Da bi izboljšali učinkovitost monitoringa te skrivne vrste in spoznali načine, kako se snežni leopardi sporazumevajo med seboj, je mednarodna znanstvena ekipa iz Slovenije, Italije, Mongolije in ZDA opravila raziskavo v odročnih visokogorjih Altaja v Mongoliji. Raziskavo so vodili raziskovalci Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani.
Raziskovalci so na podlagi snemanj z avtomatskimi kamerami in sledenja stopinj v snegu ugotovili, da snežni leopardi za sporazumevanje uporabljajo sedem različnih vedenj. Svoja vonjalna sporočila najpogosteje puščajo s pomočjo praskanja po pesku z zadnjimi nogami ter s škropljenjem urina, za kar najraje uporabljajo previsne skale, ki vonj ščitijo pred padavinami.
Podatki s terena so pokazali, da vonjalna sporočila najpogosteje puščajo v soteskah, temu pa sledijo ozke doline in ostri grebeni. Snežni leopard markirno lokacijo v povprečju obišče vsaka dva tedna, se pa ta frekvenca precej razlikuje med lokacijami. Pri tem so potrdili, da je možno na podlagi števila jamic v pesku, ki nastanejo ob praskanju z nogami, zelo dobro predvideti obiskanost posameznih lokacij.
"Te rezultate smo uporabili za razvoj novih smernic za izvajanja monitoringa snežnih leopardov s pomočjo foto-pasti. Poglobljeno razumevanje obnašanja živali v naravi bo pripomoglo k bolj učinkovitem monitoringu te vrste, kar nam bo pomagalo pri usmerjanju naravovarstvenih ukrepov za ohranitev te ključne vrste v gorskih ekosistemih," je ob tem povedal vodja raziskave Miha Krofel iz Biotehniške fakultete.