki bolniku zagotovi tudi fizioterapevtsko spremljanje, prehranskega specialista in psihologa.« Za potrebe fizioterapevtske obravnave so pred leti že stekle akcije zbiranja sredstev za sobna kolesa, ki so zelo koristna za pokretne bolnike, a v primeru zahtevnejših zdravljenj, ko bolnik postane nepokreten, niso primerna. »Tak bolnik potrebuje drugačno fizioterapijo, ki se izvaja na postelji, tudi s posteljnim kolesom, ki pa si ga trenutno delimo z drugimi oddelki, zato ni vedno dostopno in tudi najprimernejše za naše bolnike.«
Vključeni vsi bolniki
Fizioterapevtska obravnava mora biti prilagojena potrebam bolnika, da lahko pomaga ohraniti ali postopno na novo pridobiti mišično maso, gibljivost ter moč za samostojno in varno gibanje. »V fizioterapevtsko obravnavo so na hematološkem oddelku vključeni praktično vsi bolniki. Tisti, ki so pokretni, dnevno izvajajo vaje na sobnem kolesu ter vaje za ohranjanje fizične moči po navodilih fizioterapevta. Imamo pa veliko bolnikov, ki so nepokretni, tudi takih z zlomi kosti in z nevrološko simptomatiko, ki pa potrebujejo vsakodnevno specialno fizioterapijo, pri kateri uporabljamo različne naprave in pripomočke,« poudarja diplomirana fizioterapevtka Maja Ogrinec, ki na KO za hematologijo v Ljubljani vsakodnevno dela z bolniki.
»V tem trenutku bi zelo potrebovali posteljno kolo, s katerim lahko bolnik na postelji izvaja zgolj pasivno gibanje, kasneje asistirano in dokončno samostojno, in tudi napravo za magnetno stimulacijo delovanja mišic,« dodaja in skozi primer mlajšega bolnika pojasnjuje nenadomestljivost obeh naprav. Mlajši bolnik v zgodnjih tridesetih letih z diseminiranim plazmocitomom, ki se mu je vraščal v hrbtenični kanal, je bil ob prihodu na oddelek popolnoma hrom od pasu navzdol. Po opravljeni dekompresiji hrbtenice je bila njegova mišična masa povsem zmanjšana, tudi do te mere, da ni zmogel niti sedeti, zato je pri fizioterapiji potreboval mehansko stimulacijo. »Pri njem smo takoj začeli razgibavanje s posteljnim kolesom, spodbujali smo tudi mišice z magnetno stimulacijo ter ga vsakodnevno razgibavali; bil je zelo motiviran in je vaje vsakodnevno dodatno izvajal tudi sam. Postopno je lahko v mesecu dni s pomočjo hodulje in invalidskega vozička za daljše napore odšel domov ter kasneje na rehabilitacijo v Sočo,« opisuje le enega od primerov.
Kristina Modic, izvršna direktorica Združenja L&L, pojasnjuje, da tokratna prizadevanja nadgrajujejo večletno ozaveščanje o pomenu celostne obravnave bolnikov in kažejo na dolgoletno tvorno sodelovanje stroke in organizacij bolnikov pri prizadevanjih za dostop do kakovostnih podpornih programov, tako v okviru zdravstvenega sistema kot širše, v okviru njihovega združenja. Skupaj so razvili program celostne rehabilitacije, ki dopolnjuje zdravstveno obravnavo, in skupaj se angažirajo, da bi imeli bolniki v času bolnišničnega zdravljenja kakovostno celostno oskrbo. Ta ob napornem zdravljenju preprečuje ali odpravlja zaplete, izboljša uspeh zdravljenja in pomembno vpliva na kakovost življenja bolnikov.