Raziskava, katere glavni cilj je primerjava in ovrednotenje različnih vadbenih strategij za življenje v vesoljskih plovilih, bo potekala v Planici od 2. aprila 2025 do začetka julija 2025. Raziskovalci pričakujejo, da bodo rezultati pripomogli tudi k reševanju zdravstvenih vprašanj na Zemlji. Kandidati bodo prejeli privlačen honorar, obenem pa jih veseli tudi sodelovanje z znanstveniki z vsega sveta, ki delujejo na področju raziskovanja vesolja.
Zanimanja veliko, a niso vsi kandidati primerni
Kot nam je zaupal Igor Mekjavić z Instituta Jožef Stefan, je zanimanje veliko, vendar to še ne pomeni, da so vsi prijavljeni primerni kandidati. Zainteresirani morajo najprej opraviti vrsto testov, ki jih ni malo. Vse prijavljence najprej čaka razgovor in podrobna laboratorijska analiza, pri kateri jih stehtajo in izmerijo. Nato sledi še pogovor s psihologom. Pomembno je tudi, da kandidati nimajo prehranskih omejitev, torej morajo biti vsejedci. Izbor je še posebej zahteven, saj za zdaj iščejo izključno moške kandidate, vendar, kot nam je zaupal Mekjavić, si v prihodnje želijo vključiti tudi ženske.
Po dolgem postopku posebna komisija določi, kdo je najprimernejši kandidat. "Res je pomembno, da izberemo pravega kandidata, saj nam je v interesu, da med raziskavo ne pride do zapletov," je poudaril strokovnjak. V 25 letih, odkar izvajajo podobne preiskave, se sicer še nikoli ni zgodilo, da bi prišlo do težav.
Ožje izbrance nato povabijo v Planico, kjer se seznanijo z laboratorijskimi postopki in vsemi podrobnostmi raziskave. Kandidati si ogledajo prostore, kjer bodo bivali, lahko si izberejo tudi sostanovalca. "Tako imenovani vhodni testi trajajo 15 dni," pojasnjuje Mekjavić. Nato sledi 60-dnevno ležanje. Kandidate razdelijo v tri skupine: vsi ležijo, dve skupini pa v tem času tudi vadita – ena na stacionarni napravi, druga na centrifugi.
Po dolgotrajnem ležanju sledi 15 dni izhodnih testov in rehabilitacije, saj si želijo, da se kandidati v realno življenje vrnejo v čim bolj prvotnem stanju. Skrb za njihovo počutje se nadaljuje tudi po končani raziskavi. Po enem mesecu, letu dni in še dve leti pozneje jih znova povabijo na pregled in preiskave, da se prepričajo, da ni morebitnih posledic. V Planico pridejo za dan ali dva, da opravijo preiskave, pregled pa je tudi honoriran.
Po zaključku raziskave kandidatom ponudijo tudi sponzorirano članstvo v športnem klubu, da se lažje vrnejo v aktivno življenje.
Dan se začne zgodaj, popoldneve imajo prosto
Dan se začne ob 7. uri, sledi osnovni pregled, tehtanje, vsak dan jim odvzamejo kri za analizo in izmerijo krvni tlak. Nato sledi zajtrk. Vsi dobijo pet obrokov dnevno. Med 9. in 12. uro imajo vadbo in določene preiskave. Po kosilu jih čaka prosto popoldne, razen če so predvidene dodatne preiskave.
V prostem času lahko berejo knjige, gledajo filme in podobno, edini pogoj je, da ves čas ležijo. "Na začetku raziskave vsi prejmejo natančen urnik poteka svojih dni," pojasnjuje Mekjavić.
Zanimalo nas je tudi, kako poteka vadba. "Ena skupina bo samo ležala, druga bo vadila na centrifugi, tretja pa bo vadila v breztežnostnem položaju – enako kot na centrifugi, vendar leže in na napravi, ki so jo v Sloveniji razvili prav za ta namen," pojasnjuje strokovnjak.
Vadijo pet dni, šesti dan pa je tako imenovani tekmovalni dan, ko kandidati preizkušajo svoje zmogljivosti pri vadbi. Sedmi dan je namenjen počitku. Na začetku naslednjega tedna strokovnjaki določijo, ali bodo intenzivnost vadbe povečali, zmanjšali ali ohranili enako.
Kolikšen je honorar?
Kandidatom ponujajo honorar v višini 12.500 evrov bruto, ki se linearno zmanjša glede na čas zaključka vadbe. Če kandidat odneha prej, prejme sorazmerno manjši znesek. V vseh letih se je to zgodilo le dvakrat, pri čemer razlog ni bil potek raziskave, temveč nekaj drugega.