Že kmalu po četrtkovi evakuaciji iz gorečega Dijaškega doma Ivana Cankarja, so se stanovalci spraševali, zakaj jih na požar ni opozoril alarm. Izkazalo se je, da v domu požarnega alarma sploh ni. Ravnatelj doma Šemso Mujanović je pojasnil, da zakonodaja za tako stare stavbe ne zahteva alarma in požarnih stopnic, zagotovil pa je, da imajo vso drugo protipožarno zaščito. Omenil je, da imajo dijaki ob vselitvi v dom izobraževanje, kako ravnati v primeru naravnih nesreč, kot je požar.

Po požaru v dijaškem domu se porajajo vprašanja, kako je za varnost poskrbljeno v podobnih objektih. Foto: Luka Cjuha

Po požaru v dijaškem domu se porajajo vprašanja, kako je za varnost poskrbljeno v podobnih objektih. Foto: Luka Cjuha

Požarna varnost v ljubljanskih šolah

Ker so tudi nekateri vrtci, osnovne in srednje šole starejše gradnje, nas je zanimalo, koliko je v Ljubljani takšnih, ki nimajo denimo požarnega alarma. Iz Mestne občine Ljubljana so sporočili, da je v vseh vrtcih in osnovnih šolah požarna varnost urejena skladno z zakonodajo. Priznali so, da je stopnja tehnične požarne opreme med posameznimi objekti različna, ukrepi za zagotavljanje požarne varnosti pa temu prilagojeni. »Pri celovitih prenovah vrtcev in šol smo vgrajevali nove varnostne rešitve in tako bo tudi v prihodnje. Dodajamo pa, da na vseh šolah in vrtcih preverjamo gradbeno tehnično stanje zaklonišč,« so pojasnili.

Kako je poskrbljeno za varnost, smo preverili tudi pri nekaterih osnovnih in srednjih šolah. Predvsem tistih, ki delujejo v starejših stavbah.

Glede zagotavljanja požarne varnosti in sistemov opozarjanja nagovorili nekaj starejših osnovnih šol, vendar pa smo odgovore dobili le od peščice. Ravnateljica osnovne šole Toneta Čufar Tanja Grünfeld, nam je na kratko odgovorila, da: »Požarnega alarma nimajo, prav tako ne detektorja dima in požarnih stopnic. Požarno vajo izvedemo enkrat letno.«

Z dograditvijo prizidka na Osnovni šoli Koseze leta 2016 je šola tudi dobila prvi alarmni sistem. »Alarm je nameščen po celi šoli, tudi v 'starem delu', urejen imamo tudi prenos protipožarnega signala. Samo v prizidku je nameščen detektor dima,« je povedala ravnateljica. Šola, ki je bila ustanovljena leta 1977 požarnih stopnic nima, saj imajo poleg pritličja samo še prvo nadstropje. »Poleg glavnega stopnišča imamo tudi štiri dodatna stopnišča. Prav tako redno, vsako leto oktobra ali novembra, izvajamo redne evalvacije in sodelovanje z inženirjem za varnost pri delu, da odpravljamo pomanjkljivosti,« je povedala ravnateljica Lorieta Pečoler in dodala, da izvajajo tudi redna izobraževanja za učitelje in tehnični kader, kjer so večja tveganja (pouk tehnika in tehnologija ter kemija, kuhinja, hišnika, čistilke, učitelji, ki so v evakuacijski skupini) in redna izobraževanja ob zaposlitvi.

Ena od zadnjih šol, ki jo je v zadnjih letih obnovila Mestna občina Ljubljana, je tudi Osnovna šola Savsko naselje. Ravnateljica šole Verica Šenica Pavletič je povedala, da je šola alarmni sistem dobila ob celoviti prenovi šolske stavbe leta 2023. »Šola ima detektorje dima, nima pa požarnih stopnic, saj imamo dvojno stopnišče in sedem izhodov iz šolske stavbe s požarnimi vrati,« je povedala ravnateljica in dodala, da imajo z učenci požarne vaje vsaj enkrat na leto. »Vaje organiziramo največkrat nenapovedano. Učitelji morajo učence seznaniti vsako leto posebej o načinu evakuacije in varnih poteh.«

Priporočamo