Kitajsko podjetje Xgimi že kakšnih 12 let izdeluje projektorje. Konec lanskega leta so na trg poslali svoj najbolj zanimiv prenosni projektor doslej. Xgimi mogo 3 pro po obliki zelo odstopa od svojih predhodnikov. Slednja sta imela bolj tradicionalno obliko malce zaobljene pokončne škatle s projektorjem proti vrhu naprave. Dokaj generično. Mogo 3 pro je medtem oblikovan veliko bolj domiselno. Gre za cilinder, ki ima na svoji desni strani nekakšno ročico. Če zgornji del cilindra zapeljemo po ročici navzgor, se loči od spodnjega dela cilindra in se začne nagibati. Ob tem razkrije, da se je na dnu zgornjega cilindra ves čas skrival projektor. Dizajn napravi omogoča zelo velik razpon kotov, pod katerimi lahko sliko projiciramo na izbrano površino. Ni pa mogoče projektorja obrniti povsem navzgor, proti stropu.
Če vas dizajn na kaj spominja, to ni naključje. Naprava se izrazito zgleduje po podobnem Samsungovem projektorju freestyle (1 in 2). Tega je južnokorejsko podjetje javnosti prvič predstavilo leta 2022 na sejmu CES in poželo ogromno odobravanja. Med navdušenci sem bil tudi sam. Res gre za zelo praktično in priročno napravo. Malo manj je bila všečna cena. Za prvo generacijo so zahtevali kar tisočaka. Danes so cene občutno padle, so pa pri podjetju Xgimi lani poskusili izdelati nekaj podobnega za manj denarja. To jim je uspelo. V resnici so inspiracijo v marsičem presegli.
Vse se začne s svetilnostjo projektorja. Ta je v običajnih nastavitvah dovolj močna, da lahko manj zahteven gledalec kaj pogleda celo pri dnevni svetlobi. Je pa vsekakor veliko bolje stvar gledati v temi. Tedaj kvaliteta projektorja pride do polnega izraza. V standardnem načinu premore okoli 330 ANSI-lumnov svetilnosti. Samsungov freestyle 2 zmore 230 ANSI-lumnov. Najvišja moč projiciranja sicer znaša okoli 392 ANSI-lumnov (uradno 450 ISO-lumnov), kar je lepa številka, a naprave pri tej jakosti verjetno ne boste uporabljali. Pri polni moči se projektor namreč zelo segreva, vgrajen ventilator pa preklopi na 11 in postane zelo hrupen ter zelo moteč. Nič hudega. Standardni način je čisto soliden. Tudi v tem načinu se sicer sliši ventilator, a ga spodobni vgrajeni zvočniki z lahkoto preglasijo. Med gledanjem vsebin v standardnem načinu ventilatorja v resnici niti ne zaznaš.
Odličen za na pot in za v spalnico
Da projektor ni zamenjava za glavno televizijo v gospodinjstvu, pravi ločljivost. Ta je 1080p, kar je solidno, a ob 4K-televizorju vseeno izpade slabše. Kljub temu je slika lepa, z lepimi barvami in solidnimi kontrasti. Podpira HDR10, zajame pa tudi 90 odstotkov barvnega prostora DCI-P3. Gre torej za odličen dodaten »zaslon« za v spalnico, za kakšno druženje na počitnicah ali v nočnih urah piknika. V vseh teh scenarijih prenosnost naprave pride še kako do izraza. Njene dimenzije so 20,5 centimetra, 9,5 centimetra in 9,5 centimetra. Teža znaša vsega 1,1 kilograma. Ob prenosni uporabi pa je treba upoštevati, da naprava nima vgrajene baterije. To pomeni, da mora biti vselej priklopljena na zunanji vir energije. Lahko na električno vtičnico prek kabla USB-C, ki je skupaj s 65-vatnim adapterjem vključen v paket. Je pa naprava združljiva tudi z dovolj močnimi zunanjimi baterijami. Tudi v tem primeru prek kabla USB-C. Opcije torej so.
Velikost slike je odvisna od oddaljenosti projektorja od površine, na katero projiciramo sliko. Nekaj diagonale lahko izgubimo tudi na račun poravnave slike, če sliko projiciramo s strani ali kaj podobnega. Diagonala sicer meri od 101 centimetra do 508 centimetrov. Splošno pravilo pri projektorjih je, da je z večjo diagonalo svetilnost bolj na preizkušnji. V temni noči je polna diagonala še vedno uporabna.
V napravo so pohvalno vgradili operacijski sistem google TV, ki omogoča največjo kompatibilnost z androidnimi aplikacijami. Čisto polne ponudbe ne boste našli. Sam sem najbolj pogrešal združljivost z aplikacijo geforce now, ki je v seznamu dostopnih aplikacij ni najti. So pa na voljo netflix, HBO max, disney+, appleTV+, prime video, voyo in aplikacije slovenskih kabelskih ponudnikov ter vse ostale najbolj priljubljene aplikacije za pretočno predvajanje videov.
Pohvalen je tudi sistem za samodejno prilagajanje slike površini, na katero jo projiciramo. Pri ostrenju lahko kdaj res potrebuje samo malenkost pomoči, sicer pa brez konkretnih očitkov. Večji očitek gre počasnosti naprave ob zagonu. Že samo vklop zna trajati nekaj trenutkov, potem pa je odzivnost naprave na ukaze še nekaj trenutkov dokaj zaspana. Stvar torej zahteva nekaj potrpežljivosti. Ko se sistem ogreje, pa stečeta tudi odzivnost in splošno delovanje naprave.
Med večje prednosti mogo 3 pro sodi dokaj razkošna ponudba vhodov. Ob vhodu USB-C, ki bo služil napajanju, sta tu še vhoda USB-A in mikro HDMI. To pomeni, da je vsebino mogoče žično predvajati z drugih naprav. Seveda pa ima naprava tudi možnost predvajanja prek povezave WiFi. Ob 2 GB delovnega spomina ima vgrajenih še 16 GB prostora za shranjevanje. Nekaj je, a ne zares dovolj veliko, da bi računali na shranjevanje videovsebin v napravi. Med adute projektorja pa sodi tudi cena. Ta znaša zelo dostopnih 499 evrov. Z nekaj iznajdljivosti se ga najde tudi za kak evro manj.