Klemen Slakonja je pojasnilo in opravičilo objavil na instragramu, kljub temu da Dave Benton, temnopolti pevec, ki ga je imitiral, pri vsem tem ni videl problema.
Pismo Klemna Slakonje:
Dobro se zavedam zadeve. V svoji karieri sem posnemal več kot 150 likov, med katerimi so bili nekateri temnopolti. Ko sem odraščal v Sloveniji, nisem vedel, da je to narobe. Torej, ko sem leta 2011 prvič naredil takšno imitacijo, sem razumel resnost vprašanja v svetovnem merilu. Od takrat sem zelo pozoren na to, kako upodabljam ljudi različnih narodnosti. Izobraževal sem se o zgodovini "Blackfacea" in ga nikakor ne podpiram. Resnično mi je žal, če sem koga prizadel.
Za svoj video 'Eurovision Winners' sem želel posnemati vsakega zmagovalca tega tisočletja. Seveda sem se soočil s težkim izzivom, ker sem vedel, da je bil g. Dave Benton prvi in edini temnopolti, ki je zmagal na tekmovanju. Kako naj se tega lotim spoštljivo, ne da bi koga užalil? Naj nastopim brez ličil, samo v njegovih oblačilih? Upodobiti le svojega belega odrskega partnerja, gospoda Tanela Padarja? Ali v celoti preskočiti zmagovalni nastop Estonije?
Po temeljitem premisleku se mi je zdela najbolj iskrena in pristna izbira nanos temnejšega ličila. Odleglo mi je, da je moje dobre namene prepoznal sam gospod Benton. Le en dan po tem, ko je videoposnetek naložil na moj YouTube kanal, je delil svoje misli v intervjuju za The Euro Trip in izjavil: »Z moje strani brez zamere. Po mojem strokovnem poznavanju je Klemen zelo nadarjen izvajalec, pevec in umetnik. Če bi me posnemal z obrazom bele osebe, to nikoli ne bi bilo pravilno. Ljudje morajo razumeti, da je slikanje žaljivega črnega obraza drugačno od uporabe temnega ličila.«
Za članek v Krooniki je pevka, rojena v Arubi, povedala: "Popolno je parodiral vse zmagovalce, vključno z mano."
Edini namen tega imitacijskega projekta je bil počastiti vse zmagovalce in pokazati svojo ljubezen do Pesmi Evrovizije. Nisem tukaj, da delim, ampak da združujem. In to isto sporočilo se razširi na mojo pesem Koliko časa nam je ostalo.
Da bi se izognili kakršnim koli prihodnjim nesporazumom, sem se odločil, da izpustim segment, v katerem sem posnemal zmagovalni nastop gospoda Dava Bentona in gospoda Tanela Padarja za Estonijo leta 2001.
Cenim vašo podporo ❤️
Od kod obsodbe?
Obtožbe o rasizmu Klemna Slakonje temeljijo na upoštevanju izročila tako imenovanih »minstrelov« ali trubadurskih veseloiger, ki so bile v ZDA posebej priljubljene do sredine 19. stoletja oziroma do izbruha državljanske vojne.
V njih so se belopolti igralci norčevali iz temnopoltih. V prvi vrsti so si barvali obraze, prav tako so si kozmetično poudarjali širino nosov oziroma velikost ustnic, govorili so pretirano obliko temnopolte angleščine oziroma ponavljali stereotipe, da so Afroameričani neumni, leni, norčavi, strahopetni, vraževerni, veseli in podobno. Stresali so šale, da črnci namesto »civilizirane« hrane jejo rakune in podobno divjad, da v primeru bolezni pijejo črnilo, da si povrnejo ten, da imajo namesto las volno, da si morajo lase piliti in ne striči, pa tudi, da ne govorijo ampak blejijo. V pesmih so črnce pekli, lovili, kadili, lupili kot krompir, obešali kot plakate in še kaj.
Velika uspešnica tega žanra je bila skladba Jim Crow iz leta 1828, kajti »crow« ali vrana je bilo uveljavljeno slabšalno poimenovanje za temnopolte. Tudi segregacijskim zakonom, ki so jih v južnih državah ZDA uvedli konec 19. stoletja, se je reklo zakoni Jima Crowa. Skladbe se je domislil oziroma jo je izvajal beli glasbenik Thomas Dartmouth, o njeni uspešnosti pa priča podatek, da je bil njen notni zapis prodan v več kot milijon primerkih.
Slakonjeva parodija Everybody, kjer je že izrezana Estonija, kjer je imitiral temnopoltega pevca: