Ministrstvo za naravne vire in prostor je med 12. novembrom in 11. decembrom javno razgrnilo dokumentacijo za pridobitev gradbenega dovoljenja za projekt mestne občine Ljubljana, ki vključuje prenovo osrednje ljubljanske tržnice, gradnjo štirietažne parkirne hiše pod njo ter prenovo in dozidavo Mahrove hiše. V času javne razgrnitve je na naslov ministrstva prispelo kar 106 pripomb fizičnih oseb ali organizacij. Poleg tega so prejeli še 97 zahtev za pridobitev statusa stranskega udeleženca v postopku izdaje dovoljenja občini. S pridobitvijo stranske udeležbe bodo fizične osebe, organizacije ali civilne iniciative pridobile pravico, da na upravno sodišče vložijo tožbo zoper izdano gradbeno dovoljenje.

Občina in Nadškofija Ljubljana imata že dolgo zgodovino napetih odnosov zaradi projekta parkirne hiše pod tržnico.

»Ministrstvo mora v nadaljevanju postopka preučiti pripombe, preveriti, ali priglašene osebe oziroma organizacije izpolnjujejo pogoje za pridobitev statusa stranskega udeleženca, prejete pripombe posredovati v izjasnitev investitorju, izvesti ustno obravnavo ter pripraviti osnutek odločbe,« so na okoljskem ministrstvu predstavili, kako bo v nadaljevanju potekal postopek izdaje gradbenega dovoljenja. Velja poudariti, da lahko ministrstvo zahtevo za stransko udeležbo tudi zavrne. V tem primeru ima zavrnjena oseba možnost pritožbe zoper sklep ministrstva.

Nadškofijo Ljubljana skrbijo občinski načrti

Marinka Kurilić iz civilne iniciative Tržnice ne damo, ki že leta nasprotuje načrtom gradnje podzemne parkirne hiše pod tržnico, je potrdila, da je iniciativa zahtevala priznanje statusa stranskega udeleženca v postopku izdaje gradbenega dovoljenja. Na odločitev ministrstva še čakajo.

Boštjan Prevc iz tiskovnega urada Nadškofije Ljubljana je potrdil, da je ministrstvo za naravne vire in prostor Nadškofijo Ljubljana in Stolni kapitelj Ljubljana povabilo k udeležbi v postopku izdaje gradbenega dovoljenja, kar so tudi storili. Očitno sta bila povabljena, ker sta lastnika nepremičnin, ki neposredno mejijo na zemljišče, na katerem namerava občina graditi.

Spomnili na pretekle težave

V Nadškofiji Ljubljana so močno zaskrbljeni zaradi načrtovane gradnje »ogromne podzemne parkirne hiše« tik ob stavbi semenišča in stolnice svetega Nikolaja, ki sta kulturna spomenika državnega pomena. Spomnili so, da že imajo nekaj slabih izkušenj z občinskimi projekti. Ob gradnji Mesarskega mostu so nastale poškodbe na freskah Giulia Quaglia v semeniški knjižnici, ob gradnji parkirne hiše pod Kongresnim trgom pa so nastale poškodbe na uršulinski cerkvi, ki je prav tako kulturni spomenik državnega pomena, so navedli dva primera v središču mesta.

36,9 mio. € je ocenjena vrednost prenove tržnice, gradnje parkirne hiše pod tržnico ter prenove in dozidave Mahrove hiše.

Opozorili so še na gradnjo Fabianijevega mostu in podaljška Roške ceste, ko so bile poškodovane freske v cerkvi svetega Petra nasproti Hrvatskega trga. »Vse dosedanje izkušnje žal kažejo, da Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije ni ustrezno poskrbel za varovanje kulturne dediščine državnega pomena. Nadškofija Ljubljana poudarja, da je nujno, da vse študije in poročila glede nameravane gradnje v tako zahtevnih hidrogeoloških razmerah preverijo neodvisni strokovnjaki. Javno dostopna dokumentacija glede nameravane gradnje Quaglijevih fresk v stolnici in semeniški knjižnici ne obravnava ustrezno oziroma jih celo izpušča,« je stališče nadškofije predstavil Prevc.

Med občino in nadškofijo dolga zgodovina

Nadškofija se je v času javne razgrnitve dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja precej angažirala, saj je ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore prek spleta pozival občane, naj podpišejo izjavo o pristopu k civilni iniciativi Tržnice ne damo. Poleg tega je nadškofija posnela video, v katerem je Zore opozoril, da je območje načrtovane gradnje podzemne parkirne hiše duhovno in sakralno kulturno središče Ljubljane. »Ne nasprotujemo prenovi tržnice, seveda ne. Smo pa skrajno zaskrbljeni zaradi načrtovane gradnje podzemne garaže, ki bi šla v globino tako globoko, kolikor gre stolnica v višino. In bi vse te dragocenosti, našo kulturno dediščino, resno ogrozila. In to trajno resno ogrozila,« v videu izpostavi Zore.

Občina in Nadškofija Ljubljana imata že dolgo zgodovino napetih odnosov zaradi projekta parkirne hiše pod tržnico. Leta 2011, ko je občina pridobila gradbeno dovoljenje za precej večjo parkirno hišo, se je nadškofija na dovoljenje pritožila, ker občina ni pridobila njenega soglasja za izvedbo zaščite gradbene jame pod stavbo semenišča. Takratno ministrstvo za okolje in prostor je pritožbi ugodilo in gradbeno dovoljenje odpravilo. Že takrat so v nadškofiji ocenili, da pri načrtovanju garaže pod tržnico varnosti semenišča in stolnice ni bilo posvečene dovolj pozornosti. Že takrat so opozorili na razpoke na uršulinski cerkvi zaradi gradnje parkirne hiše pod Kongresnim trgom. Nato pa so leta 2016 nadškofija, Stolni kapitelj Ljubljana in Stolna župnija Ljubljana - sveti Nikolaj kot lastniki semenišča, stolnice in župnišča sprožili postopek določitve pripadajočega zemljišča na delu parcele, na kateri občina načrtuje gradnjo parkirne hiše. O tej zahtevi okrajno sodišče še ni odločilo.

Na mariborskem oddelku za umetnostno zgodovino zaskrbljeni

Oddelek za umetnostno zgodovino mariborske filozofske fakultete je v mnenju 5. decembra zapisal, da že dlje časa »z veliko zaskrbljenostjo« spremljajo dogajanje v zvezi z nameravano gradnjo garažne hiše pod Vodnikovim trgom. Načrtovana gradnja »po našem mnenju predstavlja veliko grožnjo slovenski zgodovinski, arheološki, arhitekturni in umetnostni dediščini najvišje kvalitete. Na podlagi sorodnih, pa tudi gradbeno manj zahtevnih primerov zadnjih let žal ne moremo verjeti, da do poškodb ne bo prišlo tudi ob pričujočem posegu. Zato podpiramo Nadškofijo Ljubljana v njenih prizadevanjih proti gradnji parkirne hiše pod Vodnikovim trgom,« je razvidno iz mnenja, pod katerega sta se podpisala predstojnica oddelka Polonca Vidmar in namestnik predstojnice Franci Lazarini.

Priporočamo