En mladoletni in en polnoletni osumljenec sta na območju Maribora od začetka lanskega leta od osnovnošolca z resnimi grožnjami izsilila najmanj 62 tisoč evrov, je potrdil vodja Sektorja kriminalistične policije na PU Maribor Stanko Vidovič. Osumljenca sta si izmislila dolg, ki naj bi ga moral mladoletnik odplačati, fant pa naj bi denar vzel doma. Po neuradnih informacijah Večera je jemal prihranke staršev za gradnjo oziroma nakup hiše. Žrtev naj bi bil devetošolec, mladoletni osumljenec pa njegov vrstnik. Polnoletni osumljenec naj bi bil star 20 let, vsi trije pa so se poznali že od prej, je potrdil Vidovič.

Oškodovanca je bilo zaradi resnih groženj strah, bil je tudi v hudi stiski. Izsiljevanje se je dogajalo v živo, fizično, ne prek spleta. Po poročanju Večera sta osumljena fantu grozila, da se bo njemu in njegovim bližnjim zgodilo najhujše, če ne prinese denarja. Na koncu se je vseeno zaupal najprej sošolcem, potem še staršem. Glavni izsiljevalec naj bi grožnje in izsiljevanje nadaljeval tudi po tem, ko je posumil, da je že pod drobnogledom policije. Policija je dvojico obravnavala še za eno izsiljevanje v sostorilstvu, in sicer letos, a je v tem primeru ostalo pri poskusu. Žrtev je bil mladoletnik, poznali so se od prej. Obe žrtvi sta bili z območja Maribora.

Polnoletni osumljenec v priporu

Mariborski kriminalisti so prejšnji teden pri osumljenih na območju mariborske policijske uprave opravili hišne preiskave, na Celjskem pa so preiskali še osebno vozilo. Po navedbah Vidoviča so zasegli elektronske naprave in druge predmete, denarja pa ne. Osumljena sta tuja državljana, en ima v Sloveniji začasno, drugi stalno prebivališče. Polnoletnemu so v četrtek odvzeli prostost, v petek pa je preiskovalni sodnik zanj odredil pripor.

Policija opozarja, da je izsiljevanje resen in zaskrbljujoč pojav, pri čemer so otroci še posebno ranljivi. Odrasli se morajo zato znati hitro in strokovno odzvati. Poleg fizičnega izsiljevanja so lahko otroci tudi žrtve izsiljevanja prek spleta, česar je zadnja leta vedno več. Starši in učitelji imajo ključno vlogo, da otroke opolnomočijo z znanjem, jih vzgojijo za samozaščito, jih opremijo z informacijami, kako in kje poiskati pomoč, kakor tudi, da znajo tako v realnem kot spletnem okolju drugim postaviti meje. »Otroci morajo vedeti, da izsiljevanje ni njihova krivda, da jih nima nične pravice siliti v nekaj, česar nočejo početi,« je še bil jasen Vidovič. Za to kaznivo dejanje je zagrožena kazen od enega do osem let zapora.

 

 

Priporočamo