Rak debelega črevesa je dokaj pogost, zato je priporočljivo, da obiščite svojega zdravnika, če imate katerega od naslednjih simptomov, ki trajajo dlje kot dva tedna. Lahko se pojavijo spremembe v blatu, kot je nenadno zaprtje ali driska brez očitnega razloga, zelo temna, mahagonijevo rdeča ali svetlo rdeča kri v ali na blatu. Pozorni moramo biti tudi, če se pojavi stalno nelagodje v želodcu, nenavadno »tanko« blato, nujen, boleč občutek, da morate odvajati blato, ali pa občutek nepopolne izpraznjenosti črevesja po odhodu s stranišča. Opozorilni znak je lahko tudi nepojasnjena izguba teže, anemija ali utrujenost.
Nekateri od teh simptomov lahko kažejo tudi na druge bolezni ali pa ne pomenijo nič resnega, vendar lahko o tem presodi le zdravnik. Tu je deset načinov za zmanjšanje tveganja raka debelega črevesa:
1. Zmanjšajte vnos maščob v telo. Od skupne količine prejetih kalorij na dan naj 25 ali manj odstotkov odpade na maščobe.
2. Zmanjšajte vnos rdečega mesa in ga nadomestite s perutnino (brez kože) in ribami.
3. Jejte sadje vsaj dvakrat na dan, zelenjavo pa trikrat do štirikrat.
4. Vsak dan uživajte živila, bogata z vlakninami (na primer polnozrnati kruh in podobno).
5. Redno jejte zelenjavo, kot so zelje, brstični ohrovt, cvetača.
6. V prehrano vključite redne obroke, bogate s kalcijem (solata, stročnice, fižol, grah).
7. Preklopite na mlečne izdelke, ki ne vsebujejo maščobe ali vsebujejo malo maščobe, hkrati pa so bogati s kalcijem.
8. Hodite pol ure na dan.
9. Če imate prekomerno telesno težo, jo zmanjšajte na pet kilogramov od vaše idealne teže.
10. Če ste starejši od 40 let, redno obiskujte zdravnika za preiskave za zgodnje odkrivanje raka.
Najboljša preventiva so redni pregledi
Ko s spremembo življenjskega sloga zmanjšate tveganje raka debelega črevesa, je redni pregled najpomembnejši naslednji korak. 85 odstotkov bolnikov, pri katerih raka odkrijejo v zgodnji fazi, preživi že znano obdobje petih let. Vendar ta odstotek pade na 55, ko se rak že začne širiti. To je zelo dober razlog za redne preglede.
Kontrole lahko odkrijejo tudi polipe (tumorju podobne izrastke) na notranji steni debelega črevesa. Mnogi polipi so benigni. Nekateri polipi, znani kot adenomatozni, pa lahko postanejo maligni, ko zrastejo do določene velikosti. To traja najmanj pet let. Ker lahko današnje presejalne metode odkrijejo polipe, veliko preden se te spremembe pojavijo, imajo zdravniki odlične možnosti, da ustavijo raka debelega črevesa, še preden se ta sploh razvije.
Na pregled za raka debelega črevesa mora vsakdo, ki ima visoko tveganje, kar pomeni vsi mi, prej ali slej, vendar so glavne skupine ljudje, starejši od 40 let. To je starost, ko nekateri ljudje dobijo polipe, čeprav so dejanski primeri raka redki. Po 50. letu je priporočljiv strožji pristop k nadzoru, saj se po tej starosti pojavi kar 93 odstotkov vseh primerov raka debelega črevesa. Pozorni morajo biti ljudje z družinsko anamnezo raka debelega črevesa. Če je imel to bolezen ožji družinski član (starš, brat, sestra, teta, stric, stari starš), se tveganje poveča od trikrat do štirikrat. Pri ljudeh s kroničnim ulceroznim kolitisom ali Crohnovo boleznijo je tveganje raka še posebej veliko, če te bolezni trajajo več kot deset let ali prizadenejo celotno debelo črevo. Seveda morajo preglede redno opravljati tudi tisti, ki so jim v preteklosti že diagnosticirali polipe ali raka debelega črevesa. Redno jih je treba spremljati zaradi morebitnega ponovnega pojava teh bolezni.