Danes 21-letni Benjamin Elliott je konec septembra leta 2021 v klicu na nujno povedal, da se je »zbudil« v sobi sestre dvojčice Meghan, ta pa je imela v vratu zapičen nož. Takoj ko se je zavedel, da ne sanja, je nož odstranil in pritisnil na rano, potem pa poklical reševalce, piše v sodnih dokumentih. Po navodilih sogovornika je takrat začel sestro oživljati, kar je počel vse do prihoda reševalcev. 

Prizanesljiva kazen

Sedemnajstletni Meghan Elliott niso mogli več pomagati, bila je mrtva. Njenega brata dvojčka so aretirali, pred dnevi pa še obsodili na petnajst let zapora. Tožilstvo je za umor sicer zahtevalo 40-letno zaporno kazen. Sodnik Danilo Lacayo je dejal, da ga je porota prosila, naj bo prizanesljiv s kaznijo. Ob razsodbi je izpostavil, da fant prej še nikoli ni bil kaznovan. Za pogojni izpust bo lahko prvič zaprosil že čez sedem let in pol.

»Ne zaslužim si spoštovanja, ker sem ubil svojo sestro,« je najstnik dejal policistu, ki je bil takrat eden prvih na kraju dogodka. Porota si je na teden dni trajajočem sojenju ogledala posnetek s prvega zaslišanja, v katerem je 17-letni Elliott kriminalistom razlagal, kaj se je zgodilo takoj po napadu: »Zagrabila me je panika. Nož sem izpustil iz rok, vzel blazino, jo prislonil nanjo in skušal ustaviti krvavitev. Potem sem s svojega telefona poklical na pomoč.« Nož, s katerim je bila Meghan zabodena, je njen brat nabavil dan prej, je izpostavilo tožilstvo.

Hoja v spanju

»Kako bi lahko otrok, ki obožuje svojo sestro, jo ima rad in jo varuje, storil nekaj tako groznega in to brez neke razumne razlage?« je poroto nagovoril njegov odvetnik Wes Rucker. Obramba je vztrajala, da je najstnik sestro ubil v spanju in torej ni vedel, kaj počne. Njegova starejša sestra je pričala, da je že večkrat hodil v spanju, starejša sorodnica pa, da imajo to v družini. 

»Porota se je zmotila,« je za medije spregovoril nevrolog Jerald Simmons, ki je pričal za obrambo. »Hoja v spanju bi razložila marsikaj. Čisto možno, da se je to zgodilo. Če ne bi bilo, ne bi pričal. Obstajajo tudi drugi taki primeri. Res so redki, a so,« je bil jasen.

Tik pred umorom je bil buden

Tožilstvo se z razlago parasomnije oziroma nenormalnega, nenavadnega vedenja med spanjem ni strinjalo, saj dokazi tega niso podpirali. 17-letni Benjamin je bil tik pred umorom na telefonu in torej buden, telefon je uspel zabeležiti celo korake iz njegove do sestrine sobe. Takoj po dejanju je bil po njihovem tudi dovolj priseben, da si je izključil jutranjo budilko in poklical na pomoč.

Po navedbah tožilstva blazine ni uporabil za pritiskanje na njeno rano, temveč je z njo utišal njene krike. »Motiva res nismo predstavili, smo pa potrdili naklep. Ne gre za naključje, da je nož, s katerim jo je zabodel, kupil le dan prej,« je bila v zaključnem govoru jasna tožilka Megan Long.

Po poročanju ameriških medijev je obramba s hojo v spanju precej neobičajna, a so v preteklosti taki primeri že obstajali. Leta 2019 je Raymond Lazarine vztrajal, da je ženo umoril, ko je spal. Porota mu ni verjela, spoznali so ga za krivega.

Priporočamo