Nekateri ljudje so bolj dovzetni za alkoholizem kot drugi, vendar je nevarno upati, da ima kdor koli v telesu nekakšno vgrajeno imuniteto. Tisti, ki se zavedajo nevarnosti alkohola, pa se jim zlahka izognejo. Nekatere nevarne oblike pitja lahko poslabšajo nagnjenost k alkoholizmu. Strokovnjaki alkoholizem definirajo kot stanje, pri katerem pitje alkoholnih pijač resno ovira delo, medsebojne odnose ali zdravje. Zamisel o zmernem, torej varnem pitju alkohola nikakor ne more veljati za alkoholike, ki jih je treba obravnavati kot bolnike z zelo specifično boleznijo. Edina pot do okrevanja je popolna abstinenca.

Obstajata dve skupini ljudi. Tisti, ki pijejo v družbi in navidezno pijejo normalno, vendar lahko zaidejo v velike težave, ker ne vedo, kaj je alkohol in kakšne učinke ima za telo. Drugi so tisti, katerih pitje in odnos že vodita v nevarne navade. Kronično uživanje velikih količin alkoholnih pijač lahko povzroči bolezni srca in ožilja, visok krvni tlak, možgansko kap in poškodbe jeter.

Koristno je zamenjati pijačo. Na primer, namesto dveh alkoholnih pijač zaporedoma popijte eno brezalkoholno pijačo.

Kako prepoznati in popraviti nevarne pivske navade? Najprej morate analizirati svoje vedenje, ko gre za pitje alkoholnih pijač. Kakšne so tipične situacije pitja? Večinoma gre za obredno uživanje – recimo dve pijači med kosilom ali večerjo ali nekaj piv med nogometom po televiziji in tako dalje. Znati morate prepoznati nevarne situacije. Vprašajte se: kako pogosto, kdaj in kje pijem preveč? Za fiziološko občutljivega človeka sta lahko leta in leta obvezna dva ali trije kozarci kakšne močne pijače pred kosilom ali večerjo, kar je dovolj za nastanek biološke poškodbe v telesu, ki prispeva k pojavu alkoholizma.

Visoko tveganje

Človek naj vodi evidenco (če je treba, z zapisom) ali sčasoma zmanjšuje količino popitega alkohola. Moj znanec se je poleg popivanja v družbi navadil, da je vsak večer pred spanjem spil pivo, da bi mu to »pomagalo zaspati«. Kmalu je potreboval dve, včasih tudi tri piva. Prav zaradi takšnih in podobnih nevarnih situacij je treba voditi evidenco in imeti pregled nad porabljeno količino.

Kar je pomembno in lahko pomaga, je to, da si občasno vzamemo »odmor« od pitja, preprosto zato, da smo nekaj časa trezni. Če človek ogroža svoja jetra in možgane s pitjem alkohola dan za dnem več let, nato pa je nekaj tednov ali nekaj dni brez pitja, lahko s tem organom da možnost, da si malo opomorejo. Čas za izpiranje toksinov iz telesa lahko veliko spremeni. Obstajajo tudi drugi načini za spremembo pivskih navad. Če je ritual spiti dva koktajla, spijemo enega. Ali pa preklopite na manj močne pijače, kot sta vino ali pivo, namesto žganja ali viskija. Pri tem pa je treba upoštevati, da vsebuje 3,5 decilitra piva enako količino alkohola kot 0,3 decilitra viskija.

Koristno je zamenjati pijačo. Na primer, namesto dveh alkoholnih pijač zaporedoma popijte eno brezalkoholno pijačo. Razumljivo je, da se alkohola izogibajte, če imate prazen želodec, če ste bolni, če jemljete zdravila, če ste pod stresom, če ste čustveno izčrpani ali imate duševne težave. Začasno olajšanje, ki ga lahko dosežete s pomočjo kozarca, bo povzročilo še večjo tesnobo, kot je bila pred pitjem. Nekateri uživalci alkoholnih pijač spadajo v kategorijo visokega tveganja alkoholizma. Med njimi so hudi kadilci, tisti, ki že imajo v družini alkoholika ali več njih, ali tisti, ki izhajajo iz družine z motenimi odnosi med starši. Vendar pa so tudi kadilci, ki nimajo takih dejavnikov tveganja, lahko izpostavljeni visokemu tveganju alkoholizma, če se večkrat predajajo uživanju velikih količin alkohola. 

Priporočamo