V Las Vegasu je prejšnji teden potekal največji svetovni sejem potrošniške elektronike CES 2025. Največje svetovne korporacije so predstavile svoje novosti in zamisli za prihodnost. V ospredju so zadnja leta zlasti računalniki, televizorji in gospodinjski aparati oziroma naprave za pametni dom. Ob velikanih sejem vsako leto za doseganje večje prepoznavnosti izrabijo tudi manjša oziroma zagonska podjetja z inovativnimi, včasih celo nenavadnimi zamislimi.
The frame pro
Med zanimivejšimi televizorji, ki so bili na ogled na sejmu, gre izpostaviti Samsungov novi the frame pro. Gre za tehnološko nadgradnjo Samsungove uveljavljene serije televizorjev, ki s pomočjo matiranega zaslona in tankosti oponašajo umetniške slike, ko na njih ne gledamo videovsebin. Standardni the frame ponujajo odlično rešitev tistim, ki jim veliki črni pravokotniki sredi dnevne sobe niso všeč, imajo pa televizorji tudi nekaj slabosti glede slike. The frame pro namesto tehnologije QLED (LED osvetlitev s kvantnimi pikami) premore neo QLED, ki ob kvantnih pikah uporablja tehnologijo mini LED. To zaradi manjših diod pomeni boljše kontraste in svetilnost ter globlje črne. Ločljivost slike je 4K, frekvenca osveževanja pa 144-hercev (Hz). Kontrolna enota, kamor vtaknemo vse kable dodatkov za televizijo, je po novem brezžična. To pomeni, da bo zaslon še lažje pričvrstiti na steno. Je pa televizor še vedno žično povezan z električno vtičnico. Cena za zdaj še ni znana.
Prenosniki
Z avtonomijo baterije in kompaktnostjo je medtem pozornost pritegnil Asusov zenbook a14. Gre za še enega od novih »copilot+« prenosnikov s procesorjem snapdragon X in polno zalogo umetne inteligence. Čeprav je naprava namenjena zlasti poslovnim uporabnikom, bi procesor na podlagi dosedanjih izkušenj lahko omogočal tudi nekaj za krajšanje časa z videoigrami, če niso ravno najnovejše ali najzahtevnejše. Vendar to niti ni poanta tega prenosnika. Bistvo se skriva v bateriji, ki naj bi zdržala okoli 32 ur. V praksi verjetno malo manj, a vseeno. Za nameček pa stvar tehta vsega 950 gramov. Iz imena sledi, da je diagonala zaslona 35,6 centimetra (14 palcev), v prodajo pa naj bi v Slovenijo prišel že ta mesec. Cena še ni znana.
Robotski sesalnik z roko
Robotski sesalniki so nekaj najbolj praktičnega, a hkrati nekaj najbolj živce parajočega. Zlasti zato, ker od lastnika zahtevajo, da je dovolj vesten, da pobira stvari s tal in pušča odprta vrata do sob, ki jih želi sesati med svojo odsotnostjo od doma. Eno od težav naj bi podjetje Roborock, ki stoji za roombo, zdaj odpravilo. Njihov robotski sesalnik saros z70 je namreč opremljen z robotsko roko, ki zmore s tal pobrati predmete pod težo 300 gramov ter jih odnesi v koš za perilo, košek za igrače ali koš za smeti. Za prepoznavanje predmetov si medtem pomaga s kamero in nekaj umetne inteligence. Trenutno naj bi obvladal zlasti nogavice in robčke. Robota naj bi začeli prodajati sredi tekočega leta. Za tiste, ki si želijo, da bi se njihov robotski sesalnik lahko sam sprehodil v zgornje nadstropje in tam nadaljeval delo, pa so pri podjetju Dream predstavili prototip sesalnika s to funkcijo. Na prodajni izdelek bo treba še nekoliko počakati.
Pametna žlica
Pametni pribor ni novost. Pravzaprav je skoraj stalnica na sejmu CES. Tokrat je japonsko podjetje Kirin izdelalo posebno pametno žlico, ki naj bi pomagala zmanjšati količino zaužite soli, a ohranila okusnost hrane. Naprava se imenuje kirin electric salt spoon, vtis slanosti manj soljene hrane pa naj bi dosegla s pomočjo električnega toka, ki naj bi povečal koncentracijo natrijevih ionov na jeziku. Podjetje trdi, da je tako mogoče povečati občutek slanosti hrane za 1,5- do 2,3-krat.
Slovenska kamera za spremljanje opraševalcev
Na sejmu CES 2025 so bile zastopane tudi slovenske barve. Največ pozornosti je pritegnilo podjetje Bird Buddy, ki slovi po pametnih ptičjih hišicah. Tokrat so predstavili še nekaj za ljubitelje metuljev, čebel in podobnih čudes narave. Gre za vrtno kamero wonder petal, ki spominja na cvetlico, premore pa kamero z ločljivostjo 4K. Sliko je mogoče spremljati v živo, na voljo pa je tudi funkcija za fotografiranje.
Ne, niso slušalke
Kdor je zainteresiran za avtomatizirano osebno higieno, se lahko ozre po izdelku podjetja Bebird. Čeprav je naprava earsight flow nadvse podobna naglavnim slušalkam, gre v resnici za pripomoček za čiščenje notranjosti ušes. Pri tem naprava uporabniku pomaga nacentrirati pripomoček na pravo mesto s pomočjo vgrajene kamere. Ko je stvar na pravem mestu, sprožimo curek za čiščenje ušesnega masla in drugih nabranih delcev. Vgrajen je tudi sistem za sušenje ušesa po čiščenju.
Žepni projektor
Med priročne naprave lahko štejemo tudi izredno prenosni projektor podjetja Aurzen. Imenuje se zip in navzven deluje kot dvakrat prepognjen novodobni pregibni telefon. Namesto komponent za telefonijo je v napravo vgrajeno vse potrebno za projiciranje slike. Po zaslugi zložljive oblike je projektor udoben v žepu, na mizi pa je že opremljen z lastnim nastavljivim stojalom. Čeprav sta prenosnost in dizajn naprave res posrečena, pa je malo manj posrečena svetilnost. Ta znaša vsega 100 kandel oziroma 60 kandel, če naj baterija zdrži 90 minut. Za projiciranje v temni noči bo, za kaj več pa verjetno niti ne.
Kitara brez strun
Za bolj glasbeno navdihnjene je podjetje LiberLive predstavilo kitaro c1, ki nima strun. Od daleč deluje dokaj futuristično, na blizu pa je že bolj podobna luksuzni izvedbi kitare za nekoč priljubljeno videoigro guitar hero. Vse skupaj močno spominja na premiso kultnega slovenskega kratkega filma Felix: V vrtincu slave (2009) o slovenskem rock zvezdniku, ki je naredil glasbeno kariero iz igranja omenjene igre. Se bo Felix na odre vrnil s kitaro c1? Kdo ve.