Že dolgo je znano, da ima govedoreja veliko vlogo pri izpustih toplogrednih plinov v ozračje. V kravjih želodcih pri prebavljanju krme s pomočjo mikroorganizmov nastaja metan, toplogredni plin, ki se v ozračje izpušča s spahovanjem in vetrovi. V povprečju krava na leto proizvede približno 200 kilogramov metana. Živinoreja naj bi predstavljala približno tretjino emisij metana, ki mu pripisujejo veliko vlogo pri globalnem segrevanju in podnebnih spremembah. 

FILE - In this Sept. 13, 2018, file photo, Jeff Bezos, Amazon founder and CEO, speaks at The Economic Club in Washington. Federal prosecutors in New York are planning to meet with Bezos about his allegations that the National Enquirer tried to blackmail him with help from Saudi Arabia. (AP Photo/Cliff Owen, File)

Jeff Bezos je z dobrimi 250 milijardami dolarjev drugi najbogatejši človek na svetu. Foto: AP

Kot poroča CNN, nekateri kmetje svojim kravam dajejo prehranska dopolnila, ki pomagajo zmanjšati količino proizvedenega metana v njihovih želodcih, vendar imajo ti dodatki določene slabosti. Niso namreč vselej učinkoviti, poleg tega pa jih je tudi težko vsakodnevno dostaviti do živali, če se te prosto gibajo po večjem pašnem območju. 

V Inštitutu Pirbright iz Združenega kraljestva so že pred časom prišli na idejo, da bi lahko bilo cepivo učinkovita rešitev. V tamkajšnjem virološkem laboratoriju, osredotočenem na živino, poteka študija, v okviru katere razvijajo cepivo. Kot pravi direktor raziskav John Hammond, so cepiva privlačna alternativa predvsem zato, ker so ljudje v veterini že vajeni cepiv in seznanjeni z njihovimi koristmi. 

Razvoj cepiva podpira tudi fundacija Bezos Earth, ki jo je Jeff Bezos, drugi najbogatejši človek na svetu, ustanovil za namene boja proti podnebnim spremembam. V razvoj cepiva je vložil 9,4 milijona dolarjev. 

Dr. Andrew Steer, predsednik in izvršni direktor sklada Bezos Earth Fund:

»Cepiva so se izkazala za neverjetno učinkovita v svetovnem zdravju in če lahko ta pristop uporabimo pri živini, je potencial za zmanjšanje emisij ogromen. Bezos Earth Fund se zavzema za visoko tvegane projekte, kot je ta, ki imajo moč, da spremenijo naša prizadevanja proti podnebnim spremembam.«

»V najboljšem primeru bo zadostoval že en odmerek, ki bi ga žival prejela razmeroma zgodaj v življenju,« pojasnjuje Hammond, ki še dodaja, da je cilj najmanj 30-odstotno zmanjšanje emisij metana. 

Ideja o cepljenih kravah, pri katerih bi se preprečila tvorba metana v želodcu, ni nova. Znanstveniki že vsaj desetletje razvijajo ustrezno cepivo. »Da bi bilo cepivo učinkovito, bi moralo sprožiti nastanek protiteles, ki se vežejo na bakterije v kravjem želodcu in preprečijo nastajanje metana,« pojasnjuje strokovnjak

Kako poteka razvoj cepiva

Raziskovalci britanskega Royal Veterinary College bodo skupaj s španskimi kolegi preučevali, kako in kdaj se metanogeni – mikroorganizmi, ki proizvajajo metan – naselijo v prebavnem traktu telet ter kako nanje reagira imunski sistem. Razvili bodo tudi fluorescenčno označene metanogene, ki bodo omogočili spremljanje njihovih interakcij z drugimi mikrobi.

V drugi fazi raziskave bo poudarek na protitelesnem odzivu in razvoju cepiva. Znanstveniki z inštituta Pirbright in AgResearch bodo prepoznali in analizirali specifična protitelesa, ki so ključna za ciljno delovanje proti metanogenom. To bo vključevalo izolacijo protiteles iz imuniziranih goved in preizkušanje njihove učinkovitosti v laboratoriju. S spodbujanjem navzkrižnega imunskega odziva in razvojem različnih protiteles želijo raziskovalci dokazati, da je mogoče razviti cepivo za zmanjšanje emisij metana pri govedu.

Do tja je sicer še dolga pot, saj je za zdaj še veliko neznank. Tudi ob morebitnem uspešnem razvoju učinkovitega in varnega cepiva, je tu še vprašanje, kako bodo noviteto sprejeli kmetje in potrošniki. »Veliko je naložb v znanost in razvoj modernih tehnologij, ne vidim pa naložb v razmišljanje o tem, kako te stvari predstaviti javnosti,« je glede tega zaskrbljen profesor biologije krav molznic Joseph McFadden z Univerze Cornell. 

Priporočamo