Preden bodo gostinci občinski oddelek za gospodarske dejavnosti in promet zaprosili za dovoljenje za postavitev gostinskega vrta na javni površini, bodo morali z javnim podjetjem Voka Snaga skleniti pogodbo o prevzemu odpadne embalaže, ki nastaja pri gostinski dejavnosti. In sicer gre za stekleno, kartonsko, plastično in kovinsko embalažo. Na občini so ugotovili, da mnogi gostinci trenutno nimajo sklenjenega ustreznega dogovora z Voka Snago in embalažo odlagajo kar v bližnje potopne zbiralnice oziroma jo puščajo kar ob zbiralnicah, česar pa na magistratu ne dovolijo, saj tako odloženi odpadki kazijo izgled mesta.
Če bo občina ugotovila, da je nek gostinec vrt na javno površino postavili brez dovoljenja oziroma ustrezne pogodbe z Voka Snaga, mu grozi globa v višini od 500 pa do 3000 evrov.
Ker se na občini zavedajo, da bi gostinci novo določbo lahko poskušali izigrati tako, da bi z Voko Snago sklenili pogodbo za odvoz minimalne količine odpadkov, preostanek pa bi še vedno odlagali na neprimeren način, uvajajo še eno sankcijo. In sicer, če bodo mestni inšpektorji gostinca zalotili, da odpadke odlaga v nasprotju s predpisi, in mu zato izdali dve dokončni inšpekcijski odločbi, gostinec v šestih mesecih po dokončnosti druge inšpekcijske odločbe ne bo mogel pridobiti novega dovoljenja za postavitev gostinskega vrta.
Navedene spremembe bodo začele veljati s 1. majem letos. Toda že izdana dovoljenja za gostinske vrtove bodo veljala, dokler se jim ne izteče veljavnost.
Spremembe tudi pri organizaciji dogodkov v krajinskem parku
S spremembo odloka o posebni rabi javnih površin je občina formalizirala nov postopek izdaje dovoljenj za izvedbo dogodkov v Krajinskem parku Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib. Gre za pričakovano spremembo potem, ko je županova večina v mestnem svetu lansko poletje spremenila odlok o krajinskem parku. Od takrat naprej je izvedba dogodkov dovoljena le na petih lokacijah znotraj krajinskega parka: vrh Rožnika, Mostec, Plečnikov avditorij, sankališče ter območje med Jakopičevim sprehajališčem in otroškim igriščem.
Z navedeno spremembo odloka o krajinskem parku je občina Zavodu za varstvo narave Slovenije odvzela pristojnost presojati, ali bodo imeli načrtovani dogodki negativne vplive na zaščiteno naravo, in izdajo dovoljenj za dogodke v krajinskem parku. Po novem dovoljenje za izvedbo prireditev na kateri od petih lokacijah v krajinskem parku izdaja občinski oddelek za gospodarske dejavnosti in promet, ki pa mora predhodno pridobiti pozitivno mnenje občinskega oddelka za varstvo okolja.