Ljubljanski župan Zoran Janković je ob 18. uri slavnostno odprl kopališče Ilirija. Dejal je, da je »izjemno ponosen in hvaležen sodelavkam in sodelavcem, da smo dočakali ta dan po 25 letih«.
Gospodarski minister Matjaž Han je dejal, da z navdušenjem opazuje ta novi objekt. "Iz srca čestitam ob otvoritvi tega impresivnega objekta, ki pa ni nikakor samo športni objekt". Spomnil je, da ohranja zapuščino starega Bloudkovega kopališča in dosega visoke okoljske standarde. "Kopališče Ilirija ima neizmerno bogato zgodovino. Bilo je središče športa, druženja in mnogih nepozabnih trenutkov. S svojo prenovo se vrača v več kot sodoben, trajnostno zasnovan športni objekt, ki bo nudil možnost za športno udejstvovanje," je prepričan Han.
"Najboljšim pa bo omogočil najboljše pogoje za trening. Zaradi tega bazena bomo omogočili, da plavanje znova postane paradna športna disciplina," je še dodal Han.
Župan se je zahvalil svoji najboljši ekipi. Izpostavil je vodjo oddelka za gospodarske dejavnosti in promet Majo Žitnik ter vodjo službe za razvojne projekte in investicije Meto Gabron ter njune sodelavce.
Zavrnil je navedbe, da se je projekt Ilirija podražil: "Na tem objektu ni bilo niti ene podražitve, smo pa priznali vsa dodatna dela, ki jih je nadzor potrdil. Upam, da bo minister Han, po tem, kar je videl, namenil nekaj državnih sredstev športnim objektom v Ljubljani," je na ministra apeliral Janković.
V četrtek in petek bosta sledila dneva odprtih vrat, na katerih si bodo občani med 13. in 17. uro lahko ogledali nove športne objekte. Javni zavod Šport Ljubljana, ki bo upravljal z Ilirijo, je napovedal, da bodo občane ta dva dneva sprejeli vodiči in informatorji, ki jim bodo predstavili »vse zanimivosti in možnosti, ki jih ponuja sodobni športni center«. Poudarili so, da se občanom za ogled Ilirije v četrtek in petek ni treba predhodno prijavljati.
Prvi plavalci so že na otvoritveni slovesnosti preskusili olimpijski bazen.
Občani pa se bodo po besedah ljubljanskega župana Zorana Jankovića v Iliriji lahko kopali šele s prihodnjim ponedeljkom. Javni zavod Šport Ljubljana je že pripravil cenik plavanja v Iliriji. Odrasli bodo za vstop med delovnimi dnevi plačali 7,5 evra, med vikendi in prazniki pa 8,5 evra. Vstopnica za otroke do 10. leta, upokojence in študente bo med tednom stala 5,5 evra, med vikendi in prazniki pa 7,5 evra.
Parkiranje v PH Ilirija bo do nedelje brezplačno
Janković je napovedal, da bo parkiranje v parkirni hiši pod Ilirijo do vključno nedelje brezplačno parkiranje. Nato pa bodo uporabniki morali parkirnino plačevati po ceniku. In sicer bodo vozniki za uro parkiranja morala odšteti 1,5 evra, nočna tarifa (za parkiranje med 19. in 7. uro) pa bo dva evra.
Temeljni kamen za Ilirijo je postavila nekdanja županja Viktorija Potočnik že leta 1999. V spomin na ta dogodek je občina že precej obledel temeljni kamen vgradila v pohodno ploščad pred kopališčem. Glede na to, da je trajalo več kot četrt stoletja, da je novo kopališče odprlo svoja vrata, je jasno, da so projekt spremljali različni zapleti.
Odprtje pospremil manjši protest
Pred odprtjem se je pred Ilirijo zbralo nekaj protestnikov na shodu, ki ga je organizirala Piratska stranka Slovenije. Glavni namen Piratov je bil s shodom opozoriti na problematičnost tega projekta in pristopa mestnih oblasti k infrastrukturi ter načinu izvajanja projektov v Ljubljani, je dejal mestni svetnik Piratov Jasmin Feratović.
“Ta objekt se je v nekaj letih podražil na netransparenten način, in to kar za dvakrat. Trenutno stane 62,5 milijona evrov. Župan sicer ves čas trdi, da do bistvenih podražitev ni prišlo, a ko so ga novinarji soočili s podatkom, da se je pogodba podražila za skoraj 20 odstotkov, je pojasnjeval, da gre za dodatna dela.
Ta projekt se je ves čas vodil zelo netransparentno. Ne ljudem ne mestnim svetnikom se ni pojasnilo, kam gre ves ta denar,” je izpostavil Feratović in dodal, da občina ne bi smela kar tako porabiti dodatnih 30 milijonov evrov.
Feratović je opozoril, da bo mesto v naslednjih nekaj letih za tovrstno športno infrastrukturo namenilo več kot 200 milijonov evrov. “Ilirija je šele začetek. Največji projekt, ki še prihaja, je Atletski center Ljubljana – ogromen stadion, ki bo stal več kot 100 milijonov evrov. Pričakujemo, da se bo ta znesek, podobno kot pri Iliriji, sčasoma povečeval in da se bodo dodajala dodatna dela. A že trenutnih 100 milijonov se mi zdi povsem nesprejemljivih.
V Ljubljani primanjkuje osnovne infrastrukture, javni prevoz je slab, šole so dotrajane, javnih stanovanj primanjkuje. Mi pa namenjamo 100 milijonov za en atletski center. To je sramota,” je zaključil Feratović.