Precej zgodbam, ki so bile letos v ospredju pozornosti, pa bomo sledili tudi v letu, ki prihaja, oziroma celo več naslednjih let.
A -Arhiv Republike Slovenije
Novembra se je Arhiv Republike Slovenije končno preselil v nove prostore na Poljanski cesti 40. Družba Makro 5 gradnje je prenovila severni trakt nekdanje vojašnice in zgradila prizidek. Arhiv oziroma ministrstvo za kulturo je za gradnjo odštelo slabih 15,5 milijona evrov z davkom oziroma 1,5 milijona evrov več, kot je bila prvotna pogodbena vrednost, kaže julija sklenjen aneks k pogodbi. Arhiv ima sedaj pod eno streho vse zaposlene in tudi vse prostore za uporabnike gradiva.
B - Botanični vrt Ljubljana
Vodja Botaničnega vrta Ljubljana Jože Bavcon je letos sprožil peticijo za ohranitev botaničnega vrta, ki je stisnjen med Ižansko cesto in dolenjsko železnico. K temu so ga spodbudili načrti za umestitev drugega tira železnice do Ivančne Gorice, ki bi lahko odžrl precejšen del površin botaničnega vrta. Za to, da železnica ne sme poseči v površine botaničnega vrta, sta se v svojih mnenjih oziroma strokovnih gradivih zavzela tudi Zavod za varstvo narave Slovenije in Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije.
C -Center Janeza Levca
Mestni svetniki so maja letos dali zeleno luč, da se v bodoče na sedmih ljubljanskih osnovnih šolah sme izvajati prilagojen program z nižjim izobrazbenim standardom. Ta ukrep bo pomagal razbremeniti stisko Centru Janeza Levca, ki se zadnja leta sooča s precejšnjim povečanjem števila otrok s posebnimi potrebami in pomanjkanjem učiteljev. Dodatna pridobitev za Center Janeza Levca bo novi prizidek ob domu na Karlovški cesti, ki ga bo družba GiB gradnje začela graditi prihodnje leto. Gradnja naj bi stala 4,4 milijona evrov.
Č -Čistilna naprava Zalog
Poskusno obratovanje za linijo vode na nadgrajeni centralni čistilni napravi v Zalogu je bilo končano marca letos, toda občina bo morala podaljšati poskusno obratovanje za linijo blata, ki bi se moralo končati ta mesec. Za koliko časa ga bodo podaljšali, še ni jasno. Negotovo je tudi, ali se bo projekt zaradi tega dodatno podražil. Odkar je občina z družbama Riko in OTV podpisala pogodbo, se je vrednost povišala za 16 milijonov evrov brez davka.
D -Drama
Poleti se je SNG Drama Ljubljana preselila v začasne prostore na Litostrojski cesti 56, kjer bodo gledališčniki igrali, dokler Drama ne bo prenovljena. Toda dolgo napovedovana naložba v stavbo se kljub selitvi še ni začela, saj Drama in ministrstvo za kulturo še nimata gradbenega dovoljenja. Ker se jima s stanovalci bližnje Nemške hiše in Malega nebotičnika ni uspelo dogovoriti glede začasne uporabe zemljišča v ulici Gradišče, je država letos sprožila postopke za začasno omejitev njihove lastninske pravice.
E -Emonika City Center
Letos je družba Mendota Invest v lasti nepremičninskega sklada madžarske banke OTP začela arheološke raziskave in pripravljalna dela za gradnjo komercialnega projekta Emonika City Center, ki bo umeščen med Trg Osvobodilne fronte, Dunajsko in Vilharjevo cesto ter železniško postajo. Emonika bo vključevala nakupovalno središče, dva hotela, poslovne prostore in 187 stanovanj, gradnja pa naj bi bila končana v treh letih. Vrednost projekta je ocenjena na več kot 350 milijonov evrov.
