17. festival Bobri bodo 15. marca odprli v Slovenskem mladinskem gledališču s predstavo Dogodivščine Zvitorepca, Trdonje in Lakotnika: Trije mušketirji, ki temelji na stripu Mikija Mustra. Raznovrsten program delavnic, druženj in prireditev se bo odvijal do 29. marca. Kot je že tradicija, bodo festivalsko dogajanje sklenili v Centru urbane kulture Kino Šiška, kjer bo nastopila glasbena zasedba Čompe. Bobri bodo svoje jezove kreativnosti gradili tudi v Domžalah in Sežani. V Domžalah se bodo obiskovalci lahko udeležili dogodkov v Kulturnem domu Franca Bernika, Mestnem kinu, Galeriji Domžale, Slamnikarskem muzeju in Menačenkovi domačiji, v Sežani pa bo prizorišče dogajanja v Kosovelovem domu. Vodja programa Tadeja Pungerčar je takole pojasnila letošnji slogan Na krilih radovednosti: »Vemo, da so otroci že po naravi radovedni, se čudijo svetu okoli sebe, so prisotni, opažamo pa, da s starostjo in načinom življenja, ki ga živimo ta hip, vse to upada. Program smo zasnovali z željo, da bi otrokom omogočili vsaj hipen odmik od nenehnih zahtev po produktivnosti in dosežkih; odmik, ko bi se lahko prepustili radovednemu opazovanju, občutenju in preizpraševanju. Prav umetnost in kulturno udejstvovanje pa omogočata preboj iz samoumevnega vsakdana ter pretreseta krogotok hiperproduktivnosti. S svojo vsebino in obliko izzivata ustaljene navade ter nas vračata k pristni, neobremenjeni radovednosti.«

Letošnje novosti

Posebno pozornost so letos namenili izboljšanju dostopnosti kulturnih dogodkov za osebe s posebnimi potrebami, zato bo na posameznih prireditvah jasno označeno, komu so dostopne. V Ljubljani so si organizatorji zamislili tudi novo popestritev, v mestnem središču namreč načrtujejo raziskovalno pot, ki bo otroke in družine spodbudila k odkrivanju skritih kotičkov mesta. Obiskovalcem bodo na različnih lokacijah na voljo naloge, ki bodo zapisane na lesenih tablicah z letošnjo podobo Bobrov, zato jih ne bo težko najti. Za nekatere naloge bo treba samo dobro napeti možgane, spet druge bodo zahtevale nekaj gibanja in spretnosti. Za lažje odkrivanje bo na spletni strani festivala na voljo zemljevid z okvirnimi lokacijami namigov. Letošnja posebnost festivala je tudi prenovljeni Bobrov dnevnik, s katerim bi radi spodbudili ustvarjalnost in refleksijo o doživetem na festivalu, otroci pa ga bodo lahko uporabljali skozi vse leto. Dnevnik, ki so ga pripravili v Kinodvoru, bo na voljo na festivalskih prizoriščih.

Bobri vse bolj priljubljeni

Tadeja Pungerčar ugotavlja, da se je festival Bobri, kljub vsem družbenim spremembam in dogajanju, dobro vzpostavil, pri čemer število obiskovalcev vsako leto narašča: »Posebej tistih, ki za festival še ne vedo, in to nas najbolj veseli. Bobri prinašajo zelo raznovrstne in kakovostne kulturne in umetniške vsebine, ki so dostopne praktično vsem, saj festival ostaja brezplačen. Pomemben je tudi zato, ker otrokom in mladim prinaša vsebine, ki niso na prvo žogo, so kakovostne, sveže, inovativne in včasih morda po njih ne bi segli, ker pa so del festivala, jih pritegnejo in s tem razširjajo koncept kulturno-umetnostne vzgoje. V program vedno umestimo tudi kakšen dogodek z družbeno aktualnimi in težjimi problemskimi temami, ki razpirajo pomembne aspekte naše stvarnosti.« Včasih so organizatorji tudi malo drzni, doda: »Otrokom in mladini ponudimo kakšno vsebino, ki je primarno namenjena za odrasle, vendar menimo, da je dovolj kakovostna in zanimiva, da jo lahko spremljajo tudi mlajši, kot je zaključni koncert skupine Čompe.« 

Prevzem brezplačnih vstopnic

Tudi letos bodo na festivalu Bobri omogočili spletni prevzem vstopnic. Brezplačne vstopnice za vse prireditve bodo na voljo od sobote, 8. marca, od 9. ure na uradni spletni strani festivala. Vsak odrasli obiskovalec lahko prevzame vstopnice za največ eno prireditev, vendar ne več kot tri. Za delavnice, razstave in druge vodene dejavnosti se je treba prijaviti.

Priporočamo