»Ko sva se z možem vrnila domov, so bila vhodna vrata priprta. V stanovanju je bilo vse razmetano. V dnevni sobi so bile obrnjene vse knjige in fascikli, dokumentacija je ležala na kupu na tleh. Vzmetnica v spalnici je bila obrnjena navzgor, v kuhinji je bila po tleh raztresena moka. Bila sva šokirana. Vlomilci so spustili vse rolete, da se ponoči ne bi videle luči. Okoli 250 evrov so ukradli iz spalnice in sto iz knjige v dnevni sobi, izginila je tudi okoli tisoč evrov vredna verižica. Le kakšna dva ali tri dni naju ni bilo doma, celo hišniku sva naročila, naj malo popazi. En teden sva potrebovala, da sva prišla k sebi in začela pospravljati. Pod takim stresom sva bila, da sva šla k zdravniku po pomirjevala. Ključavnica, ki je bila protivlomna, je bila poškodovana z neko posebno mehanizacijo. Potem so v bloku našli neopazne, kot lase tanke nitke na podbojih vrat. Našli so jih na vsaj polovici stanovanj,« je povedala stanovalka bloka na Zaloški v Ljubljani, ko so jo v sodni preiskavi zaslišali o vlomu, ki se je zgodil decembra 2019. Vložila je tudi premoženjskopravni zahtevek: od storilca zahteva 1550 evrov zaradi povzročene gmotne škode in 2000 evrov zaradi duševnih bolečin in pospravljanja.

Tik pred poletom so ga priprli

Tožilka Helena Zobec Dolanc je prepričana, da je vlom zagrešil gruzijski državljan Beka Karanadze, čeprav on to zanika. Na podlagi najdenih sledi obuval in DNK ga povezuje še s 26 vlomi (ali poskusi vlomov), ki so se poleti in pozimi 2019 zgodili po stanovanjih v Ljubljani. Pozneje pa tudi na območju Škofje Loke in Celja, zaradi česar je bil Karanadze (v nekaterih primerih s pajdaši) že obsojen. Najprej na kranjskem sodišču na poldrugo leto zapora, potem pa še na celjskem sodišču, kjer so mu upoštevaje prejšnjo kazen izrekli enotno kazen pet let in pol zapora ter petletni izgon iz države. Ko je to kazen prestal, je že imel letalsko vozovnico za odhod iz Slovenije. Zadržali so ga zadnji trenutek in spet priprli še zaradi obtožbe, ki mu očita vlome po Ljubljani.

Če je bila nitka pretrgana, je bil to znak, da so medtem lastniki vstopili v stanovanje in so po vsej verjetnosti doma. Kjer je ostala cela, pa so vlomili s posebnim orodjem in s pomočjo vrtanja ter lomljenja ključavnic.

Večino vlomov po Sloveniji druži enak modus operandi. Storilec oziroma storilci so vhodna vrata in podboje povezali z zelo tanko težko opazno nitko, ki se je, če je nekdo odprl vrata, pretrgala. Ko so se vrnili, so samo preverili, ali je pretrgana. Če je bila, je bil to znak, da so medtem lastniki vstopili v stanovanje in so po vsej verjetnosti doma. Kjer je ostala cela, so vlomili s posebnim orodjem in s pomočjo vrtanja ter lomljenja ključavnic.

V že omenjenem bloku na Zaloški cesti se je v pol leta zgodilo kar nekaj vlomov. Ena od stanovalk je pričala, da jo je ponoči zbudilo rožljanje pri vratih. Ko je vprašala, kaj je, je slišala tek po stopnicah. Zjutraj je ugotovila, da ima poškodovano ključavnico in da je pred vrati nit. Drugi stanovalec je povedal, da ključa ni mogel dati v ključavnico. V njej je nato našel nekakšno volno, prepojeno z mastjo ali oljem. V stanovanju je bilo vse, kot mora biti, nič mu niso ukradli, je pa moral zamenjati ključavnico. Manj sreče je imel drugi, ki je našel polomljeno ključavnico. Onesposobljena je bila z nekakšno vato, je dejal. Ostal je brez 10.000 evrov, nakita, zlate ure, očal, parfuma. Neka druga stanovalka, oškodovana za 10.000 evrov, je opazila dve nitki v ključavnici in več nitk na podbojih vrat.

Vlamljali tudi drugod

A blok na Zaloški ni bil edina tarča: sodnica Ana Klampfer Binder je včeraj brala pričevanja oškodovancev z raznih koncev Ljubljane: Hudovernikove, Potrčeve, Ilirske, Fabijanijeve, Kersnikove... Največkrat so ostali brez zlatnine in denarja. Nekemu paru so bili ukradeni zlatniki, skupno vredni 47.000 evrov, 22.000 evrov vredna zlata palica, 5000 evrov gotovine, žena je ostala brez nakita. Vse to je hranil v kovinski blagajni s ključem. Na srečo 115.000 evrov, ki sta jih hranila v več kuvertah, vlomilec ni našel.

Ko je policija v začetku leta 2021 prijela Karanadzeja in njegove pajdaše, je sporočila, da gre za člane dobro organizirane kriminalne združbe. Na podoben način so vlamljali tudi že v Turčiji, Španiji, Italiji, Avstriji, Nemčiji, Franciji in drugod. Pri prehajanju meja so uporabljali dokumente z različnimi imeni, zato jih niti to, da so jih iz posameznih držav izgnali, ni ustavilo.

Priporočamo