F -Fakultete
Ljubljanska univerza namerava fakulteti za farmacijo in za strojništvo preseliti v univerzitetno središče ob Večni poti. Avgusta je pridobila gradbeno dovoljenje za gradnjo novih fakultetnih prostorov, toda pred začetkom gradnje mora zagotoviti denar in izbrati izvajalca. Marca je družba Makro 5 gradnje začela graditi medicinski kampus Vrazov trg, ki naj bi bil končan v letu 2026. Strabag pa je letos začel gradnjo veterinarske fakultete ob Cesti v Mestni log. Tudi ta naj bi bila zgrajena leta 2026.
G -Gradaščica
Čeprav je direkcija za vode ob podpisu pogodbe leta 2020 pričakovala, da bodo protipoplavni ukrepi na porečju Gradaščice, ki bodo izboljšali poplavno varnost jugozahodnega dela Ljubljane in dela občine Dobrova - Polhov Gradec, končani še pred koncem leta 2023, ena od dveh etap ne bo končana niti letos. Na direkciji so pojasnili, da bodo rok podaljšali, ker so izvajalci morali sodelovati pri sanaciji najbolj prizadetih območij po poplavah avgusta 2023, zato so pri projektu Gradaščica morali zmanjšati obseg delovnih aktivnosti.
H -Humanitarnost
Javni stanovanjski sklad je zavetišče za brezdomce s Poljanske ceste začasno preselil v Povšetovo ulico in že porušil stari objekt zavetišča. Prihodnje leto, ko naj bi dobil gradbeno dovoljenje, bo sklad začel gradnjo novega zavetišča ob Poljanski cesti. Čeprav je bilo letos pričakovati sklenitev sodne poravnave med uršulinkami in Vincencijevo zvezo dobrote, ki upravlja center za brezdomce v Plečnikovem podhodu, do nje ni prišlo. Usoda centra za brezdomce je tako še vedno negotova.
I -Ilirija
Letos se je končala gradnja kopališča Ilirija, trenutno pa poteka odpravljanje pomanjkljivosti, ki so bile ugotovljene s tehničnim pregledom. Čeprav je župan Zoran Janković odprtje Ilirije v novi podobi sprva napovedoval še v letošnjem letu, pa zdaj pravi, da bodo kopališče odprli 30. januarja. Gradnjo in opremljanje kopališča ter gradnjo bližnjega Lattermanovega podhoda je občina z javnimi naročili zaupala družbi Makro 5 gradnje, ki ji bo skupno odštela več kot 62,5 milijona evrov.
J -Javni stanovanjski sklad
Javni stanovanjski sklad MOL je v letošnjem letu začel gradnjo treh novih sosesk z neprofitnimi najemnimi stanovanji. Gre za soseske pri križišču Zvezne in Kavčičeve ulice v Zeleni jami (87 stanovanj), pri križišču Litijske in Pesarske ceste (97 stanovanj) ter Rakova jelša I (99 stanovanj). Vse tri naj bi bile končane in vseljene v letu 2026. Sklad je jeseni objavil še javni natečaj za stanovanjsko sosesko Rakova jelša II z okoli 55 stanovanji, ki bo končan v prihodnjem letu.
K -Kadrovske štipendije
Občina je letos drugo leto zapored razpisala kadrovske štipendije. Čeprav je ponudila 20 štipendij, je prejela zgolj tri prijave. Vsem trem kandidatom je štipendijo tudi podelila. Občina od lanskega leta s kadrovskimi štipendijami podpira še šest štipendistov. Letos je tudi javno podjetje Voka Snaga razpisalo osem kadrovskih štipendij za različne smeri srednjega poklicnega in srednjega strokovnega izobraževanja. Podelili so štiri štipendije. Javno podjetje Energetika Ljubljana pa je podelilo osem od razpisanih 12 kadrovskih štipendij.
