Kako učinkovita je torej ledena kopel? Študije, piše britanski BBC, so pokazale, da adrenalinski šok zaradi hladne vode povzroči, da celice, ki se borijo proti okužbam, preplavijo krvni obtok. Bele krvničke se odpravijo na ''patruljo'' in začnejo iskati morebiten vir okužbe. Ali torej to pomeni, da zaščita deluje bolje?

"V nekaj urah se vse vrne v normalno stanje," pravi profesorica Eleanor Riley, imunologinja z Univerze v Edinburgu. "Nobenih dokazov ni, da ljudje, ki plavajo v ledeni vodi, redkeje zbolevajo zaradi prehladov."

Redna vadba lahko pomladi imunski sistem

Za blagodejne učinke ledene kopeli torej dokazov ni, lahko pa pomaga redna vadba.

V povprečju odrasli zaradi prehlada zbolijo dva- do trikrat na leto, otroci pa pet- do osemkrat, pravi dr. Margaret McCartney z univerze St. Andrews. "Vendar ljudje, ki zmerno vadijo, poročajo o manj virusnih okužbah," pravi.

Primanjkuje sicer prepričljivih kliničnih testiranj, priznava, vendar ''podatki, ki jih imamo, kažejo, da je vadba blagodejna. Ni pa čudežno zdravilo," pravi dr. McCartney.

Laboratorijske študije so pokazale, da lahko redna vadba upočasni staranje imunskega sistema. Obramba vašega telesa začne slabeti po 20. letu, toda raziskave pri 80 let starih rekreativnih športnikih so pokazale, da je njihov imunski sistem v boljšem stanju kot pri več desetletij mlajših, ki se športom ne ukvarjajo redno.

Kaj pa vitaminski dodatki?

"Kar se mene tiče, ne," pravi dr. McCartney. Pomanjkanje vitamina C sicer lahko oslabi imunski sistem, vendar za veliko večino ni veliko koristi od dopolnil. Enako velja za multivitamine, za katere dr. McCartney pravi, da povzročijo samo "drag urin."

Raven vitamina D pozimi pade zaradi pomanjkanja sončne svetlobe. "Dokazi sicer kažejo na možne koristi za ljudi z boleznimi dihal, ki imajo sicer zelo nizko vsebnost vitamina D," pravi dr. McCartney, vendar opozarja, da ni "zadostnih" dokazov, da bi dodajanje vitamina D pomagalo vsem.

Prav tako je prepričana, da vam odmerki ameriškega slamnika, kurkume ali ingverja ne bodo okrepili imunskega sistema.

Glejte na uro

"Naš imunski sistem je najučinkovitejši zgodaj zjutraj, približno v času, ko se zbudimo, in ostaja zelo učinkovit dopoldne, nato pa začne čez dan začne popuščati," pravi profesorica Riley. Zato se, ko ste prehlajeni, zjutraj pogosto počutite slabše, saj so to simptomi delujočega imunskega sistema.

Delovanje začne upadati med približno četrto ali peto uro popoldan. 

Medtem ko razmišljamo o krepitvi našega imunskega sistema, ne pozabimo, da obstajajo stvari, ki ga dejansko šibijo.

Na prvem mestu je kajenje, ki škoduje pljučem, zato so manj učinkovita ovira za viruse. "Pljuča si predstavljate kot sito, v katerem kajenje poveča luknje in s tem uniči njegov namen," pravi profesor John Tregoning z Imperial Collegea v Londonu.

Debelost je še en dejavnik, ki lahko poveča dovzetnost za okužbe, hkrati pa povzroča, da so vnetja hujša. 

Tudi nenehen stres zaradi kortizola slabi imunski sistem.

Profesor Tregoning pravi, da imajo morda prav zato bivanje v naravi, sprehod, preživljanje časa s prijatelji ali celo kopanje v mrzli vodi blagodejne učinke.

"Ste manj pod stresom, manj je kortizola, zato je vaš imunski sistem bolj primeren za vlogo, ki jo opravlja," pravi.

Profesor Riley dodaja: "Nobenega dvoma ni, da je biti srečen in biti pozitivno razpoložen zelo, zelo pomembno pri delovanju telesnih funkcij."

Zato nasvet strokovnjakov: namesto, da denar zapravljate za najnovejšo modno muho s področja krepitve imunskega sistema, raje razmislite o tem, kako preprečiti okužbo in s kom se v času gripe in prehladov družite.

Priporočamo