Vsi zaposleni pridejo kdaj v službo utrujeni, saj ponoči niso dovolj spali zaradi bolnega otroka ali pa iz kakšnih drugih razlogov niso zatisnili očesa. Namesto da se s pomočjo kave in zelenega časa utrujeni vlečejo skozi delovni dan, bi jim lahko podjetja omogočila prostor za kratek dremež, da si napolnijo baterije. "Kratki dremeži so lahko obnovitveni in bolj verjetno vas bodo naredili bolj budne," je dejal James Rowley iz medicinskega centra Univerze Rush v ameriškem Chicagu in dodaja, "da bi moral biti dremež v razponu od 15 do 20 minut." A nenehno zanašanje na dremež ni nadomestilo za sicer neustrezen spanec ali pomanjkanje le-tega ponoči. 

Spanje na delovnem mestu

Ste kdaj utrujeni v službi? Foto: Profimedia

Popoldne najboljši čas za dremež

Sredina popoldneva je idealen čas za spanje, ker sovpada z naravnim cirkadianim ritmom, medtem ko lahko spanje po 18. uri moti nočni spanec za tiste, ki delajo podnevi, je razložil Michael Chee, direktor Centra za spanje in kognicijo na Nacionalni univerzi v Singapurju. »Ne glede na trajanje dremeža se boste počutili bolje. To je razbremenilni ventil. Obstajajo jasne kognitivne koristi,« je dejal Chee. Strokovnjaki priporočajo nastavitev budilke na 20 do 30 minut, s čimer imajo ljudje nekaj minut časa, da zaspijo. Predolgi dremež ni priporočljiv, saj lahko vpliva na nočni spanec, še poroča AP.

Nekatera podjetja vzpodbujajo dremež

Tako kot v Evropi je tudi v ZDA dremanje na delovnem mestu neobičajno, vendar ga nekatera podjetja in menedžerji že spodbujajo. Will Bryk, ustanovitelj zagonskega podjetja Exa, prisega na 20-minutne dremeže in je za zaposlene naročil dve spalni kapsuli za uporabo v pisarni njegovega podjetja v San Franciscu.

Proizvajalec sladoleda Ben & Jerry's ima na svojem sedežu v ​​Vermontu že nekaj desetletij sobo za spanje, ki jo uporablja peščica zaposlenih, je dejal tiskovni predstavnik podjetja Sean Greenwood. "Zaposleni, ki čutijo, da je zanje poskrbljeno, bodo to uporabljali odgovorno," je še dejal.

Ponekod službeni dremež povsem običajen

V nekaterih delih Španije in Italije je "siesta", dremež sredi popoldneva, povsem običajna zadeva. Na Kitajskem in Japonskem spodbujajo kratko popoldansko spanje, saj tam ljudje povečini delajo precej več kot osem ur. Med znanimi ljudmi, ki so si privoščili popoldanskim dremež, sta bila denimo tudi Winston Churchill in Albert Einstein.

Priporočamo