V zadnjem stoletju se je zgodil velik skok, ki je premikal meje – in ne, to ni bil tehnološki napredek ali novi izumi. Gre za fizične spremembe, ki so moške iz malega fanta preobrazile v prave postavne primerke. Mogočni, visoki, širokopleči tipi z dvomi vase … No, verjetno vas to ne preseneča, če pogledate moške iz zadnjega stoletja. Tudi če vas morda zanima, kdaj bodo moški postali še višji in močnejši, imamo za vas novico: to se je že zgodilo!
Novo raziskavo je opravila skupina znanstvenikov, ki so analizirali podatke iz več deset držav in ugotovili, da so moški v zadnjem stoletju rasli hitreje kot ženske. In to ni le statistika; to je prava evolucijska bomba, ki bi marsikoga spravila v razmislek. Zdaj bi si lahko rekli: »Saj že vemo, moški rastejo hitreje, ampak da dvakrat hitreje?!« Da, res, in to z vseh kotov.
Čudežna zgodba o rasti
Profesor Lewis Halsey z univerze Roehampton je kot pravi znanstvenik, ki raziskuje skrivnosti človeške evolucije, povedal, da smo kot človeštvo že dolgo časa podvrženi različnim spremembam – tako kulturnim kot biološkim. In kot kaže, je hitra rast moških najverjetneje posledica izboljšanih življenjskih razmer – boljše hrane, manj bolezni, boljše oskrbe v otroštvu in še marsičesa. Očitno so ti pogoji pripomogli k hitrejši rasti moških, saj so se v povprečju povišali za 4 centimetre in pridobili 6,5 kilograma več telesne mase, medtem ko so ženske dosegle povprečno povečanje višine za 1,7 centimetra in teže za 2,7 kilograma. To pomeni, da so moški v preteklih stotih letih pridobili telesno maso in višino kar dvakrat hitreje kot ženske.
Če to prevedemo v preprostejše besede: moški so postali še višji, še močnejši, še bolj fit, medtem ko so ženske pridobile višino, vendar v nekoliko manjšem obsegu. Razume se, da ne gre za noben vojaški načrt, ampak za dejanske biološke spremembe, ki so se zgodile pod vplivom okolja, prehrane in življenjskih razmer.
Ne brez negativnih posledic
A ni vse zlato, kar se sveti! Višji moški so morda boljši zaščitniki, vendar – kot opozarja profesor Michael Wilson – ima ta nova »moč« tudi svojo ceno. Pri višjih moških je večje tveganje razvoja nekaterih vrst raka, saj imajo preprosto več celic, ki lahko kopičijo mutacije. Čeprav je višina lahko znak zdravja, ni vedno zagotovilo, da bo življenje potekalo brez težav.
Torej, ali biti visok pomeni tudi biti neuničljiv? Hm, žal ne. Višji moški so v povprečju nagnjeni k različnim zdravstvenim težavam, ki jih lahko spremljajo. Tako kot vse v življenju: s povečano močjo pridejo tudi nove odgovornosti … in novi izzivi.
Evolucijski vidik
Kako torej razložimo, da so moški v zadnjem stoletju postali višji, še preden smo začeli razvijati najbolj moderne diete in fitnes programe? Halsey in njegova ekipa razlagajo, da so višji moški morda bolj privlačni ženskam, saj višina včasih signalizira večjo fizično moč in sposobnost zaščite – vsaj z evolucijskega stališča. In ko gre za evolucijo, očitno večja višina pomeni večjo sposobnost za zaščito družine, večjo verjetnost za preživetje in še večjo atraktivnost v očeh nasprotnega spola.
In čeprav se vse to sliši kot zgodba o rasti moških v prave superheroje, seveda to ne pomeni, da bi morali pozabiti na dejstvo, da vse te spremembe niso vedno na voljo vsakemu posamezniku. Povečanje telesne velikosti je pogosto povezano z boljšo prehrano in zdravjem v otroštvu, a vsi nimajo enakih možnosti. Zato so ti trendi še posebej izraziti v državah z boljšim življenjskim standardom, kjer lahko prehrana in zdravje otrok prispevata k večji telesni velikosti. A bodite brez skrbi, tudi v teh okoljih ni vsakdo dosegel prave višine ali mišičaste postave, zato so ti trendi zgolj povprečni, ne pa univerzalni.
Med najvišje ljudi na svetu, s povprečno višino okoli 183 centimetrov za moške in 170 za ženske, sodijo Nizozemci, takoj za njimi so Danci, tretji pa Norvežani. Najmanjši pa so v Indoneziji, kjer je povprečna višina moških okoli 160 centimetrov, medtem ko so ženske povprečno visoke 150 centimetrov. Kmalu za njimi so Filipinci, sledijo Bolivijci in prebivalci Gane.
Je prihodnost še višja?
V splošnem so ljudje iz generacije Z v povprečju višji od prejšnjih generacij, predvsem zaradi boljših življenjskih razmer, izboljšane prehrane in napredka v zdravstvu. Vendar te razlike niso enako izrazite povsod in so odvisne od številnih dejavnikov, vključno z geografijo in socialno-ekonomskim statusom.
Kot kažejo raziskave, v prihodnosti morda še vedno lahko pričakujemo, da bomo večji, bolj mišičasti in morda celo nekoliko »bolj seksi« kot naši predniki. Vendar ne pozabimo na eno stvar: višina ni edini pokazatelj, da smo najboljši. Pomembno je, da ostanemo zdravi, srečni in predvsem – pripravljeni, da se smejimo tem znanstvenim prebojem in jih obrnemo sebi v prid.