Minuli teden je minilo okroglih petdeset let, odkar so prvič predvajali erotično komedijo Hollywoodski frizer (v izvirniku Shampoo), ki je nemudoma postala velika uspešnica. Marsikdo je film razumel kot portret Hollywooda, koščka sveta, kjer se – tako je vsaj videti z zunanje perspektive – lepi in bogati v odsotnosti vsakršnih skrbi vdajajo hedonizmu. Glavni adut Hollywoodskega frizerja je v kombinaciji nezahtevne zgodbe in igralske zasedbe v postavi četice najbolj znanih in zaželenih igralcev sredine sedemdesetih. V filmu, ki ga je režiral Hal Ashby, namreč igrajo Warren Beatty, Julie Christie, Goldie Hawn, Lee Grant, Jack Warden, Tony Bill in Carrie Fisher, njihove prigode pa se odvijajo ob ritmih The Beatles, Beach Boys in Jimija Hendrixa.

Avtobiografski drobci

**FILE** Warren Beatty poses for photographers as he arrives to the world premiere of "Running With Scissors," in this Oct. 10, 2006 file photo, in Beverly Hills, Calif. (AP Photo/Rene Macura, file) / Foto: Rene Macura/str

Warren Beatty / Foto: AP

Warren Beatty, ki je bil po splošnem konsenzu eden najprivlačnejših moških tistega časa, je nastopil v glavni vlogi. Kot mlajši brat slavne
Shirley MacLaine je pri dobrih dvajsetih nase opozoril najprej kot fant Joan Collins in nato še kot intimni prijatelj Natalie Wood. Poleg razmerij s superslavnimi divami je že v mladih letih začel nizati vse opaznejše vloge v filmski industriji, denimo v filmih
Razkošje v travi (Splendor in the Grass), Bonnie in Clyde (Bonnie and Clyde) ter Kockar in prostitutka (McCabe & Mrs. Miller).

Kljub neizpodbitnemu talentu, ki mu je prinesel številne nominacije in nagrade, je javnost bolj kot njegova zmožnost vživljanja v filmske like pritegnila njegova zmožnost zapeljevanja največjih lepotic. Veljal je za hollywoodskega Don Juana, glede česar je Cher nekoč pripomnila, da »ne pozna nobene ženske, s katero Warren ne bi bil«. Cher in Beatty sta se intenzivneje družila v začetku šestdesetih, po čemer se je Beatty zbližal še z Elle MacPherson, Goldie Hawn, Candice Bergen, Connie Chung, Barbro Streisand, Diane Sawyer, Jane Fonda, Joni Mitchell, Isabelle Adjani, Brigitte Bardot, Leslie Caron, Kate Jackson, Faye Dunaway, Justine Bateman, Mary Tyler Moore in mnogimi drugimi. Zasebno življenje Warrena Beattyja ima precej opraviti s popularnostjo filma Hollywoodski frizer, saj so ga številni razumeli kot delno avtobiografsko izpoved slavnega igralca. Beatty namreč v filmu ni zgolj nastopil v glavni vlogi, pač pa se pod erotično komedijo podpisuje tudi kot soscenarist.

Kdo je s kom?

S prijateljem Robertom Townom sta že med pisanjem scenarija za kriminalko Bonnie in Clyde ugotovila, da oba navdušuje zgodba komedije The Country Wife iz 17. stoletja. V tej igri glavni lik hlini, da je impotenten, da bi si tako zagotovil dostop do poročenih žensk iz visoke družbe. Njihovi možje niso imeli nič proti, če se je družil z damami, saj so ga imeli za nenevarnega. Beatty in Towne sta tuhtala, kako dati ideji moderno preobleko, in se domislila lika frizerja. Zaradi s tem poklicem povezanih stereotipov (frizerji so veljali za homoseksualce) sta ocenjevala, da bi frizer zlahka veljal za neškodljivega, obenem pa bi imel zaradi narave dela ogromno stikov z ženskami, katerih možje ne bi ničesar sumili.