L -Ljubljanski potniški promet
Letos je občina z družbo Autocommerce sredi maja sklenila skoraj osemmilijonsko pogodbo za nakup osmih zgibnih nizkopodnih avtobusov, ki vozijo na vodik. Prodajalec naj bi jih v Ljubljano pripeljal najpozneje 21. oktobra prihodnje leto. Ti avtobusi se bodo polnili na vodikovi polnilnici, ki jo bo družba Messer Slovenija po naročilu Energetike Ljubljana zagradila na parkirišču P+R Stanežiče. Čeprav je za letos napovedala razpis za nakup 25 električnih avtobusov, ga še ni objavila.
M -Magnificov koncert
Robert Pešut - Magnifico je 31. avgusta želel obletnico glasbenega ustvarjanja praznovati s koncertom v parku Tivoli. Toda zavod za varstvo narave je dvakrat zavrnil izdajo soglasja za izvedbo koncerta v krajinskem parku. Čeprav je po pritožbi okoljsko ministrstvo pod določenimi pogoji dovolilo dogodek v Tivoliju, je Magnifico koncert na koncu odpel v golf centru Stanežiče. Mestni svet je zaradi tega zapleta po hitrem postopku spremenil odlok o krajinskem parku, kar je sprožilo referendumski pobudi, ki pa nista bili uspešni.
N -Nadgradnja tirov do Kranja
Poleti je ministrstvo za naravne vire in prostor javno razgrnilo predlog državnega prostorskega načrta za nadgradnjo železniške proge med Ljubljano in Kranjem. Ta načrt med drugim predvideva gradnjo drugega tira do Kranja, rekonstrukcijo podvozov, podhodov in postaj ter gradnjo štirih novih postajališč. Krajane Stanežič, Dvora in Mednega pa skrbi, ker država v njihovem okolju načrtuje večjo spremembo trase obstoječe železnice. Ta bi se od bližine regionalne ceste med Medvodami in Ljubljano premaknila proti zahodu.
O -Odhodi svetnikov
Letos smo bili priča več spremembam v mestnem svetu. Svetnica Jasminka Dedić je zaradi nestrinjanja s politiko Vesne – zelene stranke zapustila to stranko in odstopila tudi kot ljubljanska svetnica. V svetniških klopeh jo je zamenjal Denis Striković, ki je bil v preteklosti že mestni svetnik. Z namenom, da bi se pridružila političnemu projektu nekdanjega poslanca SDS Anžeta Logarja, sta oktobra SDS in strankin svetniški klub zapustila Igor Horvat in Matjaž Vede. Svetnik Gašper Kromar pa se je sredi poletja pridružil Listi Zorana Jankovića.
P -Parkiranje v središču mesta
Na občini so letos odločili, da lahko parkirne dovolilnice za parkiranje znotraj območja ožjega mestnega središča (cona 1) v letu 2025 pridobijo le stanovalci s stalnim prebivališčem na tem območju. Sredi decembra so svetniki dali zeleno luč, da začne javno podjetje Ljubljanska parkirišča in tržnice po novem letu na parkomatih v coni 1 tudi ob nedeljah zaračunavati parkirnino. V coni 2, ki vključuje južni Bežigrad, Krakovo, Mirje in Prule, bo po novem treba parkirnino plačevati še ob sobotah.
R -Reševanje dreves
Zaradi pripomb, da bo na račun širitve Linhartove ceste padlo preveč dreves, je občina v začetku leta 22 dreves presadila v Šmartinski park. Ta mesec je začela presaditev še 40 dreves z Linhartove v Šmartinski park oziroma k URI Soča. Po drugi strani je občina javnost letos razburila z načrti o zavarovanju stavb pod zahodnim pobočjem grajskega hriba pred plazenjem in padanjem kamenja. Ti načrti namreč vključujejo posek 205 dreves, kar zajema slabo četrtino dreves na tem delu grajskega hriba.
S -Snebersko nabrežje
V lanskoletnih poplavah je bilo v Ljubljani najbolj prizadeto območje Sneberskega nabrežja. Občani so obnovo domov večinoma končali v prvi polovici letošnjega leta. Predsednik vlade Robert Golob je prizadetim občanom v navzočnosti župana kmalu po poplavah obljubil, da bodo že do konca leta 2023 pripravili načrt protipoplavne ureditve porečja Save. Toda občani tega načrta niti do konca letošnjega leta še niso videli. Tudi ukrepi, ki naj bi se začeli izvajati jeseni, še niso prišli na vrsto.
