24-letni študent medicine je bil prejšnji teden na sodišču v belgijskem Leuvnu spoznan za krivega posilstva študentke novembra predlani. Obtoženi je opito žrtev z zabave za noč čarovnic odpeljal k sebi domov, kjer jo je posilil. Sodišče je odločilo, da žrtev v takem stanju ni mogla dati soglasja za spolni odnos. »Obtoženi je nedvomno prestopil mejo sprejemljivega in pokazal nespoštovanje do meja žrtve. Gre za resno, družbeno nesprejemljivo dejanje,« je v razsodbi ocenil sodnik, a v nadaljevanju utemeljitve sodbe presenetil.

Mlad, nekaznovan, talentiran

Zaradi mladosti obsojenega, njegove nekaznovanosti in obetavne kariere namreč ni izrekel zaporne kazni, poroča lokalni portal The Brussels Times. »Gre za mlado osebo brez kriminalne kartoteke. Je talentiran in predan tako v poklicnem kot zasebnem življenju,« je olajševalne okoliščine nanizal sodnik. Prepričan je, da bo obsojeni z obsodilno sodbo spoznal, kaj je storil, zaradi česar v prihodnosti česa podobnega ne bo več storil. Njegovo življenje pa se zaradi tega ne bi obrnilo na glavo, mediji citirajo in povzemajo sodnikovo odločitev. Po poročanju portala televizije VRT NWS pa mora oškodovanki plačati odškodnino v višini 3.800 evrov. Tožilstvo se je na razsodbo pritožilo. Kdaj bo prizivno sodišče zadevo obravnavalo, še ni znano.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Belga_English (@belga_english)

Suspenz v službi, protesti na ulicah

Po poročanju portala The Brussels Times so 24-letnika na Univerzitetnem kliničnem centru Leuven, kjer si je kot internist nabiral praktične izkušnje, preventivno suspendirali, na univerzi pa so sprožili disciplinski postopek in mu prepovedali vstop na območje univerze. Poudarili so, da gre za prvi korak po protokolu, opredeljenem v pravilniku za študente. Predpisi so jasni glede tega, kakšno vedenje študentov je (ne)sprejemljivo. Kršitev tega lahko vodi v sankcije v razponu vse od opozorila do delne izključitve, začasnega suspenza ali trajne izključitve iz študijskega programa.

Javnost odločitve sodišča ni sprejela z razumevanjem. Po izreku so v Leuvnu in Ghentu izbruhnili protesti. »Kar je dovolj, je dovolj«, pa tudi »Kaj pa njen talent?« in »Njegova diploma je pomembnejša od našega dostojanstva« je pisalo na transparentih, ki so jih udeleženci nosili v rokah. Izrazili so nezadovoljstvo z odločitvijo sodišča, zahtevali sprejetje strožjih ukrepov proti storilcem spolnega nasilja, kakor tudi več akcij preprečevanja spolnega nasilja. »Čisto vsaka moja prijateljica je bila že kdaj žrtev nasilja,« je na shodu za portal The Brussels Times povedala 20-letna študentka Tess. »Že tako je žrtvam težko spregovoriti. Ko pa se katera opogumi in prijavi napad, se zgodi to. Takšna praksa se mora končati,« je bila zgrožena. Več sto zbranih je poudarjalo, da je treba žrtve spolnih napadov jemati resno, sodišče pa da ne bi smelo kazni zniževati na račun starosti in izobrazbe.

Ponižujoče do žensk

Na sodbo so se odzvali tudi v slovenski nevladni organizaciji Inštitut 8. marec: »Primer pošilja nevarno sporočilo, da je mogoče storiti hudo kaznivo dejanje brez resnih posledic, če ima storilec »obetavno prihodnost«. Dejstvo, da je sodišče zaščitilo posiljevalca in njegovo kariero na področju ginekologije, je absurdno in ponižujoče do vseh žensk, ki bi lahko nekoč postale njegove pacientke.« Opozorili so še, da statistika kaže na zaskrbljujočo razširjenost spolnega nasilja: »V Evropski uniji je vsaka tretja ženska doživela fizično ali spolno nasilje v odrasli dobi. Kljub tem številkam ostaja veliko primerov neprijavljenih, kar kaže na globoko nezaupanje v institucije in strah pred stigmatizacijo.«

"Kratko" trajanje in veterani

O vprašljivih olajševalnih okoliščinah pri kaznivih dejanjih zoper spolno nedotakljivost pri nas je kriminološki inštitut ljubljanske pravne fakultete v preteklosti opravil raziskavo. Nekateri, na srečo redki sodniki so za olajševalne okoliščine, ki so vplivale na višino kazni, sprejemali tudi vprašljive argumente, kot so denimo kratko trajanje posilstva, alkoholiziranost oškodovanke, znatni prispevek oškodovanke (kar koli naj bi to pač že bilo) in v enem primeru celo – milo rečeno – srednjeveški argument »potešitve spolnega nagona, ker je storilec že dalj časa sam in v teh pogojih nima redne možnosti po realizaciji naravnih nagonov«. Pred kratkim smo pisali tudi o več primerih s Hrvaške, kjer so sodniki za olajševalno okoliščino sprejeli sodelovanje storilcev v domovinski vojni in jim zato znižali kazni.

Priporočamo