Glavnemu protagonistu sta nadela ime George Roundy in ga naredila za privlačnega ter šarmantnega frizerja v enem od popularnih hollywoodskih salonov. George si najbolj od vsega želi odpreti lastni frizerski salon, a nima dovolj kapitala, banke pa niso naklonjene ideji kreditiranja. Uteho zaradi vsesplošnega nezadovoljstva s svojo situacijo išče v promiskuitetnem življenjskem slogu. Kot cenjen frizer je večino časa v družbi žensk, ki poleg njegovih ročnih spretnosti zelo cenijo tudi njegov šarm. Zaplete se s skoraj vsako žensko, ki sede na njegov stol, čeprav je v razmerju z Jill (Goldie Hawn). Ena od njegovih ljubic, Felicia (Lee Grant), ga seznani s svojim možem, bogatim poslovnežem Lesterjem (Jack Warden), ki bi Georgeu lahko posodil začetni kapital, ki ga potrebuje za odprtje lastnega salona. Zalomi se, še preden pride do posla, saj se izkaže, da je Lesterjeva ljubica Jackie (Julie Christie) nekdanja Georgeeva ljubica in za nameček tudi najboljša prijateljica njegovega aktualnega dekleta Jill.

Hollywoodski frizer, eden najpopularnejših in najdobičkonosnejših filmov izpred petdesetih let, se lahko pohvali s 60 milijoni dolarjev zaslužka, več oskarjevskimi nominacijami in enim zlatim kipcem – za najboljšo stransko vlogo ga je prejela Lee Grant

Zapleten klobčič vseh teh moralno praznih odnosov se razplete na razvratni zabavi, na kateri se znajdejo vsi hollywoodski pomembneži. Alkohol teče v potokih, prepovedane droge se uživa kot bombončke, spolne sle pa se nihče ne trudi brzdati. Ko malo kasneje veseljačenje prekine trenutek resnice, Jill odkrije, da ima George razmerje z Jackie, ta pa spozna, da George ni z njo zaradi ljubezni, pač pa zaradi denarja. Felicia dojame, da je njen zakon z Lesterjem laž, George, ki je malo pred tem impulzivno zapeljal še mlado Lorno (Carrie Fisher), pa dojame, da ga takšno vedenje in manipuliranje ljudi okoli sebe ne bo pripeljalo do uresničitve ciljev. Namesto tega ostane sam in izgubi vse, kar mu je bilo pomembno.

Vse je politično

Dogajanje zgodbe je postavljeno v leto 1968, v teden pred predsedniškimi volitvami, na katerih je Richard Nixon tesno premagal Huberta Humphreyja iz demokratske stranke, ki jo je podpiral tudi Beatty. Toda politično dogajanje je v filmu zgolj kulisa.

Kadar je na oblasti kdo z vprašljivimi moralnimi načeli, postanejo prevare, korupcija in goljufije sprejemljivejše v vseh slojih družbe.

Nihče od njih politike ne spremlja in ne hodi na volitve, saj so vsi liki tiste vrste ljudje, ki menijo, da jih politika ne zadeva, da nanjo nimajo nikakršnega vpliva in da so politiki tako in tako vsi enako pokvarjeni. Televizor je v filmu večino časa vklopljen, na sporedu so soočenja in analize, ki ne zanimajo nikogar. Po mnenju nekaterih gledalcev, ki v filmih radi iščejo skrite pomene, politična kulisa Hollywoodskega frizerja nikakor ni naključje. Kot je v analizi filma zapisal filmski kritik Emanuel Levy, film nakazuje na vzporednice med Nixonovo hipokrizijo in goljufijami ter podobnimi praksami med navadnimi ljudmi. Kadar je na oblasti kdo z vprašljivimi moralnimi načeli, postanejo prevare, korupcija in goljufije sprejemljivejše v vseh slojih družbe. Nekateri so v filmu prepoznali tudi politično satiro o tem, kako ima posameznikova politična apatija velike in hude posledice na celotno družbo, saj lahko na oblast pripelje politika, kakršen je bil Nixon. To sporočilo Hollywoodskega frizerja, na prvi pogled povsem lahkotnega in žgečkljivega filma o promiskuitetnem frizerju, je brez dvoma aktualno tudi pol stoletja kasneje. 

Priporočamo