Zdravnik oftalmolog mag. Sebastijan Žuraj iz Optike Mali zadnja leta med mladimi zaznava zaskrbljujočo epidemijo kratkovidnosti, ki je posledica prekomernega gledanja v zaslone in premalo gibanja na prostem. Kot je pojasnil, gre za refrakcijsko motnjo, kar preprosto povedano pomeni, da otrok ne vidi dobro na daljavo.
»Majhni otroci dolgo skrivajo simptome, denimo s stiskanjem vek, in tako odlagajo trenutek, ko resnično potrebujejo očala ali drugo pomoč pri gledanju. Težave se običajno začnejo med devetim in trinajstim letom starosti ter se pokažejo predvsem v šoli, denimo pri prepisovanju s table. Zanimivo je, da otroci brez težav berejo od blizu, medtem ko branje na daljavo postane težava,« je pojasnil specialist oftalmologije.Dejal je, da je vzrok kratkovidnosti največkrat genetika, vendar imata pomemben vpliv tudi čezmerna uporaba zaslonov in pomanjkanje naravne svetlobe. »Študije iz jugovzhodne Azije so pokazale, da tam otroci zunaj preživijo zelo malo časa, le tri do štiri ure na teden, medtem ko ogromno časa preživijo pred zasloni in na umetni svetlobi. Zaradi tega je pojavnost kratkovidnosti tam izredno visoka, ponekod celo od 90 do 95 odstotkov.«
Žuraj je še poudaril, da je treba nujno ozaveščati otroke in starše o nevarnostih pretirane uporabe pametne tehnologije ter jim predstaviti preproste preventivne in kurativne ukrepe za upočasnitev razvoja kratkovidnosti. »V boju s kratkovidnostjo pri otrocih in mnogimi drugimi boleznimi sodobnega časa bomo zmagali, ko bodo ti ekrane zamenjali za igro na prostem,« je jasen očesni zdravnik.