Na deset in trinajst let zapora sta bila na newyorškem sodišču prejšnji teden obsojena slovenska državljana Gorazd Filimonović in Gašper Urbanc, poroča Večer. Najmanj od novembra 2020 pa nekje do aprila 2021 sta sodelovala pri distribuciji več sto kilogramov heroina iz Avstrije in drugih evropskih držav, ki so jih tihotapili v ZDA.

»Gorazd Filimonović, Gašper Urbanc in pajdaši so po dogovoru v ZDA poslali osupljivo količino heroina. Hvalili so se o svojih povezavah z drugimi preprodajalci droge po Evropi, ter trdili, da imajo izkušnje s tihotapljenjem na tisoče kilogramov droge. Z današnjim dnem se je to končalo, saj sta bila Filimonović in Urbanc obsojena na dolgoletni zaporni kazni,« so izjavo vršilca dolžnosti državnega tožilca okrožnega sodišča v južnem okrožju New Yorka Matthewa Podolskyja objavili na spletni strani tožilstva. Dodal je še, da tožilstvo s tem le nadaljuje dolgoletni boj s tistimi, ki škodijo lokalnim skupnostim in ameriške ulice zalagajo s škodljivimi in nevarnimi drogami.

Aretirali so ju na Hrvaškem

Filimonovića in Urbanca so v Belavićih v hrvaški Istri aretirali 20. maja 2021, o čemer smo že pisali. Med opravljanjem poljedelskega dela, ukvarjata se z gojenjem industrijske konoplje, so ju v sodelovanju z Interpolom in ameriško agencijo za boj proti drogam DEA aretirali istrski policisti. Povod je bila rdeča Interpolova tiralica zaradi kazenskega postopka v ZDA. Šlo je ravno za obtožnico, vloženo na okrožno sodišče v južnem okrožju New Yorka, da sta nameravala v ZDA pretihotapiti večjo količino droge. Po pisanju časnika Glas Istre naj bi šlo za 400 kilogramov heroina iz Afganistana. Očitki so temeljili na domnevnih sestankih s tajnimi sodelavci DEA v Avstriji.

Ker jima je v ZDA za tako dejanje grozila dosmrtna zaporna kazen, sta izročitvi ZDA nasprotovala (na Hrvaškem ali v Sloveniji bi jima grozilo od tri do 15 let zapora). Njuna hrvaška zagovornika sta takrat vložila različne pritožbe, nazadnje tudi ustavno zaradi zaradi kršitve temeljnih človekovih pravic in svoboščin ter zahtevala začasno zadržanje izvršitve izročitve. Do preobrata je prišlo junija 2022, ko se je Filimonovićeva odvetnica Monika Poje pritožila na evropsko sodišče za človekove pravice in 24. junija dosegla začasno odredbo, da Filimonović ne sme biti izročen ZDA, dokler ESČP ne odloči o njeni pritožbi.

Nehumana dolžina kazni

»Izročitev ZDA za obdolženega, poleg nehumane zaporne kazni, velike možnosti, da bo podvržen mučenju, nečloveškemu kaznovanju, pomeni tudi izpostavljenost tujemu kazenskemu sistemu, v katerem se bo težko branil, med drugim zaradi nepoznavanja tamkajšnjega prava, postopka in jezika. Njegova temeljna pravica do obrambe in poštenega sodnega postopka bo tako eklatantno kršena. Obstajajo utemeljeni razlogi, da bi v primeru izročitve slovenskega državljana ZDA prišlo do kršitve temeljnih pravic zaradi osebnih okoliščin, zlasti zaradi njegove nacionalne pripadnosti. Obdolžencu bi bila z izročitvijo tudi odvzeta vsakršna možnost za ohranitev osebnih stikov z njegovimi najbližjimi,« je v pritožbi utemeljila odvetnica Monika Poje.

Hrvaška ju je izročila ZDA, septembra lani sta krivdo priznala.

V zaporu tudi v Sloveniji

Po poročanju časnika Večer je bil Gorazd Filimonović na ljubljanskem okrožnem sodišču leta 2013 obsojen zaradi trgovanja z drogo, odkritega v policijski akciji Očistimo Slovenijo. Skupaj s preklicem prejšnje izrečene kazni je bil obsojen na osem let in pol. Kasneje so mu sodišča združila še preostale kazni v enotno kazen 16 let in tri mesece zapora, na pogojni odpust je šel 31. januarja 2020. Gašper Urbanc je bil do zdaj še neobsojen.

Priporočamo