Čip, ki ga je te dni predstavil Google, odpira nova vrata znanosti. Meri zgolj štiri kvadratne centimetre, vendar deluje s hitrostjo, ki presega najbolj nora pričakovanja.
Google je namreč razvil kvantni računalniški čip, imenovan Willow (kar bi lahko prevedli kot »vrba«), ki za reševanje določenih nalog potrebuje zgolj pet minut, kot poroča britanski časnik The Guardian, medtem ko bi najhitrejši klasični računalniki na svetu to lahko storili šele v 10.000.000.000.000.000.000.000.000 letih. Ta številka, 10 septilijonov let, močno presega starost našega znanega vesolja.
Razvoj zdravil
Willow, ki so ga izdelali v kalifornijskem obmorskem mestu Santa Barbara, je velikosti čokoladnega lističa. Med drugim je sposoben dramatično pospešiti eksperimentalno fazo razvoja novih zdravil, kar bi lahko korenito spremenilo farmacijo. Omogoča tudi nadaljnji razvoj umetne inteligence in drugih naprednih tehnologij. Po poročilih, objavljenih v reviji Nature, je nov čip tudi veliko bolj zanesljiv kot predhodne različice.
Kvantno računalništvo, če poenostavimo, izkorišča odkritje, da lahko snov obstaja v več stanjih hkrati, kar omogoča reševanje bistveno večjih izračunov kot prej. To lahko pospeši razvoj jedrskih fuzijskih reaktorjev, izboljša medicinsko diagnostiko in omogoči podrobnejše razumevanje človeškega telesa in bolezni.
Hartmut Neven, ustanovitelj Google Quantum AI, je rezultate, objavljene v reviji Nature, opisal kot preboj v kvantni korekciji napak, ki ga znanstveniki zasledujejo že skoraj 30 let.
Zmožnosti kvantnega računalništva prinašajo tudi nove skrbi. Brez ustreznih varoval ima ta tehnologija moč, da razbije tudi najnaprednejše šifriranje, kar bi lahko ogrozilo računalniško varnost. Charina Chou, direktorica Google Quantum AI, je za The Guardian poudarila, da so varnostni strokovnjaki že dolga leta pripravljeni in že razvijajo standarde za »postkvantno šifriranje«.
Omejeni izračuni
Dr. Peter Leek, raziskovalec na Univerzi v Oxfordu, je za britanske novinarje rezultate označil za svetel zgled napredka. Opozoril pa je, da so trenutni izračuni še vedno omejeni na naloge, ki niso nujno uporabne v resničnem svetu. »Sem zelo optimističen. Mislim, da bomo v naslednjih petih letih priča resnični pospešitvi, ko bomo lahko rekli: 'Poglejte, ta stroj je izračunal nekaj uporabnega.' Nekaj, kar lahko razložim nekomu in kar ima dejansko uporabno vrednost v resničnem svetu,« je komentiral.
Google Quantum AI sicer sodeluje z različnimi podjetji, akademiki in zagonskimi podjetji na področjih fizike, kemije in materialnih znanosti. Matematični fizik Tomaž Prosen je nedavno z raziskovalci Googlovega Quantum AI laboratorija dokazal prvo koristno uporabo kvantnega računalnika. Skupaj si prizadevajo pospešiti raziskave in razvoj tehnologij, ki obetajo, da bodo korenito spremenile naše razumevanje sveta in možnosti njegovega oblikovanja.