Š -Šentviški predor
Sredi novembra je Družba za avtoceste v Republiki Sloveniji začela gradnjo 11,8 milijona evrov vrednega polnega priključka iz šentviškega predora na Celovško cesto. Ko bodo gradbena dela končana, bodo lahko vozniki s Celovške iz smeri središča mesta zavijali levo v predor. Prav tako bodo po novem vozniki iz predora lahko zavijali desno na Celovško v smeri proti centru Ljubljane. Skladno s pogodbo z Gorenjsko gradbeno družbo naj bi bila vsa gradbena dela končana v roku osmih mesecev oziroma v drugi polovici prihodnjega leta.
T -Trava na stadionu Stožice
Zaradi prijateljske tekme med nogometnima reprezentancama Slovenije in Portugalske je občina marca družbi Garden Group zaupala 354.000 evrov vredno sanacijo zelenice na stožiškem stadionu. A prenova ni dosegla želenega učinka. Župan Janković je zato še v letošnjem letu napovedal celovito prenovo igrišča in odvodnjavanja. Čeprav je zavod Šport Ljubljana že začel iskati izvajalca za ta projekt, je postopek ustavil in načrtovano prenovo prestavil na konec maja prihodnje leto.
U -Urejanje Palače Cukrarna
Junija so delavci družbe Makro 5 gradnje po naročilu občine začeli prenovo dela Cukrarne pri Ambroževem trgu. Občina bo izvajalcu plačala predvidoma 6,7 milijona evrov z davkom. Po prenovi, ki naj bi bila končana v letu 2025, bo v Palači Cukrarna zaživel osrednji ljubljanski mladinski center. Ta bo vključeval mladinsko in izobraževalno središče, digitalno in medijsko središče mladih, mestni inkubator za mlade. Prenovljeno palačo bo upravljal javni zavod Mladi zmaji.
V -Vrhovno sodišče
Decembra je prišlo do novega preobrata pri projektu Bežigrajski športni park poslovneža Jožeta Pečečnika. Vrhovno sodišče je z revizijo odpravilo pravnomočno odločitev nižjih sodišč, da parcela med stadionom in Koroško ulico pripada Fondovim blokom. Okrajno sodišče mora ponovno odločiti, ali zemljišče res pripada fondovcem ali občini. Za Pečečnikov projekt je ta parcela pomembna, saj brez nje ne more zgraditi treh poslovnih vil in večine parkirnih prostorov v etažah pod sporno parcelo.
Z -Zamuda pri PPE
Energetika Ljubljana je 11. oktobra prejela odločbo o poskusnem obratovanju za svojo največjo energetsko naložbo, to je plinsko-parno enoto v Mostah. Glavni dobavitelj tehnološke opreme družba Mytilineos svojih pogodbenih obveznosti pri tem projektu ni opravila pravočasno, zato je Energetika uveljavila pogodbeno kazen. Ta je zdaj predmet arbitraže med javnim podjetjem in grško družbo. Energetiki zaradi zamude nastajajo tudi drugi stroški, ki so prav tako predmet arbitraže.
Ž -Železniška postaja
Konzorcij izvajalcev, ki mu je direkcija za infrastrukturo zaupala gradnjo nove železniške postaje v prestolnici, je sredi letošnjega oktobra začel izvajati gradbena dela. Gradnja novega nadhoda s postajno dvorano ter razširitev in preureditev Vilharjevega podhoda bodo predvidoma potekale 22 mesecev, stale pa kar 243,9 milijona evrov (z davkom). Gradbena dela pri nadomestnem železniškem nadvozu čez Dunajsko cesto, ki je prav tako del projekta nadgradnje glavne železniške postaje, naj bi se zaključila še v tem letu.